Вийшла шоста серія історичного проєкту “10 днів незалежності України”. Присвячена Декларації про суверенітет.
У 1988-1990 роках радянські республіки проголошувати суверенітети, які засвідчували вищість національних законів над союзними. Український політик В’ячеслав Чорновіл почав переконувати опозиціонерів, що настав час і для України, повідомляє Центр досліджень визвольного руху.
Доки українські парламентарі дискутували над текстом Декларації про суверенітет, до Києва прибула прем’єр-міністерка Великої Британії Маргарет Тетчер. Вона стала першим іноземним лідером високого рангу, який з офіційним візитом відвідав Верховну Раду УРСР.
“Тоді Тетчер чітко дала зрозуміти: вона бачить Україну лише в складі СРСР. Коли її запитали, чи з’явиться колись посольство України в Лондоні, залізна леді відповіла: “У нас немає посольства Каліфорнії”. Тоді на Заході не вірили в Україну і бачили її лише “штатом”, а не самостійною країною, – розповідає автор проєкту Володимир В’ятрович. – Іронія полягала в тому, що вже за два дні після візиту Маргарет Тетчер про свій суверенітет оголосила Російська Федерація. Це стало додатковим аргументом для багатьох українських комуністів, які ще сумнівалися в доцільності проголошення суверенітету української держави”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Презентували фільм про відновлення державності України 1941-го
16 липня 1990 року український парламент більшістю голосів проголосив Декларацію про державний суверенітет. Американський політолог назвав її “першим цвяхом у домовину СРСР”.
24 серпня 2021 року стартував документальний відеопроєкт “10 днів незалежності”. Його автори обрали 10 важливих дат, пов’язаних із творенням держави.
“Для колись поневоленого народу День Незалежності країни – головне державне свято. Для більшості українців таким є 24 серпня. Хоча насправді це не перший і не єдиний в нашій історії день, який може претендувати на цю почесну назву”, – написав у Facebook автор проєкту, історик Володимир В’ятрович.
Проєкт розповість про дні, за якими стоїть ціла епоха боротьби за свободу. Першу серію присвятили Четвертому універсалу УЦР.