Вийшла сьома серія історичного проєкту “10 Днів незалежності України”.
У ній розповідається про проголошення незалежності 24 серпня 1991 року, повідомляє Центр досліджень визвольного руху.
“Деколи нам здається, що незалежність сама впала в руки українцям, а події 24 серпня 1991-го були просто збігом обставин. Насправді все було не так на той момент країну штормило не перший місяць. Велелюдні протести під Верховною Радою УРСР стали звичним явищем, як і багатотисячні мітинги в галицьких областях, де місцева влада майже повністю перейшла до рук колишніх дисидентів”, – сказав автор і ведучий проєкту Володимир В’ятрович.
Цьому передували шахтарські страйки, ланцюг єдності, Революція на граніті і путч у Москві.
Українських комуністів налякали ці події. Вони з одного боку боялися російського лідера Боріса Єльцина, з іншого – вулицю, яка вимагала люстрації.
Українська опозиція була меншістю в парламенті УРСР. Вона намагалася домовитися з комуністами, щоб проголосити незалежність України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Перший цвях у домовину СРСР” – створили фільм про боротьбу за суверенітет України
У фільмі йдеться про несподіванки, які супроводжували процес. Про те, чому написав Акт дисидент Левко Лук’яненко, а прочитав його з трибуни Володимир Яворівський.
24 серпня 2021 року стартував документальний відеопроєкт “10 днів незалежності”. Його автори обрали 10 важливих дат, пов’язаних із творенням держави.
“Для колись поневоленого народу День Незалежності країни – головне державне свято. Для більшості українців таким є 24 серпня. Хоча насправді це не перший і не єдиний в нашій історії день, який може претендувати на цю почесну назву”, – написав у Facebook автор проєкту, історик Володимир В’ятрович.
Проєкт розповість про дні, за якими стоїть ціла епоха боротьби за свободу. Першу серію присвятили Четвертому універсалу УЦР.