Перша реакція світового співтовариства на закон про заборону Московської церкви в Україні демонструє високу залежність від позицій релігійних ієрархів.
ООН спочатку прочитає
В ООН збираються ґрунтовно дослідити ухвалений Верховною Радою закон. Представниця Верховного комісара ООН з прав людини Елізабет Троссел зазначила: вивчать положення документа, як тільки отримають його текст.
Підкреслений нейтралітет цієї міжнародної інституції стає виразнішим на тлі візиту делегації Вселенського патріархату до Києва. Формально місія Вселенського патріархату приїхала для участі у заходах до 33-річчя незалежності України. Однак у повідомленні про приїзд членів місії до української столиці зазначено: “Окрема увага буде приділена пошуку шляхів порозуміння між православними України та діалогу для досягнення єдності у церковному питанні”.
Православне єднання
Вселенський патріархат не приховував, що візиту передувала комунікація Патріарха Варфоломія з представниками Офісу президента України. За іншими даними, з ним говорив сам Володимир Зеленський, котрий поінформував про ухвалений закон, а також запевнив – держава забезпечуватиме зміцнення православ’я в Україні, сприятиме відкритому діалогу між церквами.
Цей діалог, вірогідно, і має намір ініціювати Вселенський патріархат. Це підтверджує заява предстоятеля ПЦУ Епіфанія, котрий знову закликав православні громади доєднуватися до ПЦУ.
РПЦ готується до битви
Про першу реакцію УПЦ і РПЦ Gazeta.ua писала у день ухвали закону. З огляду на підвищення градусу реакції від патріарха Кирила, у Росії готуються ще й до церковної борні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада отримала можливість заборонити московську церкву в Україні. Що далі?
Священний Синод РПЦ у спеціальній заяві з приводу ухвали Верховною Радою закону прямо звинуватив патріарха Варфоломія у підтримці дій влади щодо “знищення канонічної православної церкви”, а також у сприянні “церковному розколу” і переслідуванню ієрархів.
Пауза і наслідки
Ухвалою поправок до законодавства, що забороняють діяльність релігійних організацій із центрами управління в країні-агресорці Верховна Рада порушила надзвичайно чутливе для світового співтовариства питання.
З одного боку, низка мігрантських криз актуалізує наслідки взаємодії різних культур і релігій. У цьому сенсі рішення України має знайти розуміння, насамперед, у ЄС.
З іншого, воно дає Росії аргументи на користь версії про “утиски православ’я”. Ми спостерігаємо різку і швидку реакцію російської церкви, хоча формально УПЦ не має зв’язку з РПЦ і не згадується у тексті закону як, до слова, і Росія. А це дозволить зашкодити міжнародному іміджу України.
Мало влади
Але можлива і третя складова. Не секрет, що патріарх Кирило має вагомий уплив на Путіна. Розкрутка можливих “утисків віруючих” дозволить йому посилити свої позиції у російському політикумі. А Кирилу треба думати про власне майбутнє з огляду на загравання Путіна з мусульманами. Він цілком може стати новим осередком найрадикальніших “яструбів” Кремля та навколокремлівських, насамперед, військових, кіл. Випадково чи ні, але депутатська група “Платформа за життя і мир” у Верховній Раді виключила депутата Юрія Завгороднього, котрий єдиний з групи підтримав закон. А віруючі УПЦ, попри заборону, продовжують хресний хід до Почаївської лаври.
Зрозуміло, на такому тлі ООН виявляє максимальну обережність. Схоже, Офіс президента і Константинопольська патріархія також не схильні до різких рухів.