Нобелівська лауреатка, мексиканські наркобарони та “Республіка мрій” – назвали найцікавіші події BookForum – 2021

Головна Сторінка » Нобелівська лауреатка, мексиканські наркобарони та “Республіка мрій” – назвали найцікавіші події BookForum – 2021

15 19 вересня проходитиме 28 Львівський міжнародний BookForum.

Пропонуємо найцікавіші події заходу.

Середа, 15 вересня Неділя, 19 вересня

“10 про 10. Спроба канону”

Спеціальний відеопроєкт, в якому кожен із 10 спікерів письменників, літературних критиків та інтелектуалів, розглядатимуть видання з переліку Українського інституту книги. Кінопродюсер Володимир Яценко розповість про роман Сергія Жадана “Інтернат”, а письменниця та співачка Ірена Карпа про “Культ” Любка Дереша. Поет Андрій Бондар розгляне книгу Оксани Забужко “Польові дослідження з українського сексу”, культурна менеджерка Олеся Островська-Люта роман “Амадока” Софії Андрухович.

Четвер, 16 вересня

18:00 Відкриття інсталяції “Бруно Шульц. Республіка мрій”

Інтерактивна інсталяція діятиме на локації “РадіоГараж”. Присвячена сповненій символами та метафорами творчості народженого у Дрогобичі письменника Бруно Шульца.

Автор інсталяції американський режисер та мультимедійний художник Міка Джонсон. 2018-го він створив адаптацію “Перетворення” Франца Кафки у технології віртуальної реальності. Ще під час навчання у коледжі Джонсон захопився творами Шульца. “Республіка мрій” – це мандрівка місцями та історіями письменника.

“Шульц може бути чудовим провідником для наших мрій та спогадів дитинства”, – каже Міка Джонсон. – Письменник нагадує нам, що уява – це необмежена сфера, і сновидіння або занурення у величезні всесвіти внутрішніх видінь можуть бути джерелом не тільки заспокоєння, але й задоволення”.

П’ятниця, 17 вересня

15:30 Онлайн-розмова з Хуаном Пабло Вільялобосом

Хуан Пабло Вільялобос мексиканський письменник, 2010-го вийшов його дебютний роман “Бенкет у норі”. Його творчість відноситься до так званої “нарко-літератури”.

Син наркобарона на ім’я Точтлі мріє про ліберійського бегемота. І герої книги вирушають у мандрівку для того, щоб здійснити бажання дитини. Минулого року книгу видали українською.

“Ця література не дуже схожа на твори латиноамериканських класиків магічного реалізму Габріеля Гарсії Маркеса або Маріо Варгаса Льйоси”, – розповідає програмна кураторка фестивалю Софія Челяк. – Зараз пишуть про реалії життя в Південній Америці. Про постколоніальні, а подекуди і посттоталітарні країни, де є дуже багато проблем зі становленням демократії, корупцією, релігійним фанатизмом. Можливо дещо гіперболізовано, але ці тексти репрезентують реалії життя Південної Америки”.

18:00 “Дар” : онлайн-розмова з Едіт Івою Еґер

Американська психотерапевтка Едіт Еґер народилася у Чехословаччині 1927-го. У 17 років разом з родиною потрапила до Аушвіцу. Її батьків вбили, а вона з сестрою більше року провела у концтаборі, де вони дивом вижили. Після звільнення Едіт вийшла заміж, переїхала до США та народила трьох дітей. У 1950-х вона зацікавилася психологією, отримала науковий ступінь у Техаському університеті.

Як спеціаліст з посттравматичного стресового розладу протягом багатьох років допомагає ветеранам та жертвам фізичних і психічних травм. 2017-го видала автобіографічну книгу “Вибір”. Цього року на BookForum презентують українською її новий бестселер “Дар”. Це книга про 12 найбільш поширених установок які, на думку авторки, позбавляють нас свободи синдром жертви, сором, осудження тощо.

Під час презентації письменниця Вікторія Амеліна розмовлятиме з Едіт Івою Еґер про те, як жити з травмами і як правильно з ними справлятися.

Субота, 18 вересня

10:00 – “У норі під землею жив собі гобіт”: розмова із Олександром Мокровольським про історію створення “Гобіта” та його українського перекладу

Фентезі-роман “Гобіт” Джона Рональда Руела Толкіна опублікували 1937-го. Перший український переклад книги з’явився 1985-го. Його автором став Олександр Мокровольський. Про історію твору і його перше видання українською розмовлятимуть сам перекладач, письменник Володимир Арєнєв та літературознавець Михайло Назаренко.

13:00 “(Де)окупація мізків”

Вже сім років Крим та частини Донецької та Луганської областей перебувають в окупації. Якою має бути гуманітарна політика щодо цих регіонів? Яким буде співіснування після звільнення? Як боротися із пропагандою та упередженнями з обох боків лінії розмежування?

