Три не відомі раніше примірники Острозької Біблії 1581 року нещодавно виявили українські науковці на горі Афон. Це перші повні друковані українські видання Біблії церковнослов’янською мовою. Усього у світі відомо про майже 350 збережених примірників цієї книжки.
На святій горі Афон отримав можливість попрацювати з рідкісними українськими стародруками XVIXVIII століть. Їх зберігають у закритих монастирських книгосховищах. Зокрема тут виявлено три не відомі раніше примірники Острозької Біблії. Судячи з маргінальних записів на стародруках, вони належали українським афонським ченцям кінця XVI початку XVII століть, розповідає директор Міжнародного інституту афонської спадщини, 48-річний Сергій Шумило.
Окрім трьох примірників Острозької Біблії, в цій монастирській книгозбірні зберігають 23 рідкісні стародруки, видані в XVIXVII ст. у Київській митрополії, а також понад 60 примірників українських стародруків XVIII ст.
В іншому афонському монастирі мені також вдалося виявити 27 унікальних стародруків XVII століття, виданих у Київській митрополії, продовжує науковець. Особливо багато видань друкарні Києво-Печерської лаври XVIII століття. Це засвідчує тісні контакти афонських монастирів із духовенством і чернецтвом Київської митрополії, а також з українським козацтвом та козацькою старшиною гетьманами й кошовими отаманами Запорозької Січі. А також є доказом духовно-культурних впливів Київської церкви по всьому православному світу, зокрема й у світовому центрі православного чернецтва на святій горі Афон.
Чи пов’язані якимось чином знахідки з московським патріархатом? Хіба що тим, що Москва старанно нищила українські стародруки. Крім того, Афон це юрисдикція Константинопольського патріархату.