Міністр культури подав у відставку

Головна Сторінка » Міністр культури подав у відставку

Міністр культури та інформаційної політики 55-річний Олександр Ткаченко написав заяву про відставку. Рішення пояснив незгодою з політикою уряду.

“Забрати Держкіно в Мінкульту й передати в управління Кабміну нелогічно, пише Ткаченко у фейсбуку. Не менш болюча крапля неприйнятна фінальна сума бюджету на культуру-2022 (у проєкті держбюджету на 2022 рік на культуру затвердили 10,5 млрд грн. Мінкульт просив додати ще 6,5 млрд. ГПУ)”.

Ткаченко обіймав посаду з червня 2020-го.

За словами прем’єр-міністра 46-річного Дениса Шмигаля, Держ­кіно хочуть виділити в окремий орган.

 Це історія не про кіно, а про владу й доступ до державних ресурсів. Про можливість розпоряджатися коштами платників податків без зайвих додаткових ланок, як міністерство, каже колишня заступниця міністра культури Ірина Подоляк, 54 роки. Раніше владну верхівку мало цікавила культура. Тепер там з’явилися гроші. Наприклад, Держкіно з кількома сотнями мільйонів (бюджет Держкіно на 2021 рік 617 млн грн. ГПУ). А всі важливі для країни рішення ухвалюють в Офісі президента. Очевидно, що з’явилася потреба цими грошима безпосередньо управляти.

 Міністр утратив контроль над Держкіно, і йому це не сподобалося. Можливо, через це для нього стала неактуальна посада, говорить колишній голова Держкіно 44-річний Пилип Іллєнко. Заява про відставку це добре. У таких кріслах не місце людям, які стільки років створювали комерційне телебачення, що серйозно доклалося до поширення в Україні російських наративів і маргіналізації української культури (Ткаченко 11 років був генеральним директором групи телеканалів “1+1 медіа”. ГПУ). Після відставки почуємо кандидатури на посаду. Важливо, щоб це знову не був виходець з телебачення, як два останні міністри.

Рішення про відокремлення Держкіно правильне. Стане незалежнішою структурою. Пряме спілкування з урядом скоротить бюрократичні процедури й покращить роботу. По факту Держкіно мали би зробити міністерством.

 Кіно останні півтора-два роки стало основним пріоритетом політики Офіса президента. Держкіно напряму керується звідти, каже колишній гендиректор Довженко-Центру Іван Козленко, 40 років. Директорка Марина Кудерчук ставлениця Андрія Єрмака, Раду з підтримки кінематографії сформувала з його бізнес-партнерів. Мінкульт як орган, що формує державну політику у сфері кіно, залишається осторонь. Ситуація призведе до збільшення фінансування Держкіно. Але там наявна політична корупція, і кошти розділяють у непрозорий спосіб. Тож не знаю, наскільки це буде в благо.

Депутати розглянуть відставку міністра цього пленарного тижня у Верховній Раді.