Міністерство юстиції України взяло до уваги рішення Європейського суду з прав людини у справі “В’ячеславова та інші проти України”, яке стосується трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі.
Про це відомство повідомило у своєму офіційному Telegram-каналі.
Мін’юст наголосив, що після детального аналізу рішення та консультацій з відповідними державними органами буде надано комплексну оцінку висновків ЄСПЛ і визначено подальші кроки для його виконання.
Позиція Міністерства юстиції:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд з прав людини зобов’язав Україну виплатити компенсації сім’ям загиблих в Одесі 2 травня 2014 року
– Україна залишається відданою європейським цінностям і дотримується міжнародних стандартів у сфері прав людини.
– Уряд поважає роль ЄСПЛ і виконає рішення відповідно до міжнародних зобов’язань.
Події 2 травня 2014 року відбулися на тлі нестабільної ситуації в Україні після Революції Гідності. Суд підкреслив низку системних проблем, що залишилися у правоохоронних органах після режиму Януковича, та зафіксував такі ключові моменти:
– Роль Росії: ЄСПЛ визнав, що значну роль у розпалюванні конфлікту відіграла російська дезінформація та пропаганда.
– Відповідальність посадовців: Ключові чиновники, відповідальні за неналежні дії правоохоронців та рятувальних служб, згодом втекли до Росії та отримали там громадянство.
– Розслідування: Суд не виявив упередженості у розслідуванні щодо жертв, незалежно від їхніх політичних поглядів.
– Складність ситуації: ЄСПЛ визнав, що нова українська влада у 2014 році стикалася з серйозними викликами, оскільки силові структури мали значний вплив проросійських агентів.
Міністерство юстиції підкреслило свою готовність забезпечити справедливість для всіх громадян України та виконати всі міжнародні зобов’язання держави.
2 травня 2014 року в Одесі відбуваються зіткнення між проукраїнськими активістами і прихильниками Росії.
Проукраїнські активісти після чотирьох годин вуличних боїв у районі Соборної площі прийшли на Куликове поле і підпалили табір своїх опонентів. Прихильники Росії, що раніше мешкали в таборі, зайняли Будинок профспілок – з даху кидали коктейлі Молотова, а через невелике тимчасове зміцнення біля входу – камені і вибухові пакети.
Водночас проукраїнські активісти взяли під контроль площу і почали “атакувати” опонентов. Одна з пляшок із запальною сумішшю потрапила прямо за укріплення входу. Будівля почала горіти, в результаті пожежі в Будинку профспілок загинули 38 людей.
“В результаті пожежі 38 осіб загинули: 8 – вистрибнули з вікон під час пожежі та 30 – задихнулися чадним газом”, – йдеться в повідомленні МВС України в Одеській області.