Новий Конгрес США повернеться до визнання геноциду РФ в Україні

Головна Сторінка » Новий Конгрес США повернеться до визнання геноциду РФ в Україні

У Конгресі США нового скликання представили проєкт резолюції про визнання геноцидом дій Росії проти України.

Як повідомила на своїй сторінці у соцмережі амбасадорка України у США Оксана Маркарова, співавторами ініціативи є співголови Гельсінської комісії – демократ Стів Коен і республіканець Джо Вілсон. Документ засуджує РФ за вчинення актів геноциду проти українського народу.

Пропонуються конкретні заходи США:

у співпраці з НАТО і союзниками у ЄС має бути продовжено підтримку уряду України та не допущено подальших актів російського геноциду проти українців,

США мають підтримати трибунали й міжнародні кримінальні розслідування з метою притягнення до відповідальності російських політичних лідерів.

Залишається актуальним

Проєкт підтримали представники як демократів, так і республіканців. Зокрема, від соратників Джо Байдена і Камали Гарріс це співголови Українського Конгресового кокусу Браян Фіцпатрік, Марсі Каптур, Майкл Квіглі, конгресмени Білл Кітінг, Джим Коста, Брендан Бойл, Ллойд Доггет, Хейлі Стівенс, Елеанор Нортон, Норма Торрес, Марк Візі Від однопартійців Дональда Трампа – Майкл Ловлер і Браян Фіцпатрік.

Документ пропонується вдруге. Першу спробу конгресмени попереднього скликання здійснили 24 лютого 2023 року. Отже, українське питання щонайменше залишається актуальним для Конгресу 119 скликання.

Трампівська рахівниця

По-перше, республіканці у Палаті представників, куди внесено повторно проєкт резолюції, мають перевагу над демократами всего в один голос. Не всі однопартійці Дональда Трампа поділяють позиції свого лідера по окремих питаннях. Дана обставина далася взнаки ще під час номінування Метта Гетца на посаду Генпрокурора США і призвела до конкретних результатів 4 січня, коли у Палаті представників обирали спікера. Кандидатуру від обраного президента США – Майка Джонсона – вдалося затвердити з другої спроби, причому довелося вмовляти двох “ухилянтів”.

По-друге, фактом внесення проєкту резолюції республіканці фіксують позицію по Україні, відмінну від позиції Трампа.

Оскільки для ухвалення документа демократам потрібні будуть голоси республіканців, варто придивитися до тих двох, котрі підтримали проєкт.

Хто з демократів за резолюцію

Майкл Ловлер 8 січня висловився проти наміру Дональда Трампа помилувати учасників штурму Капітолію 6 січня 2021 року, оскільки принципово засуджує насилля. Він та Браян Фіцпатрік не привітали Дональда Трампа з перемогою 5 листопада 2024 року.

Джо Вілсон у вересні 2024 року в Італії мав зустріч із президентом Володимиром Зеленським у складі двопартійної делегації Конгресу на чолі з республіканцем Ліндсі Гремом. Разом з ними від Республіканської партії були ще Вільям Тіммонс і Рассел Фрай. Як для очільника Гельсінської спілки для Вілсона українське питання було і залишається одним із ключових, він послідовно відстоював інтереси України й особливо акцентував на покаранні Путіна та російських військових за злочини в нашій країні.

Проукраїнські республіканці відстоювали свою позицію за президентства Джо Байдена і, з огляду на факт повторного внесення проекту резолюції, продовжать це робити у Конгресі нового скликання.

Тисячі воєнних жахіть

В Україні вважають нову спробу визнати дії Росії геноцидом сигналом продовження підтримки нашої країни за президентства Дональда Трампа.

Зокрема, голова громадської організації “Мережа захисту національних інтересів АНТС” Ганна Гопко нагадала, як у вересні 2022 року військовослужбовиця-парамедикиня Юлія Паєвська виступала на слуханнях у Конгресі з вимогою визнати російську агресію геноцидом. У листопаді 2024 року міністр закордонних справ Андрій Сибіга надав Конгресу юридичні аргументи геноциду РФ.

За даними Генпрокуратури України, відкрито понад 170 тисяч справ про злочини, пов’язані з агресією Росії, з них понад 15 тисяч – воєнних злочинів. Крім того, на даний час є понад чотири тисячі кримінальних справ за фактами злочину проти дітей, загинуло 596 неповнолітніх. Також було зареєстровано понад 330 фактів сексуального насильства, переважно, щодо жінок, 118 випадків – проти чоловіків.

Наслідки для країни-агресорки

Утім, шансів на те, що Росію вразить ухвала резолюції Конгресом США, мало. У травні 2023 року Парламентська асамблея країн-членів НАТО ухвалила декларацію про визнання дій РФ в Україні геноцидом. У Києві розглядали рішення як складову підготовки до саміту Альянсу у Вільнюсі, де очікувалися конкретні сигнали про членство нашої країни у НАТО.

У червні 2024 року Парламентська асамблея ОБСЄ у своїй резолюції визначила дії Росії на території України геноцидом українського народу. Аналогічну позицію зафіксувала Парламентська асамблея Ради Європи і Європарламент. Законодавчі органи України, Латвії, Естонії, Литви, Польщі, Нідерландів, Чехії, Словаччини оголосили російський режим терористичним через насилля проти мирного населення, удари по цивільних об’єктах, а також через численні випадки насилля і залякування українських громадян.

Водночас усі ці визнання не мають реальних наслідків для Росії, адже максимум, чого варто боятися Кремлю, – нових санкцій. Документи не є юридично зобов’язуючими. З Конгресом США інша справа – ухвала резолюції може стати першим кроком до визнання РФ країною-спонсоркою тероризму. У свою чергу, цей статус тягне низку чутливих для Кремля заборон: на будь-яку допомогу від США, позбавлення імунітету від переслідувань в американських судах, вторинні санкції (проти держав, котрі мають справи зі спонсоркою тероризму).

Дамоклів меч для Кремля

У профільному комітеті Палати представників проєкт резолюції мають розглянути на початку червня 2025 року.

Тим часом, за даними дослідження Харківського інституту соціальних досліджень, близько 90% опитаних українців вважають дії Росії геноцидом.

Щодо намірів Дональда Трампа – він закликає однопартійців написати один великий законопроєкт по податках, енергетиці й кордонах. Його соратники у Конгресі акцентують увагу на необхідності підтримати армію, бо через її ослаблення ми отримали проблеми, у тому числі, з Україною, зазначив конгресмен-республіканець Ральф Норман.

“Володимир Путін є воєнним злочинцем. І наша підтримка України триватиме”, – зазначив у коментарі “Голосу Америки” конгресмен-республіканець Деніел М’юзер.

“Новообраний президент підтримає Україну. Очевидно, це той конфлікт, який ми би вирішили”, – зазначив Майкл Ловлер.

У такому разі, резолюція стане дамокловим мечем для Путіна і, можливо, розхитає єдність його оточення.