Переписати мільйони на “Кінокота”

Головна Сторінка » Переписати мільйони на “Кінокота”

Продакшн-компанія “Кінокіт”, котру відносять до орбіти ексзаступника голови ОП Кирила Тимошенка, без конкуренції отримала підряди на понад 250 мільйонів гривень. На виготовлення контенту для телеканалу “Рада”.

Окрім замовлення для Ради компанія виробляє й інший контент, зокрема, ефірні блоки спільного телемарафону “Єдині новини”.

Про це йдеться в аудиті Рахункової палати, який було презентовано цього тижня. Звіт охопив період роботи Верховної Ради з 2020 по 2023 роки включно.

Водночас, зауважимо, що для декотрих виявлених і оприлюднених “косяків” аудитори знайшли пояснення.

Сплутане на заплутаному

Крім зазначених, вартістю у мільйони, “тем” продакшн-компанії для інформаційного споживання, у звіті вказується, що державні органи не мають документів, що надають право постійного користування чотирма земельними ділянками загальною площею 126 тисяч квадратних метрів. А підприємства та установи, які забезпечують роботу ВРУ, не мають речових прав на 33 об’єкти нерухомого майна.

Аудитори Рахункової палати зазначили, що перевіряли і фактичний стан майна державних підприємств та установ, які забезпечують діяльність Верховної Ради. А також ефективність управління цим майном та як згадані органи проводили закупівлі.

Отже, в 2020-2023 роках з бюджету витратили 1,5 млрд грн (16,6% від усіх видатків ВРУ) на придбання та утримання згаданого майна.

Рахункова палата виявила, що значна частина обладнання державного підприємства телеканалу Рада застаріле та потребує заміни. Начебто саме через відсутність якісного обладнання парламентський телеканал уклав договори на виробництво медійного продукту з ТОВ “Кінокіт” на загальну суму 276 млн грн. За даними аудиту, “Кінокіт” отримав 276 млн грн без аукціонів та конкуренції.

Водночас аудитори зазначили, що наразі немає положень, які б регулювали процедуру проведення конкурсу для виробництва контенту телеканалом Рада, через що державне підприємство проводить закупівлю з одним учасником ТОВ “Кінокіт”. Цікава аргументація.

Аудитори також повідомили, що телеканал Рада у 2021-2022 роках надавав своє майно у безоплатне користування.

Аналогічна ситуація була і з ДКП “Їдальня” Управління справами Апарату ВРУ у 2020-2023 роках. За підрахунками Рахункової палати, внаслідок цього держава зазнала збитків на 4,8 млн. грн.

У будь-якій не зрозумілій ситуації звинувачуй Київську міськраду

Щодо того, що підприємства та установи, які забезпечують роботу ВРУ, не мають речових прав на 33 об’єкти нерухомого майна, що становить 4,5% від загальної кількості будівель і споруд, то інспектори зазначили, що державні органи цю проблему вирішують і ця цифра зменшується. Цікаво, яким чином.

А щодо згаданої відсутності документів на право постійного користування чотирма земельними ділянками підприємствам та установам, які забезпечують роботу парламенту, вкаузється, що вони становлять 7,8% від загальної кількості, котра перебуває на балансі підприємств. Наприклад, у держави відсутні документи на таку цікаву ділянку, де розташована база відпочинку Пуща Водиця.

Хоча нібито відповідальні за це майно держоргани подавали усі необхідні документи на отримання права користування землею, але, мовляв, Київська міська рада не виносить на розгляд це питання.

Всеядність не запорука успіху

Отже, компанію “Кінокіт” давно пов’язують з ексзаступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком. Наразі він працює радником міністра оборони Рустема Умєрова. Засновницею та власницею компанії “Кінокіт” є випускниця “Української кіношколи” Юлія Дроздова. Цю школу, як раніше повідомляли журналісти, заснувала дружина Кирила Тимошенка – Олена.

Водночас, нагадаємо, у 2014 році перший власник “Кінокота” Григорій Зінченко разом із Кирилом Тимошенком долучалися до зйомок інавгурації президента Петра Порошенка. Тоді цей захід транслювала компанія “Гудмедіа”, що на той момент належала Тимошенку.

За даними різних соціологічних опитувань, близько половини українців вважає, що єдиний телемарафон наразі є неактуальним. Нейтральне ставлення до нього мають близько 16% громадян, ще 15% не мають відповіді. Водночас лише 17% українців вважають, що телемарафон не втратив актуальності.

Рівень підтримки телемарафону громадянами значно зменшився у 2024 році, порівнянно з минулою хвилею соціологічного дослідження, яке було проведено у грудні 2023 року. Тоді актуальним телемарафон вважали на 5% більше опитаних. Нейтральне ставлення до актуальності телемарафону також мали на 5% більше громадян.

Порушення свободи

Наприкінці квітня Державний департамент США опублікував щорічний звіт про дотримання прав людини у світі. У ньому український телемарафон, медіаструктура, яка постала в час війни, визначено як приклад порушення свободи висловлення думок.

Запровадження воєнного стану у лютому 2022-го “дозволило подальше обмеження медіа і свободи медіа”, йдеться у звіті.

“Наприклад, національний телемарафон ротаційна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії повідомлень про війну забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Щобільше, деякі медіа повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на мовлення і тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року”, пояснюють аналітики Держдепу.

Окрім посилення державної політики, мова йде про відключення з ефіру трьох опозиційних каналів “5-й канал”, “Прямий” і “Еспресо” – ще на початку великої війни у 2022-му. Також ідеться у звіті й про “чорні списки” спікерів, які критикують владу.

Очевидно, що не можна було виключати “5-й”, “Прямий” і “Еспресо” з цього єдиного марафону. А якщо вже й викинули, то точно не треба було їх виключати з цифри. Бо це дійсно показник несправедливих рішень влади, за які ніхто не відповідає і які певною мірою дійсно обмежують права українців на доступ до інформації.

А згодом, цілком очікувано, сталось падіння довіри до марафону. І більше того, це почало повʼязуватись як спосіб певної монополізації інформаційного простору і спосіб підтримки влади за рахунок обмеження вільного доступу до інформації та дискусії. Така зараз загальна думка в суспільстві.

То чому Офіс президента зберігає марафон у сталому, з 2022 року, вигляді і не реагує на критику партнерів?

Голова комітету ВР з питань свободи слова та народний депутат від “Голосу” Ярослав Юрчишин вважає, що в офіційні причини боротися з російською пропагандою і зменшувати вплив олігархів, насправді вшита справжня мати більш комфортне інформаційне мовлення для себе.

Те, що марафон “надміру незбалансований” і телебачення виконує функцію пропаганди влади вважає також народний депутат від “Європейської солідарності”, член комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Володимир В’ятрович.

“Військова цензура часто переростає у політичну, перетворюючи телемовлення у державне, – каже Володимр В’ятрович. – Тобто держава зараз практично повертається до, здавалося б, пройденого етапу, коли телебачення виконує функцію пропагандиста влади. Це шкідливо для України, яка розвивається як демократична, і це неприпустимо для України, яка хоче інтегруватися до Європейського союзу”.

Але це так потрібно й вигідно владі, котра виділяє мільйони гривень на свої медійні, єдиномарафонні продукти.