У Парижі відбулася знакова зустріч «Коаліції охочих», що зібрала лідерів держав та представників ключових міжнародних організацій для обговорення майбутньої безпеки України. За підсумками саміту Президент Володимир Зеленський наголосив на важливості ухвалених рішень та підписаних документів, що свідчать про готовність партнерів до конкретних кроків.
Глава держави високо оцінив масштаби та представництво зустрічі, назвавши її однією з наймасштабніших у цьому форматі. Серед учасників були 27 лідерів держав, представники ЄС, НАТО, а також таких країн, як Туреччина, Японія, Австралія та Нова Зеландія. За його словами, ґрунтовні документи, підписані коаліцією, є не просто словами, а конкретним підтвердженням серйозності намірів щодо забезпечення безпеки.
Ці угоди, зауважив Зеленський, посилюють подальшу юридичну роботу з парламентами країн-партнерів. Мета полягає у забезпеченні повної готовності до розміщення сил «Коаліції охочих» у момент, коли дипломатія успішно завершить війну. Це є чітким сигналом готовності Євросоюзу та всієї коаліції до активних дій.
Президент також повідомив про предметні переговори з американською командою щодо моніторингу дотримання майбутньої мирної угоди. Значний прогрес досягнуто у роботі над документами щодо гарантій безпеки. Зеленський висловив сподівання на швидке підписання цих угод, наголосивши, що безпекові гарантії мають базуватися на юридичних зобов’язаннях, затверджених, зокрема, Конгресом США.
Водночас, за словами глави держави, найбільшим питанням у 20-пунктовому мирному плані США залишається територіальне. Сторони обговорили можливі ідеї для його вирішення, і українська команда продовжує додаткові зустрічі та переговори в Парижі. Це підкреслює складність та багатогранність мирного процесу.
Спеціальний представник президента США Стів Віткофф назвав українську команду «винятковою». Він підтвердив подальші зустрічі з українською делегацією, які відбудуться разом з Джаредом Кушнером. Віткофф зазначив, що їхня робота мотивована мандатом президента Трампа, який прагне миру в Україні.
За його словами, більшість роботи над протоколами безпеки вже завершено, щоб забезпечити «народ України, що коли це закінчиться, це закінчиться назавжди». Додатково, майже завершено угоду щодо процвітання, яка обіцяє значні можливості для українського народу після конфлікту. Це має стати найміцнішою угодою такого типу, яку будь-яка країна бачила.
Після завершення саміту, 6 січня, у Парижі, Президент Володимир Зеленський, Президент Франції Емманюель Макрон та Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підписали Декларацію про наміри. Цей документ стосується розгортання багатонаціональних сил, що є важливим кроком у забезпеченні регіональної безпеки.
Зустріч у Парижі стала логічним продовженням переговорів, що відбулися 29 грудня у Флориді між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом. Ці двогодинні консультації, а також подальша телефонна розмова з європейськими лідерами, окреслили всі аспекти мирної рамки. Тоді було досягнуто значних результатів і узгоджено послідовність подальших дій.
Президент Франції Емманюель Макрон, учасник тієї розмови, тоді заявив про прогрес у досягненні гарантій безпеки, назвавши їх ключовими для справедливого та міцного миру. Раніше, 3 січня, секретар РНБО Рустем Умєров повідомив, що більшість позицій мирного плану – близько 90% – вже узгоджені, а робота над деталями триває.
На тлі цих інтенсивних дипломатичних зусиль, аналітики Інституту вивчення війни (ISW) відзначають, що Кремль фактично відхиляє ключові пункти різних мирних пропозицій. Серед них – надійні гарантії безпеки для України та територіальний обмін. Це свідчить про глибокі розбіжності у баченні мирного врегулювання.