Люди часто не усвідомлюють, що потребують допомоги: як роботодавці підтримують працівників

Головна Сторінка » Люди часто не усвідомлюють, що потребують допомоги: як роботодавці підтримують працівників

280 млн осіб у світі страждають на депресію, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я. Значна частина випадків пов’язана з вигорянням та стресом на роботі. Внаслідок зниження продуктивності праці світова економіка щороку втрачає 1 трильйон доларів. Тому професійне вигоряння є важливою проблемою не лише для працівників, а й для роботодавців.

У спецпроєкті Gazeta.ua та фармацевтичної компанії Тева в Україні розкажемо, як роботодавці дбають про працівників і як можуть допомогти запобігти розвитку професійного вигоряння.

Скорочений робочий тиждень і відпустка на рік

У світі зʼявилося багато ініціатив, спрямованих на зменшення стресу на роботі, профілактику професійного вигоряння, підвищення продуктивності.

4-денний робочий тиждень

Щоб покращити баланс між роботою та особистим життям, у деяких країнах Європи тестують перехід на 4-денний робочий тиждень. Зокрема, такий експеримент проводили двічі в Ісландії. На продуктивність праці, якість обслуговування скорочення робочих годин не вплинуло. Але багато хто під час опитувань розповідав, що зменшилося відчуття стресу. Тестували також 4-денний робочий тиждень компанії в Іспанії, Великій Британії, Японії, Німеччині, Скандинавських країнах. У Бельгії його офіційно дозволили наприкінці 2022 року.

Тривала відпустка зі збереженням робочого місця

Саббатікал відпустка від кількох місяців до року з частковим збереженням зарплати, робочого місця. Її часто надають працівникам великих міжнародних компаній для відновлення сил. Основна мета зберегти цінні кадри, дати працівникам більше часу на відпочинок, запобігти професійному вигорянню.

Психологічна підтримка на роботі

Бізнеси запроваджують власні програми психологічної підтримки для працівників. У разі виникнення проблем можна проконсультуватися зі спеціалістом, знайти способи розв’язання і продовжувати виконувати повноцінно свої обов’язки.

Ключові потреби під час повномасштабної війни

“У перші півтора року повномасштабного вторгнення ми проводили короткострокові опитування серед працівників щодо їхніх потреб. А потім провели глибоке дослідження. Для опитування підготували 42 запитання: оцінювали особисту та професійну мотивації, взаємодію з колегами, корпоративну культуру, цікавилися питанням добробуту. Запитували, як люди себе почувають, чи відчувають достатньо підтримки з боку роботодавця, чи потрібна їм допомога”, розповіла Лілія Дубас, директорка з персоналу фармацевтичної компанії Тева в Україні.

Дослідження допомогло визначити ключові потреби працівників.

Безпека і стабільність

Фізична безпека під час війни, стабільність компанії, своєчасна виплата заробітної плати, медичне страхування.

“На першому місці для працівників безпека і стабільність. Зокрема їм важливо відчувати підтримку від роботодавця. Наприклад, пропонуємо працівникам програму релокації з прифронтових територій із подальшою компенсацією на оплату житла. Надаємо матеріальну допомогу в разі хвороби співробітника чи його родича”, – говорить Лілія Дубас.

Умови роботи

Для працівників важливі: гнучкий графік, баланс між роботою та особистим життям, додаткові вихідні, відпочинок, розвиток та атмосфера в команді.

Розвиток

Навчання, кар’єрний шлях, професійний розвиток.

“Тева має план розвитку співробітників. Розвиваємо таланти і формуємо такий досвід, щоб люди мали бажання й надалі працювати в компанії. Також серед потреб співробітників визнання, підтримка й турбота в колективі. Я очікувала, що результати дослідження будуть гіршими, адже через війну й постійний стрес ментальне здоров’я страждає. Але ні – люди сказали, що тримаються. І подали класні ідеї, які Тева заклала у програму підтримки працівників”, – зазначила Лілія Дубас.

Що пропонує Тева своїм працівникам

Програма розвитку

Компанія оплачує працівникам навчання, зокрема й зовнішнє.

Матеріальне забезпечення

Надається корпоративний автомобіль, якщо це передбачено посадою. Компанія компенсує витрати на пальне та мийку. Для решти колег – компенсація вартості таксі на роботу та з роботи. Працівники Тева отримують у користування мобільні телефони, компʼютерну техніку, Екофлоу, щоб можна було спокійно працювати під час відключень світла. Є додаткові виплати в разі радісних (весілля, народження дитини) та сумних (хвороба працівника чи його близьких) подій.

Гра у вигоряння

Проводить її автор запрошений нейробіолог. На рівні роботи систем організму показує, що таке професійне вигоряння і до чого може призвести.

Робота з психотерапевтом

Такі зустрічі допомагають краще пізнати себе та свої особливості, змінити сприйняття світу, покращити якість життя.

Розширена програма медичного страхування

Крім стандартного переліку послуг, вона включає можливість відвідувати психолога та психіатра. Покриває придбання антидепресантів, заспокійливих.

Програма ментального здоров’я для працівників

Набір навчальних вебінарів про стрес, мотивацію, вигоряння та способи допомоги собі. Вони проходять раз на місяць. Також відбуваються виїзні корпоративні заходи, тимбілдинги та тренінги.

