Національний банк України представив Стратегію розвитку іпотечного кредитування, яку затвердила Рада з фінансової стабільності.
Документ спрямований на створення ефективних ринкових механізмів, що зроблять іпотеку доступнішою для громадян, повідомила пресслужба НБУ.
Основні напрями Стратегії:
– Зниження ризиків: передбачається запровадження системи страхування воєнних ризиків та вдосконалення законодавства у сфері будівництва житла.
– Доступне кредитування: планується модернізація державної програми підтримки, зокрема “єОселя” і впровадження прозорих європейських стандартів у кредитуванні.
– Захист кредиторів: оновлення механізмів врегулювання проблемної заборгованості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні зростають ціни на нерухомість
Також у рамках стратегії планується інтегрувати нові фінансові інструменти – такі як сек’юритизація та випуск покритих облігацій, які сприятимуть розширенню можливостей банків у наданні іпотечних позик.
Голова НБУ Андрій Пишний підкреслив, що банківська система готова забезпечити мільйони українців доступними житловими кредитами, однак для цього необхідно створити відповідні умови. Реалізація Стратегії буде здійснюватися у співпраці з урядом, парламентом, НКЦПФР і передбачає створення спеціальної Дорожньої карти.
Нова стратегія змінює підхід до житлової політики держави. Якщо наразі іпотечний ринок переважно залежить від державної підтримки через програму “єОселя”, то в майбутньому планується формування стабільної ринкової моделі іпотечного кредитування без прямого втручання держави.
Попри те, що житло в Україні залишається відносно доступним на історично низькому рівні, це не стимулює активного попиту серед покупців. Основною причиною стриманості на ринку є побоювання, пов’язані з воєнною ситуацією та загальною невизначеністю.
У останній час темпи зростання кількості укладених угод помітно сповільнилися у порівнянні з попереднім періодом. Фактори відновлення, які підтримували ринок житла у перший рік після початку повномасштабної війни, поступово втрачають свою дію.