Коли цього року Великдень та інші великі свята: як самостійно визначити дати

Головна Сторінка » Коли цього року Великдень та інші великі свята: як самостійно визначити дати

На весну припадає кілька великих православних свят, які ще називають дванадесятими.

Загалом у році таких християнських свят 12. Більшість з них мають фіксовані дати. Але деякі прив’язані до святкування Великодня. Gazeta.ua вирішила нагадати, коли цьогоріч церква відзначає найбільші свята.

Перелік дванадесятих свят

Різдво Христове 7 січня;

Хрещення Господнє (Богоявлення, Водохреща) 19 січня;

Стрітення Господнє 15 лютого;

Благовіщення 7 квітня;

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кому можна не дотримуватися суворого посту ‒ поради церкви

Вхід Господній до Єрусалиму неділя перед Великоднем або Вербна неділя перехідне;

Вознесіння Господнє 40-й день після Великодня, четвер перехідне;

День Святої Трійці (П’ятидесятниця, Зіслання Святого Духа) 50-й день після Великодня, неділя перехідне;

Преображення Господнє (Спас) 19 серпня;

Успіння Пресвятої Богородиці 28 серпня;

Різдво Пресвятої Богородиці 21 вересня;

Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня;

Уведення в храм Пресвятої Богородиці 4 грудня.

Найбільше свято православного церковного календаря ‒ Великдень. У 2023 році він припадає на 16 квітня. А за сім днів перед ним церква відзначає Вербну неділю ‒ свято на честь Входу Господнього до Єрусалима. У 2023 році Вербна неділя припадає на 9 квітня.

Вознесіння ув цьому році відзначається 25 травня. А ще одне перехідне дванадесяте свято ‒ Трійця ‒ 4 червня.

Щоб знати дати святкування Великодня у різних роках, потрібно заглянути до відповідного календаря. Однак, визначати, коли буде свято, можна й самостійно. Для цього потрібно знати, коли була перша повня місяця після весняного рівнодення. Воно завжди припадає на 21 березня. Потім відраховують тиждень від повного місяця й таким чином визначають дату Великодня.

Наприклад, у 2023 році перша повня місця після 21 березня припадає на 6 квітня. Через сім днів буде 13 квітня, але цей день припадає на четвер. Тому Великдень буде у неділю, 16 квітня.

Також слід звернути увагу, що якщо цей день припадає на святкування єврейського свята Песах, то Великдень традиційно переносять ще на тиждень вперед.

Час початку Великого посту щороку залежить від дати Великодня. Сім тижнів посту ‒ це час, щоб підготувати тіло й душу до світлого свята Христового Воскресіння. Оскільки Великдень цьогоріч припадає на 16 квітня, Великий піст почався 27 лютого.

Хоча під час воєнного стану вихідних у святкові дні в не передбачено, відмовлятися від великих державних та релігійних свят українці не будуть. Відповідно до законодавства, працювати чи ні у святкові дні ‒ фактично вирішують роботодавці. Gazeta.ua нагадує про головні державні та релігійні свята в Україні у 2023 році.