Ціни на найпопулярніший у світі сорт кави – арабіку – на біржах досягли історичного максимуму.
Уже на початку наступного року очікується подорожчання кави на роздрібному ринку. Про це пише BBC.
Ціна на арабіку встановила абсолютний рекорд за всю історію торгів – $3,34 за фунт (близько 0,45 кг) зерен. За рік арабіка подорожчала на 80%.
За словами керівника компанії Tuan Loc Commodities Віна Нгуєна, компанії намагалися не підвищувати ціну для кінцевого споживача, але тепер все ж зроблять це на початку 2025 року.
Водночас представниця італійської Lavazza сказала виданню, що компанія “була змушена скоригувати ціни”. У листопаді про плани змінити ціни та розмір кавових пачок заявили і в Nestlé. Про те, що компанія JDE Peet’s, яка володіє брендами Jacobs, L’Or, Tassimo і Douwe Egberts, підніме ціни на каву з бразильської сировини на 30%, з посиланням на анонімні джерела писав Reuters.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні подешевшав популярний овоч
Попередній рекорд ціни на арабіку було встановлено 1977 року, коли Бразилія, найбільший постачальник арабіки у світі, переживала наслідки заморозків 1975 року, які знищили дві третини врожаю кави.
У серпні та вересні цього року Бразилія переживала найсильнішу за 70 років посуху, а в жовтні країну накрили найсильніші дощі. Саме на цей період припадає збирання врожаю і приготування саджанців на наступний сезон.
А В’єтнам, найбільший постачальник кави сорту робуста, теж пережив цього року і посуху і зливи.
У світі також спостерігається неабиякий попит на каву. Навіть на батьківщині чаю, в Китаї, кава набирає популярності: лише за 10 років китайці почали пити вдвічі більше кави. До того ж, віддавати перевагу каві стали британці, відомі своєю любов’ю до чаю.
Кавові дерева доволі вибагливі. Для них ідеальна температура становить +15.. +24 °C. Спека змінює смак майбутнього напою, а заморозки гублять дерева. Кавові дерева найкраще ростуть на висоті від 1200 до 2200 м над рівнем моря і без потрапляння прямих сонячних променів.
Через зміни клімату зона вирощування арабіки змінюється. Усі території, де її зараз вирощують, зазнали змін клімату.
Водночас нових територій, де можна буде в майбутньому вирощувати каву, не так уже й багато. Це, зокрема, Уругвай, Аргентина, Чилі, США, Індія, Китай і Нова Зеландія.
В Україні протягом зимового періоду ціни на овочі та молочну групу товарів, а також на яйця та мʼясо курятини можуть зрости на 10-15%. Стрибок цін варто очікувати в овочевій та молочній групах товарів.
Така ж ситуація може бути і з яйцями та м’ясом курятини.