Грузинська шахістка, п’ята чемпіонка світу (19621978) Нона Гапріндашвілі позивається до американської компанії Netflix через неправдиві твердження в популярному серіалі “Хід королеви (The Queen’s Gambit, дослівно “Ферзевий гамбіт”).
Гапріндашвілі вимагає від Netflix п’ять мільйонів доларів компенсації і вилучення епізодів, в яких подана неправдива інформація про її досягнення.
Серіал створений на основі роману 1983 року і розповідає про життя вигаданого персонажа, юної шахістки Бет Гармон. В останньому епізоді серіалу Гармон описується як єдина жінка-чемпіонка, яка змагається з чоловіками.
“Єдина незвичайна річ у ній (Гармон) насправді це її стать. І навіть це не унікальне явище для Росії (мається на увазі СРСР, частиною якого на той момент була Грузія ред.). Є Нона Гапріндашвілі, але вона чемпіонка світу серед жінок і ніколи не зустрічалася з чоловіками”, мовиться в одному з епізодів художнього твору.
У своєму позові до компанії Гапріндашвілі вказує, що до 1968 року, про який ідеться в цьому епізоді серіалу, вона змагалася щонайменше з 59 шахістами-чоловіками, в тому числі з 10 гросмейстерами.
Вона також вважає ще однією образою від Netflix те, що в серіалі вона названа “росіянкою”, незважаючи на те, що сценаристи знали, що вона грузинка.
Консультантом фільму був ексчемпіон світу Гаррі Каспаров.
“Не знаю, як пропустив такий ляп Каспаров, який був консультантом фільму. Може, не все дивився або не про все говорили. Він прекрасно знає, що Гапріндашвілі перша стала гросмейстером – і жіночим, і чоловічим. А чоловіче звання вона могла отримати, тільки граючи в чоловічих турнірах. У цьому плані правда на її боці. Якщо мова йде про конкретних історичних персонажів, повинна бути більш чітка об’єктивна інформація, сказав інший ексчемпіон світу росіянин Анатолій Карпов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська шахістка Музичук пояснила, чому їздить на змагання в Росію
Нона Гапріндашвілі у 1978 році вона була першою жінкою, яка стала гросмейстером серед чоловіків. Гапріндашвілі успішно грала в чоловічих турнірах, а в британському Гастінгсі (1964, турнір В), американському Лоун-Пайні (1977), італійській Реджо-Емілії (1983) і нідерландському Вейк-ан-Зее (1987, турнір В) вона ставала першою, випередивши всіх конкурентів.