Нестерпний біль: що українці знають про мігрень

Головна Сторінка » Нестерпний біль: що українці знають про мігрень

“Головний біль – хіба це хвороба? Голова в усіх болить” – на жаль, таке ставлення до проблеми головного болю є загальноприйнятим. Фармацевтична компанія Тева в Україні активно займається просвітницькою роботою щодо різних захворювань, зокрема мігрені.

Цього року разом із компанією Kantar, світовим лідером з маркетингових даних та аналітики, провела низку опитувань серед людей, які страждають від головного болю. Результати опитування підтвердили, що деякі міфи щодо здоров’я є дуже поширеними, а також підсвітили неочікувані прогалини в розумінні цієї проблеми серед українців.

У спецпроєкті Gazeta.ua та фармацевтичної компанії Тева в Україні розповідаємо про можливі причини головного болю, міфи та хибні уявлення, поширені серед українців.

Пояснимо, як відрізнити прояви мігрені та чому це не просто головний біль. А також розкажемо про важливість ведення щоденника головного болю та інноваційні підходи в лікуванні мігрені.

Чому болить голова

Люди, в яких регулярно болить голова, розрізняють “звичайний” головний біль та мігрень.

І це правильно, адже головний біль і мігрень не є абсолютними синонімами. Існує кілька типів первинного головного болю – тобто такого, за якого відсутні структурні, інфекційні або метаболічні причини його появи. У цьому випадку сам головний біль є і основною проблемою і, власне, захворюванням.

Три види первинного головного болю:

– Мігрень

– Головний біль напруги

– Автономні тригемінальні цефалгії

Вони відрізняються за своїм характером, причинами появи та підходами до лікування. Хоча найбільш поширеним є головний біль напруги. А мігрень лідирує за ступенем впливу на працездатність і якість життя пацієнтів. Автономні тригемінальні цефалгії також мають досить виражену симптоматику, проте трапляються набагато рідше.

Що таке мігрень

Мігрень – це серйозне неврологічне захворювання, яке проявляється нападами сильного головного болю. Більшість респондентів, як і наукові дані, описує мігрень, як максимально виражений головний біль, що впливає на працездатність, знижує активність та супроводжується низкою інших симптомів (нудота, блювання, посилення болю від світла, звуку та будь-якої фізичної діяльності).

Симптоми мігрені виникають поступово, відповідно до основних стадій розвитку нападу:

– Фаза передвісників мігрені

– Аура (у тих пацієнтів, які її мають)

– Фаза головного болю

– Фаза завершення

Чоловіки схильні вважати, що від головного болю більше страждають жінки, літні, емоційні люди, які все сприймають близько до серця. І хоч як дивно, жінки поділяють цю думку: пояснюють головний біль емпатійністю, внутрішніми, біологічними та психічними чинниками.

Насправді мігрень не має статі – вона трапляється як серед жінок, так і чоловіків. Однак, жінки справді страждають від цієї недуги значно частіше. Щодо віку, то мігрень, що часто починається в підлітковому віці, може зберігатись і після 60 років.

Серед інших факторів, які призводять до головного болю, під час опитування називали:

– Стрес на роботі

– Депресивні думки

– Генетику, спадковість

– Метеозалежність, перепади температури повітря, атмосферного тиску

– Менструальний біль

– Проблеми із судинами, артеріальну гіпертензію

– Гайморит

– Остеохондроз

Деякі з цих факторів справді впливають на розвиток мігрені, зокрема спадковість. Більш як половина осіб, що страждають від головного болю, має хоча б одного родича із цим захворюванням. Якщо мігрень була в обох батьків, імовірність її виникнення в дітей зростає до 6090%.

Біологічною першопричиною мігрені є нервово-судинні процеси в мозку. Сьогодні механізм розвитку нападу мігрені не є таємницею. Основні процеси відбуваються в зоні іннервації трійчастого нерва, а саме – в мозкових оболонках. Під час нападу нервові клітини цього нерва вивільняють ряд біологічно активних речовин, зокрема – пептид, що кодується геном кальцитоніну (CGRP). Ця молекула викликає відчуття інтенсивного пульсуючого головного болю, нудоту, а іноді й блювання, підвищену чутливість до світла та звуків.

Роль інших чинників, що можуть спровокувати напад, залишається дискусійною та неоднозначною.

Основні причини, чому українці не звертаються до лікаря:

– Головний біль і мігрень не сприймаються як важлива проблема: “Руки не доходилили, поки не притисло”

– Нерозуміння, до якого лікаря потрібно звертатися

– Головний біль помилково вважається наслідком наявних проблем із тиском, судинами або наслідком стресу

– Неготовність до додаткових фінансових витрат на лікування.

Хто лікує головний біль

Виявляється, що здебільшого люди терплять напади головного болю, навіть якщо ті змушують їх випадати зі звичного життя на день-два. До лікаря звертаються лише в разі значного погіршення стану.

Лікуванням, діагностикою мігрені та інших типів головних болів займається лікар-невролог.

Базове розуміння цієї проблематики зазвичай має сімейний лікар або терапевт. Проте, підозрюючи в себе мігрень і прагнучи максимальних результатів, доречно пошукати лікаря-невролога з досвідом лікування саме цього захворювання. Адже вузька спеціалізація фахівця дає змогу максимально розвинути рівень експертизи в конкретній сфер.

