Археологічна знахідка в Замбії докорінно змінює уявлення про рівень майстерності та інтелекту первісних людей у роботі з деревиною.
Виявлені дерев’яні предмети, створені близько 476 тисяч років тому, свідчать, що давні люди значно перевершували сучасні уявлення про їхні технічні можливості, повідомляє Earth.com.
Раніше вважалося, що основним матеріалом для інструментів і будівництва був камінь. Однак виявлені артефакти демонструють, що люди використовували деревину не лише для простих палиць чи знарядь для полювання. Деякі з предметів мають ознаки цілеспрямованого з’єднання, що може свідчити про створення платформ або навіть фундаментів для житла. Це відкриття переглядає уявлення про будівельні навички давніх людей.
Команда археологів на чолі з професором Ларрі Бархемом із Ліверпульського університету встановила, що серед знайдених предметів були дерев’яний клин, палиця-копачка, оброблена колода та гілка зі спеціальною виїмкою. Всі ці об’єкти вказують на розвинені знання в обробці матеріалів та застосування спеціальних інструментів.
Знахідки збереглися завдяки заболоченій місцевості в районі Каламбо-Фолс, яка захистила деревину від гниття. Предмети належать до періоду, коли Homo sapiens ще не існували. Їхніми творцями, ймовірно, були представники Homo heidelbergensis або подібного до нього виду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли незвичайний скелет: у чому його таємниця
Традиційно основну інформацію про побут і діяльність стародавніх людей вчені отримували на основі кам’яних артефактів, оскільки дерево швидко розкладається. Вважалося, що використання деревини обмежувалося виготовленням палиць-копачок, списів або засобів для видобутку вогню. Однак нові відкриття свідчать, що ранні гомініди могли будувати складні конструкції та використовувати деревину для створення об’єктів, які мали важливе значення для їхнього повсякденного життя.
“Забудьте ярлик ‘кам’яний вік’ і подивіться, що робили ці люди: це щось нове і велике з дерева. Тут задіяні інтелект, уява і навички”, – зазначив професор Бархем, підкресливши унікальність відкриття.
Визначення віку знайдених об’єктів виявилося непростим завданням. Дослідники застосували метод люмінесцентного датування. Як зауважив професор Джефф Даллер із Університету Аберістуїта, ще у 1960-х роках на території Каламбо-Фолс проводили розкопки, але на той час технологій для точного визначення віку дерев’яних артефактів не існувало.
“Ранні гомініди знали, як різати деревину і створювати з неї корисні предмети. Такий рівень знань і підхід міг вплинути на стиль добування їжі та будівництво житлових приміщень. Стародавня людина була досить розумною, щоб формувати навколишнє середовище відповідно до потреб”, – наголошується у статті.
Знахідки з Каламбо-Фолс змінюють погляд на епоху, яку зазвичай називають “кам’яним віком”, показуючи, що деревина була важливим матеріалом, а давні люди мали значно більші інженерні можливості, ніж вважалося раніше.
На археологічній пам’ятці в провінції Сичуань у Центральному Китаї археологи виявили священне бронзове дерево культури Шу. Його знайшли в жертовній ямі. Археологам знадобилися чотири місяці, щоб повністю розкопати гілки, квіти, частини стовбура й прикраси дерева.