Огляд ринку LMS в Україні: від корпорацій до стартапів

Головна Сторінка » Огляд ринку LMS в Україні: від корпорацій до стартапів

Європейський та американський ринок EdTech успішно росте і розвивається вже друге десятиліття поспіль. Він завдячує цьому доступності інтернету, глобалізації та COVID-19
Його гравцям з року в рік прогнозують значні статки з багатьма нулями. Чи настільки ж добре почуваються ключові елементи EdTech системи управління навчанням (LMS), на українському ринку? Підготували короткий огляд у цій статті.

Ринок LMS в Україні: поточна ситуація

Ринок систем управління навчанням (LMS) в Україні активно розвивається. Про дистанційне навчання український уряд починав говорити ще на початку двотисячних, а перші дистанційні школи з’явились лише у 2015 році. Попит на позашкільні онлайн-курси з’явився і не спадає з 2010 року. Потреби шкільного дистанційного навчання та тематичних онлайн-курсів успішно закривали можливості Moodle та Google Classroom.

Прискорення диджиталізації та пандемія COVID-19 збільшила попит на LMS в сотні разів багато компаній та навчальних закладів потребували зручних інструментів для безперебійного навчального процесу.

Саме під час пандемії ширше коло українських користувачів відкрили для себе платформи LMS зі світовими іменами: Moodle, Google Classroom, Edmodo, Microsoft Teams.

Тривалий карантин через COVID-19 понукав організувати дистанційне навчання в 70% вищих навчальних закладів та в близько 30% шкіл. Компанії підхопили західний тренд з розвитку персоналу на робочих місцях та почали використовувати LMS для цих завдань.

Так заклади освіти використовують LMS для трьох основних завдань:

Організація дистанційного навчання

Керування навчальними матеріалами та ресурсами

Моніторинг навчальних процесів: занять, іспитів.

Корпоративний сектор застосовує LMS для:

Проведення навчання персоналу

Розробки програм професійного розвитку

Оцінювання ефективності навчання працівників

Саме для задоволення користувацьких потреб серед корпоративних клієнтів та інфобізу з’явились та почали активно розвиватись українські LMS.

Основні гравці на ринку LMS в Україні

На ринку LMS в Україні активно працюють платформи зі світовими іменами, а також молоді проєкти та стартапи, створені для індивідуальних та корпоративних користувачів. Серед них основні гравці:

Moodle. Одна з найстаріших та найпоширеніших LMS у світі, яку використовують українські школи та вищі навчальні заклади. Платформа створена для того, щоб об’єднати та допомогти ефективно проводити та проходити дистанційне навчання викладачам, адміністраторам та учням. Має відкрите програмне забезпечення та дозволяє користувачам створювати персоналізоване навчальне середовище і адаптувати його під специфічні потреби.

Google Classroom. Платформа популярна в школах через можливості інтеграції з іншими сервісами та додатками Google, такими як Google Drive та Google Docs. Зручність та простота у використанні зробили її найпопулярнішою платформою для дистанційного навчання.

Edmodo. Ще одна платформа, популярна у школах та серед вчителів через свою зручність. На ній можна створювати інтерактивне навчальне середовище за допомогою інструментів для розробки курсів, управління завданнями та оцінювання.

Microsoft Teams. Платформа для командної роботи, яка містить функції чату, відеоконференцій, зберігання файлів та інтеграції з іншими додатками Office 365. Всі ці функції корпоративні користувачі вдало адаптували для співпраці та організації навчання. А цей досвід успішно перейняли заклади освіти і використовують для керування навчальним процесом.

Softbook LMS. Українська платформа для створення онлайн-курсів. Корисна для організації корпоративного навчання, створення онлайн-шкіл, індивідуальної розробки, продажу курсів та тренінгів. Функціонал та набір інструментів допомагає, оформлювати, налаштовувати продавати та проводити курси, контролювати навчальні процеси, роботу адміністраторів та викладачів, фінансові операції, налаштовувати маркетингові кампанії, відстежувати успішність студентів. Платформа відкрита для інтеграції з платіжними системами, email-сервісами та іншими корисними додатками.

LMS Collaborator. Платформа з багатьма функціями для організації та проведення навчання. Дозволяє налаштувати ефективний навчальний процес студенти можуть самі обирати та записуватись на доступні курси. Є база знань, яку можна наповнювати контентом різного типу, та канали для індивідуальної та групової комунікації зі студентами. Контролювати навчання допомагають аналітика та звіти, а винагороджувати і підтверджувати успіхи бейджі та сертифікати. Інтеграція з платіжними системами відсутня.

SkillzRun. LMS для організації навчання працівників компаній, учнів, клієнтів та продажу курсів і тренінгів. Має стандартну версію для використання на комп’ютерах та мобільну версію у вигляді застосунку. У застосунку доступні функції кастомізації та брендування. На платформі можна створювати курси і тренінги з матеріалами різного формату, додавати до них домашні завдання різного типу. Також доступні інструменти гейміфікації, організації навчального процесу, приймання платежів, надсилання push-сповіщень.

Westudy. Платформа, створена для освітнього та інформаційного бізнесу та призначена для використання викладачами, компаніями та індивідуальними підприємцями. Орієнтована на розробку та продаж онлайн-курсів. Для цього забезпечена рядом інструментів для конструювання курсів, лендінгів, навчальних матеріалів. Містить вбудований сервіс email-розсилок, є можливість інтеграції з платіжними системами, видачі сертифікатів та захист відеоконтенту від завантаження.

Описані вище українські LMS мають 2 переваги перед закордонними: походження і гнучкість. У них є певна кількість клієнтів, вони дослухаються до їхніх потреб та швидко змінюються відповідно до їхніх запитів. Цим заслужили любов та увагу користувачів. Вони більш гнучкі та мобільні, порівняно з LMS від великих корпорацій.

Однак українські LMS стикаються з рядом викликів. Основний виклик нерівномірний доступ до інтернету та цифрових технологій серед населення. Це особливо відчутно у сільських районах. З цим можуть допомогти урядові ініціативи, спрямовані на покращення інформаційних комунікацій в українських регіонах. Ще один виклик адаптація LMS до специфічних потреб навчальних закладів та компаній. Підвищення обізнаності про можливості LMS та надання відповідної технічної підтримки можуть допомогти в цьому напрямку.

Подальший розвиток ринку LMS в Україні пов’язаний з поширенням цифрових технологій, інвестицій в освіту, професійний розвиток. Впровадження адаптивного навчання та можливостей штучного інтелекту в функціонал LMS збільшить шанси на ріст їхньої популярності серед клієнтів.