Наші діти виростуть швидше, ніж закінчиться війна. Вони будуватимуть нове життя своє, України та світу. Яке воно буде? Останні роки підсвітили важливу істину: ми повинні бути сміливі не лише в боротьбі, а й у визнанні наших втрат. Українські школярі понад чотири роки не мають доступу до безперервного якісного навчального процесу. Освітня порожнеча, яка утворюється в капіталі наших дітей і на яку їм доведеться опиратися в майбутньому, заповнюється стихійним та не завжди позитивним досвідом. Громадська організація “Навчай для України” працює з цією проблемою та бореться з освітніми втратами й розривами.
Станом на січень 2023 року, 1,5 мільйона дітей не відвідували стіни шкіл від початку повномасштабного вторгнення, каже Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти та науки.
Освітні втрати це насамперед втрата соціальних, психологічних і виховних навичок, різниця між тим, чого могла б досягти дитина, і тим, чого вона досягла.
Коли ми говоримо про освітні втрати, всі розуміють, що йдеться про втрату майбутнього, говорить Тетяна Вакуленко, керівниця Українського центру оцінювання якості освіти. Це втрата навчального потенціалу, розвитку, це те, на чому буде важко побудувати нову демократичну країну.
ГО “Навчай для України” боролася з освітньою нерівністю задовго до початку повномасштабної війни та ковіду. Тоді найбільш відчутна різниця в навчальних досягненнях дітей спостерігалася між містом і селом. З 2016 року організація залучає найумотивованіших випускників і молодих спеціалістів різних галузей до вчителювання на два роки (під час повномасштабної війни рік) у малих населених пунктах, де вони стають рольовими моделями і сприяють розвитку громади.
У відповідь на виклики війни “Навчай для України” запустила новий проєктний напрям “Освітній суп” скорочено від “Освітній супровід”. Це наймасштабніший проєкт із компенсації освітніх втрат в Україні. Організація проводить безкоштовні заняття за шкільною програмою та надає тьюторську та менторську підтримку учням 511 класів. Навчання відбувається хвилями. У програму входять базові предмети, деякі з хвиль містять тьюторські години (заняття з особистісного розвитку) чи роботу з психологом у групі. Місія проєкту мотивувати дітей до навчання, підвищувати академічну успішність і разом долати прогалини в їхніх знаннях.
Учителі здобувають тьюторські компетентності
”Навчай для України” перша і єдина в Україні, хто прицільно працює над залученням молодих лідерів до викладання у школах невеликих громад, каже Анастасія Донська, керівниця напряму подолання освітніх втрат. Водночас робота в гуманітарному секторі, а особливо в навчанні й освіті, специфічна, адже ти часто не можеш побачити результати. Не можеш торкнутися зібраних меблів, відремонтованих авто чи пошитого одягу, не можеш потримати в руках написану книжку чи намальовану картину. Та коли спілкуєшся з дітьми учасниками проєктів чи їхніми батьками, то бачиш вплив на дітей, бачиш натхнення і запал учителів до впровадження нових методик і до роботи в будь-яких умовах.
Світовий банк звернувся до нас з ідеєю імплементувати в Україні проєкт підтримки освіти дітей на основі використання методу тьюторингу, розповідає Оксана Матіяш, голова правління ГО. Це форма навчання, що передбачає індивідуальну чи групову роботу учня з наставником, тьютором. Тьютори надають додаткові уроки або консультації, допомагаючи учням зрозуміти й засвоїти матеріал, який може бути важкий для сприйняття. Цей метод визнаний у всьому світі як ефективний інструмент подолання освітніх втрат, що зробило його ідеальним рішенням для викликів, з якими ми зіткнулися. Так у квітні 2022-го року з’явився проєкт “Освітній суп”.
Перша хвиля проєкту у квітні 2022-го зібрала 100 дітей. Уже тепер вдалося вплинути на життєві сценарії 12,9 тис. учнів, понад 600 учителів і майже 200 молодих людей, які наважилися стати менторами.
Упродовж останніх двох років ми побачили, наскільки вирішальною для успіху наших проєктів є підтримка вчителів, продовжує Оксана Матіяш. По-перше, вчителі мають безпосередній і тривалий вплив на учнів. Надаючи вчителям інструменти, навчання та підтримку, ми створюємо мультиплікативний ефект, коли користь від їхніх зусиль відчуває незліченна кількість учнів протягом багатьох років. По-друге, довгострокове відновлення освіти залежить від формування стійкого викладацького складу. Вчителі, які отримують належну підтримку, з більшою ймовірністю залишатимуться відданими своїй справі та продовжуватимуть надавати якісну освіту навіть у несприятливих умовах.
Учителі здобувають тьюторські компетентності, а молоді люди стають менторами для дітей. Усі разом формують спільноту, в якій підтримують і підсилюють одне одного.
”Освітній суп” це про розуміння та підтримку як для учнів, так і для вчителів, говорить Анастасія Глєбова, тьюторка з української мови. Адже ми, тьютори, також отримуємо допомогу. У нас є спільнота, і вона вже така міцна, яка надихає морально, духовно, методично, словом і ділом. “Освітній суп” робить колосальну роботу задля подолання освітніх втрат. Я завжди дивуюся, як усі ці тисячі учнів разом збирають, розділяють на групи, з усіма комунікують. Це все важливо, особливо у стані, в якому наша країна перебуває, коли багато учнів має прогалини чи іноді й зовсім втратило доступ до знань.
Щоб виміряти ефективність і вплив проєкту, кожна хвиля “Освітнього супу” супроводжується вхідним і вихідним опитуванням. ГО “Навчай для України” провела понад 88 тис. занять із дітьми.
Наші діти маленькі герої, каже Тетяна, мати Єлизавети, учениці п’ятого класу, учасниці “Освітнього супу”. Ми живемо в Полтаві, нікуди від війни не тікали. Колосальний стрес і важкі часи переживають нині всі, але дітям найважче. Якщо згадати навчання нашої донечки, то у спокійному, повноцінному форматі вона навчалася тільки в першому класі. Потім пандемія, карантин, війна. Тепер половина уроків взагалі не відбувається, бо повітряні тривоги, перебої з електропостачанням, онлайн- і офлайн-навчання чергуються через тиждень у школі. Важко. Тож “Освітній суп” допоміг доньці. Уроки проєкту то для неї ще одна соломинка, чарівна паличка, бо тут пояснять, тут не страшно, не важко, не поставлять поганої оцінки й учитель приділить увагу учню максимально.
“Навчай для України” це громадська організація, яка працює над тим, щоб кожна дитина могла реалізувати власний потенціал незалежно від місця народження чи проживання. Вона є партнером глобальної мережі Teach For All “Навчай для всіх”, яку заснували 2007 року, а тепер вона об’єднує організації в понад 60 країнах світу. З початком повномасштабного вторгнення на територію України громадська організація запустила ряд проєктів екстреної освітньої допомоги за підтримки та у співпраці з партнерами, серед яких UNICEF, World Bank, UBS OF, Save the Children та інші.