Мовний омбудсмен розповів, які школи і виші порушували закон

Головна Сторінка » Мовний омбудсмен розповів, які школи і виші порушували закон

Торік до уповноваженого з питань державної мови Тараса Креміня надійшло на 25% менше скарг про порушення мовного закону у сфері освіти.

Про це йдеться у звіті мовного омбудсмена.

До омбудсмена надійшло 117 звернень громадян щодо порушень функціонування державної мови у сфері освіти. Що на 25% менше, ніж позаторік.

Відбулася перевірка використання української мови у шести закладах загальної середньої освіти, а також у відділі з питань освіти Берегівської районної державної адміністрації.

Загальноосвітня школа №3 міста Білгорода-Дністровського Одеської області порушила закон (щодо мови діловодства).

У Берегівському районі Закарпатської області 37 шкіл не утворили жодного класу з навчанням державною мовою.

У Виноградівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 Закарпатської області предмети викладають одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% українською.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запрацював закон “Про медіа”: Кремінь пояснив мовні норми

Також омбудсмен отримав 44 звернення щодо порушення закону у вишах. Це близько 40% від усіх звернень, які стосувалися галузі освіти.

Найбільша кількість звернень надійшла з Харкова (16), Києва (10) та Одеси (5).

У деяких вишах викладачі проводили пари або використовували матеріали недержавною мовою.

Йдеться про такі заклади: Національний університет “Одеська морська академія”, Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л.Шупика, Київський фаховий коледж зв’язку, Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая.

3400 грн штрафу виписали викладачу Національного авіаційного університету у Києві, попередження викладачу Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна і директору Дитячо-юнацької спортивної школи №5 у Києві.

“Після повномасштабного вторгнення російських військ на територію України помітно зросла активність і принциповість здобувачів вищої та фахової передвищої освіти у відстоюванні права на навчання державною мовою”, повідомив омбудсмен.

Крім того, оприлюднення у соціальних мережах та онлайн-медіа відеодоказів порушень законодавства про державну мову в закладах освіти викликає широкий суспільний резонанс, також повідомив уповноважений.

У Державному податковому університеті в Ірпені викладачка відмовилась вести лекцію українською мовою. Відеозапис з пари студенти опублікували у соцмережі. Адміністрація навчального закладу відреагувала на інцидент, розпочала службове розслідування і відсторонила викладачку від роботи.

Державний торговельно-економічний університет звільнив викладачку, яка вела лекції російською мовою і не погоджувалась перейти на українську.