НАТО може зникнути: про що пишуть світові ЗМІ

Головна Сторінка » НАТО може зникнути: про що пишуть світові ЗМІ

Америка Дональда Трампа нав’язує світовий безлад, залишає Європу без захисту і здає інтереси України, пишуть цього тижня світові ЗМІ.

Вказують, що європейці мають змінитися, щоб пристосуватися, й допомогти Києву.

Також медіа вказують, що США використовують перспективу посилення, послаблення чи скасування санкцій в діалозі з Росією щодо завершення війни.

Gazeta.ua ознайомилася з матеріалами західних ЗМІ.

“Як Європа має відповісти, коли Трамп і Путін руйнують післявоєнний порядок”, The Economist, Велика Британія

Минулий тиждень був найпохмурішим у Європі після падіння залізної завіси. Україну здають, Росію реабілітують, а за Трампа більше не можна розраховувати, що США прийдуть на допомогу Європі під час війни. Наслідки для безпеки серйозні, але лідери і жителі континенту ще не зрозуміли цього. Старому світу потрібен прискорений курс, як діяти в епоху беззаконня, інакше він стане жертвою нового світового безладу.

Виступаючи в Мюнхені минулого тижня, віцепрезидент США Джей Ді Венс висміяв Європу як декадентську та недемократичну. Її лідерів виключили з мирних переговорів між Білим домом і Кремлем, які розпочалися в Ер-Ріяді 18 лютого. Але криза виходить за рамки образ і дипломатичної люб’язності.

Трамп готовий піти з України, яку брехливо звинувачує у тому, що війна там досі триває через самих українців. Називаючи президента Володимира Зеленського “диктатором”, Трамп попередив його, що йому “краще діяти швидко, інакше у нього не залишиться країни”. США можуть нав’язати Україні нестабільний режим припинення вогню зі слабкими гарантіями безпеки, які обмежують право Києва на переозброєння.

Це досить погано, але найгірший кошмар Європи більший за Україну. Трамп має намір реабілітувати Володимира Путіна, відмовившись від політики його ізоляції. Без жодної геополітичної вигоди для США, він намагається відновити дипломатичні відносини з РФ. Пропонуючи поступки в Ер-Ріяді держсекретар Марко Рубіо, висловився про співпрацю, “історичні економічні та інвестиційні можливості”.

Потрясіння Трампом Європи і потурання РФ поставили під сумнів зобов’язання США захищати НАТО

Потрясіння Трампом Європи і потурання РФ поставили під сумнів зобов’язання США захищати НАТО, що б не сталося. Одне з побоювань в тому, що сили Штатів можуть скоротити чи вивести з Європи, щоб залишити Східну Європу відкритою до вторгнення. Проблема не в тому, що пріоритети Штатів в Азії, а в тому, що якщо на Європу нападуть росіяни і звернеться за допомогою до Америки, першим інстинктом Трампа буде запитати, а що для нього з цього буде.

Наступного тижня Трамп має зустрітися з британським прем’єром Кіром Стармером і президентом Франції Еммануелем Макроном. Але не сприймайте це як сигнал чи розумні розмови учасника угод. Готовність Трампа продати все і є проблемою. Стримування НАТО ґрунтується на впевненості, що якщо один член зазнає агресії, решта прийдуть на допомогу. Сумнів – їдкий. Він залишає Європу небезпечно вразливою.

Давайте окреслимо реальність. Європа – старіючий континент з великими боргами, який ледве зростає і не може захиститися чи показати жорстку силу. Глобальні правила торгівлі, кордонів, оборони і технологій порушуються. Якщо Росія вторгнеться в одну з країн Балтії чи використає дезінформацію та саботаж для дестабілізації Східної Європи, що вона зробить?

Наразі відповідь згорнеться калачиком у кутку. Після натиску Трампа група європейських лідерів поспішно зустрілася в Парижі 17 лютого, але встигла лише оголосити про свої розбіжності. Через три роки після вторгнення Росії Європа не збільшила достатньо військові витрати. Вона потрапила в пастку застарілого світогляду багатосторонніх договорів і спільних цінностей.

Невідкладне завдання Європи – заново навчитися здобувати і володіти владою

Невідкладне завдання Європи – заново навчитися здобувати і володіти владою. Вона має бути готова протистояти супротивникам, а іноді друзям, включаючи США.

