“Коли щось стається, працедавець обіцяє золоті гори”

Головна Сторінка » “Коли щось стається, працедавець обіцяє золоті гори”

 Травми під час роботи за кордоном трап­ляються часто. Був нещасний випадок у Данії на фермі. Чоловік їхав на тракторі, перекинувся, зламав два хребці. В Польщі бували на фермах смертельні випадки. Працівники відкручували колеса, вони стріляли і їх диском убивало. Падають з яблунь, ламають руки, ноги. Жінка на фермі загинула. Їхала в машині, в неї в’їхав трактор, говорить 34-річний Юрій Омельянчук, директор компанії “Адвокат в Європі”.

Які нещасні випадки найчастіше трапляються під час роботи?

 Переломи рук, ніг, падіння з висоти. Насамперед це пов’язано з порушенням правил безпеки на виробництві. Як із боку роботодавця, так і працівника. Нещасні випадки під час роботи часто трап­ляються в Польщі, бо там найбільше українців. Також у Чехії, Бельгії, Ісландії, Литві.

Які компенсації передбачені?

 Суми залежать від травм, які отримала людина. Можливі два види компенсації. Перший від Фонду з тимчасової втрати працездатності. Потрібно бути офіційно працевлаштованим, щоб роботодавець склав протокол нещасного випадку на виробництві. Вказав, що вини працівника немає. Інакше необхідно буде звертатися до суду. Друге джерело отримання компенсації страхова компанія. Наприклад, у Чехії кожне підприємство обов’язково має свою страхову. В Польщі, Німеччині застрахована частина виробничих процесів. Питання відшкодування залежить від розміру травм, як вони загоюються. Тобто наскільки нещасний випадок вплинув на здоров’я постраждалого. Фонд тимчасової втрати працездатності визначає відсоток завданої здоров’ю шкоди. В кожній країні є таблиця, що врегульовує це питання. У Польщі зараз платять 1200 злотих за один відсоток понад 8 тисяч гривень. Якщо це 100 відсотків шкоди здоров’ю перша група інвалідності, тоді виплачують 102 тисячі злотих понад 705 тисяч гривень. До моменту виплати компенсації минає рік-півтора.

Роботодавці легко визнають провину?

 Є непряма вина. Був такий випадок. Громадянин України працював на заводі в Польщі. Його обов’язком було обслуговування машини, що скручувала метал. Хотів почистити пристрій. Включив його, поклав ганчірку на деталь, що обертається. Її затягнуло всередину машини разом із рукою працівника, а потім і всього чоловіка. Людина загинула. Працедавець заявив, що робітник не мав права вмикати пристрій для того, щоб почистити. Дійсно, так. Але коли людину брали на роботу, то не провели інструктаж із техніки безпеки при обслуговуванні цієї машини. Тобто це непряма вина роботодавця.

Інший випадок пряма провина ­працедавця. Подружжя українців працювало на пресі. Один клав металеву бляху, другий натискав на кнопку. Якось бляху поклали криво і працівник вирішив поправити. А другий цього не помітив і натиснув кнопку. Прес опустився, віддавив людині дві руки. Інспекція праці визначила, що цей станок повинен мати в рамках техніки безпеки датчики. Які забороняли б опускати прес тоді, коли біля нього перебуває працівник. З’ясували, що вони просто не працювали.

Якщо виникають спірні моменти, як вони вирішуються?

 Через суд, у рамках кримінального провадження. Працівник розкаже свою історію, роботодавець свою. І суд займе чиюсь сторону. У всіх країнах умови отримання виплат приблизно однакові, ніхто грошей просто так не роздає. Скрізь потрібно доводити свою правоту. Кожен працедавець казатиме, що це не його вина. В Німеччині трудового мігранта привалила стіна на будівництві, чоловік опинився в інвалідному візку. Роботодавець заявив, що постраждалого ніхто не знає. Він прийшов попросити цигарку або в туалет. Частина працівників підтримала шефа і дала подібні свідчення, лише кілька людей сказали правду.

Як правило, коли щось стається, працедавець обіцяє золоті гори. У Польщі чоловік впав із висоти під час фасадних робіт. Отримав перелом хребта. До нього прийшов роботодавець. Пообіцяв купити квартиру, виплачувати пенсію. Мовляв, тільки підпиши документи, що претензій не маєш. Чоловік підписав, після того роботодавець зник. Відшкодування від Фонду людина отримає, а від підприємства ні. Тому в разі нещасного випадку важливо нічого не підписувати. Або одразу залучати адвоката чи юриста.