Онлайн-дискусія за участі Олени Стяжкіної, Ігоря Козловського, Євгенії Подобної і Анастасії Магазової.

Оленя Стяжкіна докторка історичних наук та письменниця родом з Донецька. Авторка художніх книг “Мовою Бога”, “Розка”, “Смерть лева Сесіла мала сенс”. Засновниця громадського руху “Деокупація. Повернення. Освіта”.

Ігор Козловський вчений-релігієзнавець, письменник та громадський діяч. Провів у полоні бойовиків так званої “ДНР” майже 2 роки.

Євгенія Подобна журналістка, воєнна кореспондентка, авторка книги “Дівчата зрізають коси” – спогадів 25 жінок, які воювали на сході України у складі Збройних сил та добровольчих підрозділів.

Анастасія Магазова журналістка, авторка репортажів про життя Донбасу в умовах бойових дій.

15:30 Онлайн-зустріч з Ольгою Токарчук

“Вперше після отримання Нобелівської премії з літератури 2018 року в українському літературному фестивалі візьме участь польська письменниця Ольга Токарчук” – розповідає Софія Челяк. – Матиме онлайн-розмову з письменником Остапом Сливинським він переклав українською її роман “Книги Якова”. Це історія про українські землі та про Якова Франка, який народився на Поділлі у XVIII столітті. Був євреєм, але прийняв християнство, а згодом заснував свою релігію та проголосив себе Месією.

Одна з бабусь письменниці була українкою, і Ольга дуже тепло ставиться до нашої країни. На Форумі авторка розповість про свої тексти, сприйняття нашої країни та діяльність після отримання Нобелівської премії зокрема, про заснування свого фонду, який опікується підтримкою письменників та літературних студій”.

17:00 – Українсько-білоруські поетичні читання “На березі волі”

Мистецтво стало важливим чинником політичних протестів у Білорусі, які почалися у серпні 2020-го. Поезія гнучко відреагувала на цю ситуацію, подарувавши голос цьому руху спротиву. Прозвучать зібрані у книзі “Ми прокинемось іншими” поезії білоруських поетів Андрея Хадановіча, Юлі Цімафєєвої, Уладзя Лянеквіча та Мариї Мартисевич.

21:00 Ніч поезії та музики non-stop

Поєднання найкращої поезії учасників фестивалю та музики українських гуртів. У традиційному заході форуму цього року візьмуть участь поети британець Адам Горовітц, словак Аґда Баві Пейн, австрійка Рената Айхенґер та шведська авторка чилійського походження Йоланда Аврора Бом Рамірес. Серед музикантів альтернативний поп-гурт Zapaska, епатажний дует “Хамерман знищує віруси” та музичний проєкт “Пиріг і Батіг”.

19 вересня

19:00 Радіо Гараж приймає Радіо Ніч: Звукова інсталяція наживо

Дія роману Юрія Андруховича “Радіо Ніч” відбувається у ніч на 13 грудня. Саме тоді минулого року автор презентував роман та провів перформанс в нічному ефірі Українського радіо та Радіо Культура. На BookForum письменник представить живий виступ.

“Ідея написати подібну книжку з’явилась давно”, розповідає Юрій Андрухович. – У 2005 році у мене було інтерв’ю у Варшаві на студентській FM-радіостанції. Серед іншого, в них було таке питання: “Уяви собі, що ти перестанеш писати, чим тоді будеш займатися?”. Я відповів, що в такому разі хотів би заснувати власну радіостанцію, винятково нічну. Я не буду спати вночі, крутитиму в ефірі свою улюблену музику і щось розповідатиму. Й оскільки надаю перевагу мінорній музиці, то звідси й назва радіостанції “Радіо Смуток”.

На цьому історія завершилась, аж поки я не пригадав цього епізоду наприкінці 2017-го. Герой мого роману Йосип Ротський працює вночі на такому радіо. Тільки вже в інтернеті. Спілкується з усім світом. Він музикант, але склалося так, що не може більше грати. Розчарувався в собі, втратив кваліфікацію. Усе, що може, це слухати музику, збирати її, складати антології”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали найкращі книги, опубліковані цього року

2020-го Lviv BookForum відбувся онлайн.

“Минулий рік навчив нас онлайну та показав, що це не так страшно та сумно, як ми це собі малювали в голові”, – каже Софія Челяк. Адже так фестиваль може бути більш інклюзивним, доступнішим для людей, які не мають змоги приїхати до Львова.

Цього року ми близько 80 подій, зокрема, дискусії, залишаємо в онлайні. В офлайні будуть літературні та професійні події. В обох форматах дублюватимуться лише дискусії фокусної теми, відкриття форуму та нагородження. До речі, минулого року ці церемонії були дуже популярними, тому ми хочемо зробити їх доступнішими. Гадаю, в майбутньому збережемо якусь онлайн-складову, але цей рік покаже наскільки це буде затребуваним”.