Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси: коли і як відзначають свята

Головна Сторінка » Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси: коли і як відзначають свята

На серпень припадає відразу три свята, які в народі називають Спасом. Йдеться про Медовий Спас, Яблучний Спас та Горіховий Спас.

Кожен з цих днів має свою історію та традиції. Про те, коли і як відзначають ці свята, пише Gazeta.ua.

Усі три Спаса присвячені Ісусу Христу. Адже слово “Спас” означає “Спаситель”.

У цей час уже наближається до закінчення літо, завершують збирати урожай. Тому в народі кажуть: “Прийшов Спас – тримай рукавички про запас”. На свято прийнято нести до церкви на освячення кошики із зібраним урожаєм.

Медовий Спас

Перший із трьох Спасів називають Медовим. Відзначають його щороку 14 серпня. Церковна назва свята ‒ Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. За переказами, коли в Константинополі сталася страшна епідемія, то священики освятили водойми частинкою Хреста, на якому був розп’ятий Господь. Хвороба тоді пішла, а люди стали вважати воду цілющою. Так виникла ще одна традиція цього свята ‒ зануритися у водойму, щоб змити хвороби і гріхи.

Народну назву свята пов’язують із пасічниками, які в цей час традиційно викачують мед. Тому один з основних звичаїв цього дня ‒ освячувати у церкві мед. Тільки після цього його можна їсти.

Медовий Спас ще називають Спасом на воді або ж Маковієм чи Маковим Спасом. Згадують цього дня сімох братів-мучеників Маккавеїв та їхню матір Соломію. Тому разом з медом у церкві освячують також макові голівки та букети польових квітів. Їх потім ставлять в помешканні як оберіг. Окрім того, 14 серпня, починається Успенський піст. Із цього дня заборонено їсти м’ясо та вживати алкоголь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рада змінила дати трьох державних свят

Яблучний Спас

Яблучним Спасом у народі називають православне свято Преображення Господнього. Відзначають його щорічно 19 серпня. Це ‒ одне з 12 головних церковних свят.

Згідно з Євангелієм, під час молитви на горі Фавор Ісус перетворився перед учнями, щоб показати їм небесну духовну славу, яка послідує за тимчасовими стражданнями.

За традицією, на Яблучний Спас у храмах освячують яблука та інші плоди, а також цілющі трави. Таким чином праця людей, вкладена у врожай, наповнюється Божою благодаттю. Цього дня також готують різні страви з яблук: печуть пироги, варять варення. За повір’ям, до цього свята не можна їсти яблук. Близьким і нужденним роздають частування.

Горіховий Спас

Щорічно 29 серпня християни відзначають свято Перенесення нерукотворного образу Господа Бога Ісуса Христа. У народі цей день називають Горіховим, Нерукотворним, Хлібним або ж Полотняним Спасом.

За переказами, якось прокинувшись, Ісус вмився і витер обличчя рушником. Після цього, на ньому з’явився лик, з якого потім писали перші ікони Спаса Нерукотворного. Саме Нерукотворний Образ Христа є символом цього дня.

Назву Горіховий Спас пов’язують із настанням традиційного часу збирання горіхів. Їх також несуть освячувати до церкви. Хлібним Спасом свято називають через те, що у цей час закінчують жнива й печуть хліб з нового врожаю.

24 травня Православна церква України офіційно повідомила про рішення перейти на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року. При цьому наголошується, що парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість.

Таким чином із 1 вересня 2023 року більшість християн України почнуть відзначати релігійні свята за новим календарем. Зокрема, Різдво святкуватимуть 25 грудня, а не 7 січня, день Святого Миколая 6 грудня, а не 19 грудня, Водохреще 6 січня, а не 18 січня. Водночас не зміниться дата святкування Великодня та деяких інших свят.