Замість того, щоб ховатися, їй потрібна об’єктивна оцінка загроз. Росія – це військова машина з величезним арсеналом ядерної зброї, а також із середньою економікою, що занепадає. Європа також потребує об’єктивної оцінки власних сил – хоча вона повільно розвивається, це все ще економічний і торговельний гігант з великими запасами талантів і знань. Їй потрібно використати ці ресурси, щоб відновити ріст, переозброїтися та самоствердитися.

У короткостроковій перспективі Європі потрібен єдиний представник, який би спілкувався з Україною, Росією і Америкою. Вона має посилити ембарго проти Росії, навіть якщо США послаблять санкції. В односторонньому порядку Європа має використати 210 млрд російських фондів, заморожених в її банках. Це окупить Україну тим, щоб продовжувати воювати чи переозброюватися, коли американські кошти скорочуються.

У середньостроковій перспективі потрібна величезна оборонна мобілізація ресурсів. Якщо Європа не може покластися на Америку, вона повинна мати власну важку авіацію, матеріально-технічне забезпечення, розвідку.

Необхідно розпочати переговори про те, як Британія та Франція можуть використати свою ядерну зброю для захисту континенту. Все це обійдеться в круглу суму. Витрати на оборону мають зрости до 4-5% ВВП, що було нормою під час холодної війни. Вищі витрати на оборону, особливо якщо частина буде витрачена на зброю США, можуть переконати Трампа залишитися в НАТО, але тепер має бути припущення, що американська підтримка не гарантована.

Для оплати переозброєння знадобиться фіскальна революція. Нова мета буде вимагати додаткових витрат на понад 300 млрд на рік. Частина цього має бути отримана від випуску більшої кількості загальних та індивідуальних боргових зобов’язань. Щоб витримати, Європі доведеться скоротити соцзабезпечення.

Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель казала, що в Європі живе 7% населення світу, 25% його ВВП, і 50% соцвитрат. Щоб підвищити темпи зростання, Європа має просувати очевидні, але нескінченно відкладені реформи, від об’єднання ринків капіталу до дерегуляції.

Кошмар, створений Путіним, а тепер Трампом, може змусити Європу змінитися. Її педантична одержимість процесами уповільнює прийняття рішень, пропускає ключових акторів, таких як Велика Британія, і надає ваги таким країнам, як Угорщина, яка хоче саботувати європейську оборону, чи Іспанія, яка не наважується переозброюватися.

НАТО досі був найуспішнішим альянсом у світі. Його зникнення важко уявити

Усе це звучить дивно. НАТО досі був найуспішнішим альянсом у світі. Його зникнення важко уявити. Але старі речі минають. Усе стає новим. Європа має змиритися, поки не пізно.

“США переглядають санкції проти Росії”, Bloomberg, США

США дали зрозуміти, що пом’якшення санкцій проти Росії може бути предметом переговорів щодо війни в Україні, коли Трамп поспішає прийняти угоду про припинення конфлікту.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив у четвер, що США готові збільшити або скасувати санкції на основі готовності Кремля до переговорів.

“Президент налаштований швидко покласти край війні”, – сказав він.

Бессент каже, що недавні заяви Зеленського про те, що Трампа дезінформували про війну, “були недоречними і пролили світло на американо-українські відносини”.

Трамп у середу назвав Зеленського “диктатором” і посилив тиск на Київ, щоб прийняв умови угоди про припинення війни. Президент України виступив проти того, щоб США і Росія починали переговори про угоду без участі Києва.

Радник США з нацбезпеки Майк Волтц заявив у четвер, що Зеленський винен у тому, що “націлив образи на Трампа”.

Представник Трампа з питань України і Росії Кіт Келлог зустрівся в четвер в Києві з Зеленським. Пізніше вони не спілкувалися з журналістами, але лідер України написав, що “ми повинні й можемо забезпечити міцний і тривалий мир, щоб Росія ніколи не повернулася з війною”.

Запеклі публічні нападки Трампа – останнє свідчення значної зміни позиції США щодо Росії

Запеклі публічні нападки Трампа – останнє свідчення значної зміни позиції США щодо Росії за нової адміністрації в США, яка також шокувала союзників в Європі.

Звинувачення Трампа щодо легітимності Зеленського з неправдивими заявами, що він має низький рейтинг, виникли, коли в Україні діє воєнний стан, запроваджений після вторгнення Росії, який забороняє їй проводити вибори.

Бессент каже, що Зеленський запевнив його перед Мюнхенською конференцією на минулих вихідних, що Україна підпише угоду на $500 млрд щодо передачі прав на українські корисні копалини, але потім відмовився це зробити. Угода заклала б основу для висунутого Трампом плану припинення війни, водночас компенсуючи США мільярди, витрачені на озброєння України.

