Міндовкілля: Кліматичної зими в Києві немає вже третій рік

Головна Сторінка » Міндовкілля: Кліматичної зими в Києві немає вже третій рік

У Києві третій рік поспіль не фіксують кліматичної зими це коли середньодобова температура повітря падає нижче 0°C і стабільно там тримається.

Тепла погода та відсутність снігу взимку негативно впливають на довкілля. Про це повідомляється на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Зазначається, що ще чверть століття тому кліматична зима в Україні наступала практично за календарем, але тепер через глобальне потепління вона майже зникла.

Так, за даними Центральної геофізичної обсерваторії, упродовж 2022-2024 років кліматична зима в Києві не фіксувалася. Тобто в ці роки середня температура повітря за зимовий період була вищою за 0°C.

Завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська пояснила, що Україна входить до регіонів планети, де протягом останнього десятиріччя зростання температури відбувалося найвищими темпами.

Зокрема, за словами науковиці, за останні 60 років підвищення середньої температури на території України відбувалося майже у 2,5 раза швидше, ніж загалом у світі.

“Ми випереджаємо навіть Європу: швидкість зростання середньої річної температури в Україні у 19612023 роки становила 0,41 градуса за десять років, а в Європі 0,34 градуса. Причому основне потепління відбувається насамперед у зимовий період”, наголосила науковиця.

Як зазначила Краковська, зараз для України характерні коливання температури в зимовий період: від +5 до -5 градусів. На тлі досить високої температури можуть траплятися короткочасні хвилі екстремальних морозів або аномально сильні хуртовини, які паралізують інфраструктуру, але це теж прояви зміни клімату, зауважила кліматологиня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дощі та мокрий сніг накриють Україну – синоптики оновили прогноз

“Через глобальне потепління клімат став “розхитаним” і непередбачуваним, відхилення від норм значно збільшуються. Тобто на тлі безсніжної зими можуть траплятися аномальні погодні явища, коли тепла плюсова температура за кілька днів змінюється короткочасними, але дуже сильними морозами, які прориваються до нас з Арктики”, пояснює Краковська.

У Міндовкілля підкреслили, що “снігова подушка” має величезне значення для багатьох екосистем. Зокрема, сніг захищає рослини від морозів, а багато видів тварин, птахів та комах використовують його як укриття. Так, борсуки, ведмеді, їжаки та інші тварини, які впадають у зимову сплячку, через теплу погоду та відсутність “снігової ковдри” тепер мають проблеми зі сном.

Крім того, дефіцит снігу негативно впливає на різні галузі економіки України. Зокрема, знижується врожайність багатьох сільськогосподарських культур.

2024 рік увійшов в історію як найспекотніший за весь період метеорологічних спостережень.

Рекордна спека стала результатом змін клімату. Середньорічна температура торік була вища на 1,55 градуса за Цельсієм, ніж у доіндустріальну епоху.

Наразі спостерігаються глобальні наслідки зміни клімату, зокрема тануть морські льодовики.