Острів Зміїний увійшов в новітню історію завдяки фразі його захисника, який відправив “російський воєнний корабель” за всім відомим курсом. Такою була відповідь наших бійців на пропозицію росіян здаватися. Ворог зумів захопити острів, але не надовго. Вже 30 червня 2022 року його звільнили.
Операцію по звільненню острова та подальшу його зачистку провели спеціальні підрозділи ГУР та Сил спецоперацій Збройних Сил України, група “Альфа” СБУ, Державна прикордонна служба. Оскільки ГУР відіграло тут не останню роль, її начальнику Кирилу Буданову після усіх подій презентували знайденого на острові кота. Чорне кошеня отримало прізвисько “Змій” та перекочувало до головного розвідника. Хоча це було, звичайно, далеко не головним підсумком повернення острова Україні.
24.02.2022
Повномасштабне вторгнення Росії для Зміїного почалося на світанку 24 лютого 2022 року. До острова підійшли кораблі Росії та запропонували гарнізону здаватися. Після відмови острів атакували ракетний крейсер російського Чорноморського флоту “Москва” та корвет “Василий Быков”. Авіація ворога прикривала захоплення з повітря. Після загарбання острову його інфраструктура була знищена, а гарнізон був взятий у полон.
Втім, помста за Зміїний не забарилася. 13 квітня український ракетний комплекс “Нептун” уразив ракетний крейсер “Москва”. Той самий, що пропонував здатися захисникам острова Зміїний. Флагманський корабель Чорноморського флоту РФ затонув. А на початку травня ЗСУ знищили два російські катери типу “Раптор”. На самому острові ударний безпілотний комплекс “Bayraktar” ліквідував російську ППО.
Острів має стратегічне значення
Ще за пару днів такі популярні на початку повномасштабного вторгнення “Bayraktar’и” уразили російський десантний катер “Серна” та два зенітних ракетних комплекси “Тор”. “Україна боротиметься за Зміїний стільки, скільки буде потрібно. Острів має стратегічне значення, оскільки дозволяє контролювати надводну та певною мірою повітряну обстановку на півдні України”, прокоментував Кирило Буданов.
Зміїний й справді був і є дуже важливим для України. Тим більше, що після захоплення острова армія РФ перетворила його на своєрідну парасольку ППО для власних сил. Противник й далі насичував острів технікою, щоб контролювати північно-західну акваторію Чорного моря. Звільнення острова дозволяло бодай частково розблокувати судноплавство у північно-західній частині Чорного моря та відновити експорт українського збіжжя у рамках “зернової ініціативи”.
“Як символ перемоги…”
Відтак вже починаючи з березня, українські військові розробляли операцію по звільненню Зміїного. А це виявилося вельми непростим завданням.
В середині червня супутникові знімки засвідчили облаштування російською армією фортифікаційних споруд та ППО на острові. Наші захисники зайнялися цією проблемою, і невдовзі оперативне командування “Південь” повідомило про те, що уражено ЗРК “Панцир-С1” противника, його радіолокаційну станцію та автотехніку.
Також під час транспортування на Зміїний боєприпасів, озброєння та особового складу Чорноморського флоту РФ Сили оборони Півдня України знищили новий, прийнятий до складу в 2017 році, російський великотоннажний буксир “Василий Бех”.
Росіяни, мабуть, встигли сто разів пошкодувати про те, що захопили Зміїний. В кожному разі, 30 червня 2022 року тодішній головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний повідомив про те, що противник залишив острів.
7 липня над Зміїним знову підняли синьо-жовтий прапор
Далі була зачистка острова, і вже 7 липня над Зміїним знову підняли синьо-жовтий прапор. “Як символ перемоги і відродження з цих руїн, українські військові встановили і закріпили прапор України, який був доставлений на острів раніше”, повідомило оперативне командування “Південь”.
Баржі нам у поміч
Певна річ, що противник назвав залишання острову “жестом доброї волі”. Пізніше стало відомо про те, що насправді стояло за цією “доброю волею” та які зусилля доклали наші захисники, щоб звільнити Зміїний.
Загалом операцію зі звільнення Зміїного проводило стратегічне угруповання військ “Олександрія” на чолі з генерал-майором Андрієм Ковальчуком. “Олександрія” знешкоджувала сили російської армії на воді, у повітрі та на самому острові. Сили оборони під час битви за Зміїний знищили 19 одиниць техніки та склад боєприпасів. Матеріальні втрати окупантів наша сторона оцінила у 900 мільйонів доларів.
