Під час круглого столу щодо проблем оборонних закупівель у вівторок, 8 жовтня, представники Кабінету міністрів заявили про наміри в найближчий час розширити перелік продукції, що потрапляє під норму про локалізацію. У список увійде продукція легкої промисловості для потреб Сил оборони. Це дозволить українським виробникам конкурувати з імпортерами продукції з Вʼєтнаму, Туреччини, Китаю, Бангладеш.
Локалізація – це процес, коли у виробництві товарів використовують більше місцевих ресурсів, матеріалів та робочої сили. Це допомагає підтримати вітчизняне виробництво, зменшити залежність від імпорту та створити нові робочі місця в країні.
Заступниця міністра економіки Надія Бігун повідомила, що міністерство підтримує ідею бізнесу, що армію мають забезпечувати реальні виробники, а не посередники. Вона підтвердила, що уряд завершує підготовку проєкту постанови про локалізацію в оборонних закупівлях для легкої промисловості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Умєров: Україна може виробляти більше кількох мільйонів дронів на рік
Володимир Даценко, який відповідає в Мінекономіки за публічні закупівлі, пояснив, що наразі готують зміни до постанови №1275 щодо оборонних закупівель у період воєнного стану. У постанові буде визначено обов’язкове застосування критерію оцінки локалізації виробництва (25%). Також передбачать механізми контролю для уникнення зловживань.
Генеральний директор Державного оператора тилу Арсен Жумаділов також підтримав ідею.
“Ми підтримуємо вимогу локалізації та будемо застосовувати її з наступного року як кваліфікаційну вимогу як неціновий критерій”, – зазначив він.
Голова комітету оборонних закупівель легкої промисловості при Федерації роботодавців України Олександр Соколовський переконаний, що локалізація дасть змогу захистити робочі місця українців, наповнити бюджет і своєчасно забезпечить Сили оборони якісною українською продукцією.
Американський виробник баражуючих боєприпасів Switchblade 600 підписав угоду з українською компанією про локалізацію виробництва.
Представник AeroVironment Брет Хаш зазначив, що співпраця розпочнеться з інтеграції компонентів підсистем, які будуть надсилатися українським партнерам. Поступово буде локалізовано більше систем.