“Послідовність мало бути така: наблизити українців до США через економічні зв’язки. Потім сказати росіянам сідайте за стіл переговорів, інакше посилимо санкції. США, маючи більший економічний інтерес в Україні, мали забезпечити щит безпеки”, – сказав Бессент.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мужність, що вплинула на хід війни: з-під Дебальцевого вивели наших воїнів

Цього тижня Зеленський розкритикував запропоновану угоду, яка не містила жодних деталей підтримки США, назвавши її “несерйозною”. Європейські союзники засудили її як нагадування колоніалізму.

“У приватних розмовах щодо Росії Рубіо заспокоює європейців”, The New York Times, США

Після зустрічі з російськими учасниками переговорів щодо майбутнього війни в Україні, держсекретар Рубіо сигналізував про різке перезавантаження відносин із Кремлем, сурмлячи про “неймовірні можливості, які існують для партнерства з росіянами”.

Але через кілька годин Рубіо спробував запевнити нервових європейських союзників, що переговори не означають різкого відходу від американської політики, як багато хто боявся.

Радше переговори в Ер-Ріяді задумали як перший крок для перевірки, чи серйозно Кремль налаштований укласти угоду, сказав Рубіо під час телефонної розмови з кількома європейськими дипломатами. Європейські чиновники не впевнені, що робити з виваженою оцінкою Рубіо.

Рубіо сказав європейцям, що команда Трампа не планує нав’язувати Україні та Європі умови угоди з Росією. Він додав, що адміністрація не зніматиме санкції США з РФ за відсутності змін у поведінці Москви, хоча залишив відкритими двері для обмеженого пом’якшення санкцій, якщо росіяни почнуть діяти, як того прагне адміністрація.

Команда Трампа, за словами Рубіо, отримала чіткі відомості, що Росія може спробувати використати переговори, щоб посіяти розбіжності на Заході чи полегшити свою ізоляцію.

Президент США зробив низку вимог і неправдивих заяв

У середу Макрон скликав другу за тиждень екстрену зустріч в Парижі, щоб виробити стратегію на тлі росту побоювань, що США відмовляться від ролі в забезпеченні європейської безпеки.

Після багатьох років роботи над ізоляцією Кремля за вторгнення в Україну Білий дім Трампа змінив сценарій. Протягом 24 год. після завершення зустрічі в Ер-Ріяді президент США зробив низку вимог і неправдивих заяв, які схожі на світогляд Путіна, звинувачуючи Україну у війні.

Він назвав Зеленського диктатором і неправдиво заявив, що Київ якимось чином обманом змусив США підтримати його у війні, яку розпочали лідери України. Він висміяв нарікання українців, що їх країна, пожертвувавши десятками тисяч життів заради збереження незалежності, залишилася осторонь переговорів про своє майбутнє. Трамп ні разу не критикував Путіна, який розпочав війну.

Після зустрічі в Ер-Ріяді Рубіо сказав, що Росія і США погодилися працювати над мирним врегулюванням війни в Україні, вихваляючи Трампа як “єдиного лідера у світі”, який міг здійснити таке зближення між давніми противниками.

Один із партнерів Рубіо по делегації, посол на Близькому Сході та давній друг Трампа Стів Віткофф, описав зустріч як “позитивну, оптимістичну та конструктивну”. Повідомлення Рубіо європейським чиновникам після зустрічі в Ер-Ріяді було тонким і примирливим, згідно з викладом дзвінка, в якому брали участь чиновники з Британії, Франції, Німеччини та Італії.

Частина розмови була присвячена поясненню, чому до переговорів не долучили українців і європейців. Рубіо сказав, що США не запросили союзників, бо більша частина розмов була зосереджена на двосторонніх питаннях між США та Росією. Це включало початок дискусії про відновлення роботи посольств, які були фактично закриті в обох країнах через вислання багатьох дипломатів.

Кремль несерйозно налаштований на переговори про припинення війни в Україні

Переговори США та Росії щодо зняття цих дипломатичних обмежень стануть першою перевіркою намірів РФ, пояснив Рубіо. За його словами, невдача в переговорах щодо посольств показала б, що Кремль несерйозно налаштований на переговори про припинення війни в Україні.

Рубіо сказав європейцям, що не може сказати, виходячи з однієї зустрічі, чи серйозно росіяни налаштовані на укладання угоди. Він закінчив розмову обіцянкою інформувати союзників США, і закликавши до єдності.