Вкрай здивувався тоді і захопився українською кмітливістю
Але як саме ЗСУ вдалося вибити окупантів з острова? Пізніша реконструкція подій засвідчила, що для цього були використані звичайні баржі. Про це розповів, зокрема, військовий аналітик, старший лейтенант сухопутних військ армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін. За його словами, про факт застосування барж для завдавання ударів по Зміїному він знав вже у момент їх використання.
“Вкрай здивувався тоді і захопився українською кмітливістю і винахідливістю. Але оскільки ця інформація була закритою, то не міг наводити її. Хоча часом це могло бути доречно як зразок нестандартного, асиметричного і нелінійного підходу до ведення бойових дій”, написав він у Telegram.
Військові підходи України повинні бути саме такими несподіваними для противника
Левін наголосив, що для перемоги над росіянами військові підходи України повинні бути саме такими несподіваними для противника. ЗСУ доводиться бути в “нескінченному пошуку” нестандартних рішень, які не прописані в книжках з військового ремесла, зазначив він.
“І так, ідея з баржами була низовою ініціативою. Це до того, що потрібно прислухатися до молодих і пасіонарних. Ну, і найголовніше, важливість ініціативи з баржами не в тому, було це ефективно чи ні. Головне в тому, що це дало поштовх до подальшої постійної “обробки” окупантів на Зміїному за допомогою української артилерії, авіації тощо”, написав аналітик.
“Богдана” + CAESAR = любов
Щодо артилерії, то тут треба відзначити роботу САУ “Богдана” та її французького напарника системи CAESAR. Доставка техніки до позицій стала окремою операцією, оскільки важка техніка не могла вільно пересуватися по плавнях та піску. Тому щоночі “Богдану” і CAESAR заганяли на баржі і по 3-4 години в один бік сплавляли по річищу Дунаю і його відгалужень аж до бойових позицій.
Понтони були дуже високими, щоб легко з’їжджати з берега та на берег. Місцеві прикордонники навіть знайшли спеціальний водний кран, яким можна коригувати берег. Кілька днів розрахунки облаштовували позиції та організовували схованки для техніки. На деревах уздовж позиції розвішували металеві предмети для того, щоб російська РЛС не виявила техніку.
Наступна проблемою українських військових стало коригування вогню. Цивільні БПЛА, які використовували військові для спостереження за островом Зміїний з берега, не могли вилетіти в море, бо активно працювала російська РЕБ. Також за островом спостерігали з БПЛА Bayraktar, але його картинка не була чіткою, оскільки безпілотник не міг підлетіти ближче 28-30 кілометрів він потрапляв у зону дії ворожої ППО.
Артилерійські розрахунки були розведені далеко одна від одної
Військові мали детальну мапу розташування російської техніки на острові Зміїний, тому точність влучання була важливою. Після перших днів роботи команда зрозуміла, що може скоригувати удар з точністю до 20 метрів. Артилерійські розрахунки були розведені далеко одна від одної та працювали по черзі: трохи CAESAR, далі “Ураган”, після нього “Богдана”. Залишки від снарядів та пострілів одразу прибирали, щоб не видати місце базування.
Артилерія працювала за таким принципом понад тиждень з 21 червня і по 30-те, аж до дня звільнення острова.
Пізніше російська армія ще неодноразово атакувала Зміїний, зокрема, за допомогою тактичної авіації, скидаючи фугасні бомби. А у грудні 2023 року ВСУ в районі острова збили російський бомбардувальник “Су-24”. За даними ВМС ЗСУ, літак там дистанційно мінував шляхи цивільного судноплавства скидав донні міни. Робилося це в напрямку “зернового коридору”, роботу якого РФ так прагнула зірвати.
Ворог і по цей час тероризує даний регіон. Міністерство оборони Британії із посиланням на дані розвідки повідомляє, що Росія час від часу вдається до ризикованих ударних операцій на острові Зміїний, щоб продемонструвати свій вплив та контроль у Чорному морі. Проте маленький, але звитяжний острів був і залишається українським, як є українськими й інші захоплені ворогом території. Їхнє звільнення справа часу, що вже доведено островом Зміїним.