Ретрит

Працівники Тева в разі потреби можуть поїхати разом із родиною на тижневий відпочинок у Карпати.

Можна змінити роботу, але проблема не зникне

“Професійне вигоряння має кілька стадій. На перших бачимо зниження продуктивності, ефективності. Потім людину настільки завантажує ця історія, що вона починає говорити, а це вже про токсичність. Не влаштовує зарплата, не такий керівник, не така команда. Це все нашаровується. Людина не тільки проживає вигоряння сама, а й несе цю проблему у свою команду. Як наслідок виникають приховані конфлікти й образи. Поступово вигоряння одного працівника призводить до зниження ефективності роботи всієї команди. А потім до зниження фінансових показників бізнесу. До того ж у людини з профвигорянням може розвинутися депресія”, зазначає Лілія Дубас.

Коли виникають перші симптоми професійного вигоряння, треба відразу бити на сполох.

“Людина, звісно, може змінити роботу. Але проблема не зникне. Найкраще рішення розказати про неї. Варто звернутися по допомогу до керівника чи HR, піти до психотерапевта. За потреби, якщо, наприклад, вигоряння переросло в депресію, можна відвідати психіатра. Він призначить необхідні препарати. Адже через профвигоряння можуть розвинутися безсоння, синдром хронічної втоми, головний біль. Але не всі здатні визначити, що мають проблему. Частіше люди починають звинувачувати всіх навколо і просто не усвідомлюють, що потребують допомоги. Тому ми проводимо багато вебінарів, лекцій для працівників. Таким чином підсвічуємо, що така проблема існує”, додала Лілія Дубас.

Як не допустити вигоряння

1. Плануйте робочий день, виконання завдань за пріоритетністю. Навчіться казати ні, попросіть роботодавця чітко сформулювати ваші обовʼязки.

2. Організуйте комфортне робоче місце. Дбайте про добрі стосунки з колегами, звертайтеся до них по допомогу.

3. Робіть перерви що дві години, не пропускайте обіду. Достатньо спіть, виходьте на прогулянки, займайтеся спортом – це допомагає зняти стрес, покращити настрій.

4. Крім щорічної відпустки, протягом місяця беріть один-два додаткові вихідні. Або попрацюйте віддалено чи пів дня, якщо є така потреба.

5. Пʼятницю можна зробити днем без зустрічей і телефонних дзвінків, щоб завершити спокійно всі справи перед вихідними.

6. Розмежуйте роботу й особисте життя.

7. Звертайтеся по допомогу до психолога та роботодавця, якщо відчуваєте симптоми вигоряння.

“Щоб вчасно помітити професійне вигоряння, керівникам слід бути уважними до своїх колег. Знаходити час на обговорення не тільки робочих тем, а й особистих. Коли в колективі панують довірчі стосунки, людині легше поділитися своїми проблемами. А розуміння та підтримка колег допомагає їх розв’язати. Також керівникам слід оптимально розподіляти навантаження, щоб у працівників була можливість узяти паузу, відпочити. І поза роботою лишався вільний час на себе.

Також важливо разом із працівником розібратися, чому зʼявилися ознаки вигоряння. Наприклад, причиною можуть стати нереалізовані карʼєрні очікування, недостатня мотивація. Працівник не відчуває, що його цінують, – знижується самооцінка, зникає інтерес до роботи, проявляється агресія, починаються конфлікти з колегами. Тоді варто запропонувати додаткове навчання, перекваліфікацію, спробувати себе в новому проєкті. Таким чином можна допомогти працівнику уникнути вигоряння”, – говорить Лілія Дубас, директорка з персоналу фармацевтичної компанії Тева в Україні.

Якщо ж професійнеому вигорянню не вдалося запобігти, одним із найдієвіших способів допомоги є перерва в роботі.

“Працівник може взяти тривалу відпустку. Якщо поєднувати її з активним відпочинком, це покращить ситуацію. Не зайвою буде й допомога психолога. Головне – не ігнорувати проблеми”, – зазначила Лілія Дубас.

Професійне вигоряння може призвести до втрати працездатності від кількох тижнів до місяців. І мати більш важкі наслідки, коли вже не обійтися без допомоги психіатра та медикаментозного лікування.

Вплив повномасштабної війни на емоційний стан українців

Рівень задоволеності власним психологічним станом

2022 – 41%

2025 – 36%

Що найбільше непокоїть

Тривожність, погіршення сну, виснаженість, емоційна нестабільність

Що допомагає долати стрес

– проведення часу в інтернеті

– спілкування з друзями та сім’єю

– перегляд фільмів

– прослуховування музики

Запит на психологічну підтримку

2022 – 41% потребували

2025 – 71%

Доступність допомоги

66% опитаних зазначили, що в Україні потрібно покращувати доступ до послуг з ментального здоров’я

*Дані: четверта хвиля всеукраїнського дослідження (грудень 2024 січень 2025). Проведено компанією 4Service у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”

Вигорянню краще запобігти, ніж боротися з його наслідками. Тому за перших тривожних ознак потрібно починати діяти, щоб усунути проблему ще до того, як вона переросте в більш важкі розлади.