Дослідження свідчать, що значна частина людей витрачає роки на пошуки правильного діагнозу. Але якщо не шукати, шлях до повноцінного життя стає ще довшим. Терпіти біль і списувати його на хвороби, яких не існує, на зразок “вегето-судинної дистонії” або на проблеми з хребтом, відкладати візит до спеціаліста на кращі часи не вихід. Мігрень, як правило, супроводжує людину майже все життя, тож марно сподіватися, що вона мине сама собою.

Чим раніше вдасться з’ясувати точний вид та причини головного болю, тим ефективнішим може виявитися лікування.

І тим якіснішим життям можна буде насолоджуватися. А в деяких випадках – ще й запобігти серйознішим недугам.

Компанія Тева в Україні створила веб-портал “Про головний біль”, на якому фахівці з головного болю та мігрені залишають свої контакти. Відвідавши цей веб-ресурс, ви знайдете тест для скринінгу мігрені, а також цікаві статті про види головного болю, маски мігрені, сучасні лікувальні та профілактичні методи терапії.

Ще одним аргументом на користь необхідності звернення до лікаря є доволі проста діагностика мігрені. Не потрібно здавати аналізи та робити складні обстеження. Для встановлення діагнозу кваліфікованому лікарю достатньо вислухати про всі симптоми, ретельно зібравши медичний та сімейний анамнез, і провести огляд, щоб виключити інші можливі неврологічні причини. Такі витратні діагностичні методи, як КТ або МРТ, проводять лише в разі підозри на патологічні стани.

Що таке щоденник головного болю

Для спрощення та пришвидшення роботи лікаря варто робити візит зі щоденником головного болю.

Його дані містять інформацію щодо характеру, частоти та тривалості нападів, виду та кількості спожитих ліків. Щоденник допоможе лікарю підтвердити або спростувати діагноз під час первинного звернення, а в разі повторних візитів дасть змогу простежити динаміку захворювання, оцінити ефективність призначеного лікування. Можна робити нотатки в паперовому щоденнику або вести записи в електронному вигляді.

Компанія Тева також розробила корисний інструмент – чат-бот, який допомагає робити нотатки про напади головного болю у смартфоні. Такий щоденник завжди буде під рукою. Користуватися електронним щоденником легко та зручно, ось простий відео гайд.

Бабусині пігулки, алкоголь, народна медицина: чи варто займатися самолікуванням

Остання “знахідка” опитування українців випливає з попередньої – намагаючись упоратися зі своїм головним болем самотужки, люди вживають знеболювальні препарати або застосовують інші засоби без консультації з лікарем. Часто це пігулки, які вони “отримали у спадок” від мами чи бабусі. Чоловіки можуть покладати надії на алкоголь. Частина людей вірить в цілющі властивості народних методів: трав’яні чаї, настоянки, ароматерапію, холодні компреси.

Зазвичай починають із легших знеболювальних засобів, поступово переходячи до сильнодіючих препаратів. На жаль, більшість людей не знає, що надмірне використання препаратів, покликаних полегшити головний біль (анальгетиків або триптанів) може спричиняти погіршення стану і розвиток так званого абузусного головного болю (від англ. abuse – зловживати, прим. ред). Тобто до вже наявного головного болю, додається ще головний біль через надмірне вживання ліків. Саме тому так важливо уважно читати інструкцію до будь-якого лікарського засобу, навіть добре знайомого ібупрофену чи парацетамолу. Для контролю кількості днів застосування знеболювальних у нагоді також стане щоденник головного болю.

До речі, сучасна фармакологічна терапія мігрені не обмежується прийманням знеболювальних.

Анальгетики належать до скоропомічної терапії, мета якої зупинити або хоча б послабити прогресування нападу головного болю. Також існує профілактичне лікування, спрямоване на запобігання нападам, зменшення їх частоти, тяжкості та тривалості.

Профілактична (або превентивна) терапія передбачає застосування відповідних лікарських засобів між мігренозними нападами з метою запобігання їм. Її не варто боятися, бо успішна профілактика означає менше днів із мігренню, а отже зменшення потреби в знеболювальних. Вид та доцільність використання того чи того профілактичного (або превентивного) засобу визначається лікарем у кожному окремому випадку.

Серед лікарських засобів, які застосовують з профілактичною метою, – антигіпертензивні та протиепілептичні препарати, антидепресанти, засоби на основі ботулінотоксину. А також більш сучасний клас лікарських засобів, які були спеціально розроблені для профілактики мігрені, анти-CGRP моноклональні антитіла. Останні вирізняються високим рівнем прицільної дії: моноклональне антитіло вибірково й міцно блокує основну причину мігрені пептид CGRP або його рецептор, запобігаючи розвитку нападу.

Більше інформації про різні види скоропомічного та профілактичного лікування можна знайти на порталі “Про головний біль”.

Сподіваємося, що розуміння природи свого захворювання та усвідомлення того, що існують засоби, які можуть значно покращити якість життя, нададуть вам сил та впевненості, для того щоб запланувати візит до лікаря. Будьте здорові та цінуйте кожен день свого життя!

На правах реклами. ТОВ “Тева Україна”, 02152, м. Київ,

просп. П. Тичини, 1-В, поверх 9;

0-800-502-284

NPS-UA-NP-00150