“Не треба зводити всю нашу культуру до села і страждань” – Гундорова

Головна Сторінка » “Не треба зводити всю нашу культуру до села і страждань” – Гундорова

В українських постколоніальних реаліях політика і культура тісно пов’язані. Молодше і середнє покоління українців створює сучасні мистецькі проєкти європейського рівня. Слід боротися зі спрощенням української культури та стереотипами про її “селянськість”.

Про це в інтерв’ю журналу “Країна” розповіла науковиця Тамара Гундорова.

“Кажуть, що це прокляття України політиками стають письменники, зазначає вона. Багато хто з шістдесятників пішов у політику. Чи були вони ефективними питання. Політика й культура пов’язані. Особливо в українських реаліях. Країна мусила переборювати колоніальну залежність, мати право голосу у світі”.

Народний рух створили члени Спілки письменників та Інституту літератури Академії наук. Але політика сфера не лише емоцій, а й розуму і знання. “Крім національної ідеї, потрібен політичний досвід. Це можуть дати ті, хто його вивчає і знає, як використовувати”, стверджує науковиця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кому Україна має дякувати за Незалежність – 30 діячів

В сучасній Україні багато можливостей для розвитку культури, зазначає Гундорова.

“Молодше і середнє покоління готові брати на себе великі цілі, спроможні здійснювати проєкти на світовому рівні. Є можливість проштовхувати сучасне. Як, наприклад, проєкт Nova Opera (формація молодих українських митців, що створює нові жанри – опера-реквієм, опера-цирк, опера-балет. Влаштовує музично-театральні перформанси та експериментує з нетиповими музичними та сценічними рішеннями. Gazeta.ua). Або музеї сучасного мистецтва. Такий відкрився у Львові”, розповідає вона.

Серйозною проблемою є бажання бачити нашу культуру в полегшеному варіанті орієнтація на успішність, спрощеність, небажання порушувати глибокі питання, вважає науковиця.

“Є тенденція применшувати здобутки минулих століть і зводити всю культуру до селянської. Мовляв, західна урбаністична, а українська рустикальна, і це її прокляття. Це спрощений погляд. Сільська традиція в Україні одна з найпотужніших і найцікавіших у світі. З нею суголосна латиноамериканська культура, перегукується французька. Зараз у школи просувається небезпечна асоціація що вся українська література є літературою плачу і страждання, в ній немає культу успіху. Це теж спрощення, яке викривляє великий досвід. Шевченко писав не лише про страждання. За його творчістю стоїть велика індивідуальність, а не село. Треба цінувати нашу оригінальність”, запевняє вона.

Повне інтерв’ю з Тамарою Гундоровою читайте в журналі “Країна”

Установчий з’їзд Народного руху України за перебудову завершився 10 вересня 1989-го у Києві. Виникла найбільша політична організація, яка відіграла визначальну роль у демонтажі комуністичної системи в Україні.

Рух згуртував людей різних переконань – як деяких комуністів, так і націоналістів. Усіх об’єднувала національна демократична ідея.