Не відомі раніше примірники Острозької Біблії, які виявили на горі Афон

Головна Сторінка » Не відомі раніше примірники Острозької Біблії, які виявили на горі Афон

Три не відомі раніше примірники Острозької Біблії 1581 року нещодавно виявили українські науковці на горі Афон. Це перші повні друковані українські видання Біблії церковнослов’янською мовою. Усього у світі відомо про майже 350 збережених примірників цієї книжки.

 На святій горі Афон отримав можливість попрацювати з рідкісними українськими стародруками XVIXVIII століть. Їх зберігають у закритих монастирських книгосховищах. Зокрема тут виявлено три не відомі раніше примірники Острозь­кої Біблії. Судячи з маргінальних записів на стародруках, вони належали українським афонським ченцям кінця XVI початку XVII століть, розпові­дає директор Міжнародного інституту афонської спадщини, 48-річний Сергій Шумило.

Окрім трьох примірників Острозької Біблії, в цій монастирській книгозбірні зберігають 23 рідкісні стародруки, видані в XVIXVII ст. у Київській митрополії, а також понад 60 примірників українських стародруків XVIII ст.

 В іншому афонському монастирі мені також вдалося виявити 27 унікальних стародруків XVII століття, виданих у Київській митрополії, продовжує науковець. Особливо багато видань друкарні Києво-Печерської лаври XVIII століття. Це засвідчує тісні контакти афонських монастирів із духовенством і чернецтвом Київської митрополії, а також з українським козацтвом та козацькою старшиною гетьманами й кошовими отаманами Запорозької Січі. А також є доказом духовно-культурних впливів Київської церкви по всьому православному світу, зокрема й у світовому центрі православного чернецтва на святій горі Афон.

Чи пов’язані якимось чином знахідки з московським патріархатом? Хіба що тим, що Москва старанно нищила українські стародруки. Крім того, Афон це юрисдикція Константинопольського патріархату.