Кремлівський диктатор окреслює контури антизахідного союзу, повний склад якого, вірогідно, буде озвучений 9 травня. Посилення КНДР змінює баланс сил на Корейському півострові, ставить у незручне становище Китай і змінює плани США. Як вплине нова реальність на Україну, розбиралася Gazeta.ua.
Північнокорейський лідер Кім Чен Ин 28 квітня оголосив про намір поставити пам’ятник бійцям КНДР у Курській області, так би мовити, увічнити їхній подвиг. Інформаційний ресурс країни повідомив про офіційну позицію Центрального військового комітету Трудової партії Кореї (ЦВК ТПК) щодо дій північнокорейських військових у Росії. Мовляв, РФ і КНДР спільно здобули перемогу у Курській області, а вступ у війну на боці РФ то було рішення Кім Чен Ина.
“Могла би допомогти”
Схоже, Ким Чен Ину було важко не коментувати дії співвітчизників, коли про них заявляли Україна, Південна Корея, Велика Британія та США на найвищих рівнях аж до ООН. Представник КНДР в ООН відмовлявся коментувати, натомість акцентував увагу на західній збройній допомозі Україні.
Таким чином, підтвердилися дані південнокорейської розвідки. І Путін ухилявся від прямої відповіді на запитання про участь у війні проти України північнокорейських вояків.
Лише 25 квітня після згадки начальника генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова про “значну допомогу” північнокорейських військових у прикордонних районах Курської області Путін публічно подякував тим “за героїзм”. Речник Дмитро Пєсков зауважив: російська сторона “могла би допомогти” КНДР у разі необхідності.
Вірогідно, необхідність у “допомозі” виникне дуже скоро.
Між виборами та агресією
Офіційний Пхеньян нещодавно змінив військову доктрину. А в Сеулі розгортаються драматичні політичні події:відсторонення від влади президента Юк Сон Йоля. Нагадаємо, на 3 червня 2025 року там призначені дострокові президентські вибори. Результати праймеріз цими вихідними шокували південнокорейців.
У Демократичній партії більшість голосів (89,8%) зібрав опозиційний депутат Лі Чже Мьон, котрий раніше виступав за активнішу взаємодію з Північною Кореєю. На думку південнокорейських спостерігачів, він є вірогідним фаворитом перегонів, оскільки конкуренти Лі Чже Мьона, губернатор однієї з провінцій Кім Дон Йон і депутат Кім Кьон Су, здобули 7% і 3% відповідно.
Під час агітаційної кампанії на праймеріз Лі у ході дебатів зазначив, що КНДР “ставитиметься до нас так, як і ми до неї”. Водночас він назвав обстановку на Корейському півострові “недоброю” і висловив підтримку альянсу зі США та Японією, хоча раніше виступав проти тіснішої співпраці із Заходом, особливо в оборонній сфері. Натомість жорстко критикував попередника, чия політика тиску на Північну Корею, вважає Лі, призвела до нового загострення.
Але крихкий баланс буде порушено, якщо Пхеньян задумав агресію проти Сеула. Момент зручний: політична невизначеність, внутрішні кризи і зосередженість Південної Кореї на внутрішньому порядку денному.
Знущання по-пхеньянськи
Можливо, тому реакція Південної Кореї на офіційне визнання альянсу РФ – КНДР була гострою. У заяві південнокорейського МЗС зазначено: “Відправка північнокорейських військ, поряд із ширшим військовим співробітництвом між Росією та Північною Кореєю, є грубим порушенням міжнародних норм, зі Статутом ООН включно”.
Звісно, офіційний Сеул закликав Москву і Пхеньян припинити військову співпрацю, котра підриває мир і стабільність в Індо-Тихоокеанському регіоні і поза ним, з Європою включно.
Згадка про Європу цікава. Швидше за все, йдеться про Україну. Далі у заяві МЗС Південної Кореї наголошено: тісно співпрацюватимемо зі світовим співтовариством і застосуємо всі необхідні заходи проти будь-яких дій, котрі загрожуватимуть нацбезпеці.
Які саме можуть бути дії, багато в чому залежить від позиції США.
Припиніть це негайно
Держдепартамент Сполучених Штатів висловив занепокоєння участю бійців КНДР у війні проти України на боці Росії. Військове розгортання КНДР у Росії та будь-яка підтримка російської сторони у відповідь мають бути припинені, сказано в електронному листі представника Держдепу. Проте прямих коментарів ні від Марко Рубіо, ні від Дональда Трампа немає і досі. Натомість чинний президент США посилив критику Путіна, закликаючи його негайно припинити стріляти по Україні.
У Дональда Трампа свій інтерес. За даними видання Axios, Білий дім таємно готує зустріч шефа з лідером КНДР. Підготовку до саміту значно ускладнили заяви Путіна та Ина про військову співпрацю у Курській області. Альянс цих двох політиків обмежує шанси Трампа на пряме спілкування з ними поодинці, поки Росія не припинить обстрілів України. Драматизму додає наближення символічних 100 днів президентства Дональда Трампа (30 квітня). І – мовчання Китаю.
Меню для Китаю
МЗС КНР відмовилося коментувати військову співпрацю РФ та КНДР. “Це є відносини між двома країнами, у які Китай не втручається”, – заявив офіційний представник відомства Го Цзякунь.
Тим часом, Сі Цзіньпіна чекають у Москві 9 травня. Швидше за все, буде не лише урочисто оголошено про дружбу РФ і КНДР, але і північнокорейські військові візьмуть участь у параді на Червоній площі. За такої ситуації китайський лідер схильний зачекати. Адже не все так урочисто-однозначно. Президент Володимир Зеленський офіційно заявляв і про участь китайських військових у боях на території України на боці РФ. Пекін спростовує це. Але що робити Сі у Москві 9 травня, якщо героєм дня буде Ин? Вочевидь, Путін приготував заохочення і китайському гостю. Одна з них – якраз і є гра із Пхеньяном.
Хто (не) з нами
Посилення КНДР на Корейському півострові може бути використано Китаєм, формально обидві країни сповідують спільну ідеологію. На подив, тактично воно вигідне і Дональду Трампу: зміцнить альянс “США – Японія – Південна Корея”.
Але і ризики чималі. Через Північну Корею Росія фіксує свої стратегічні інтереси не лише на Корейському півострові, а й в усьому Індо-Тихоокеанському регіоні. У разі прямого зіткнення двох Корей Москва і Вашингтон, через допомогу дружнім державам, увійдуть у непрямий конфлікт навіть за наявності договору про дружбу. А якщо не допоможуть країнам, ті позиратимуть на дружбу РФ та КНДР, де є практичний результат. На додачу, де факто проти України і партнерів воюють дві держави, що є кроком до статусу війни як світової.
Дипломатія чи ракети
У червні Південна Корея визначиться з президентом. Якщо переможе фаворит праймеріз, зависає у повітрі оборонна співпраця Києва із Сеулом, на яку сподівається чинна українська влада. Виголошувані успіхи поглибленого стратегічного партнерства РФ та КНДР контрастуватимуть із млявістю партнерів України та низькою ефективністю НАТО й ООН. За таких декорацій пряма зустріч Трампа з Путіним видаватиметься перемогою останнього. Єдине, що можна швидко протиставити грі чинного господаря Кремля, – мир в Україні і дипломатичний контрнаступ російським інтересам на всіх інших континентах.
Таким чином, усе вкотре зводиться до з’ясування – що сильніше: дипломатія чи ракети.