Вищий антикорупційний суд відправив у СІЗО Андрія Смирнова, колишнього заступника керівника ОП Андрія Єрмака. Йому надали право на заставу у 18 мільйонів гривень.
Андрій Смирнов поповнив свою колекцію підозр у корупції. Їх у нього тепер вже дві. Цього разу ще й за відмивання грошей біля моря на Одещині.
За даними слідства, Смирнов міг фінансувати будівництво котеджів біля моря, аби у такий спосіб легалізувати незаконно отримані мільйони за хабарі. Попередня підозра у незаконному збагаченні була оголошена ще у травні 2024 року.
Приятель Портнова
Андрій Смирнов курував юридичний напрям. В історію Смирнов увійшов як давній приятель Андрія Портнова, першого заступника глави адміністрації Віктора Януковича та радника президента-втікача. Саме Андрію Портнову приписують негативний, демонічний вплив на всю судову систему України. Утім, це не завадило чинній владі доручити Смирнову реформу судів. Здавалося б, ну що може піти не так? І коли всі небайдужі гучно вимагали від Банкової ліквідувати скандальний Окружний адміністративний суд Києва, де процвітала політична проституція, саме Смирнов пояснював суспільству, що цей суд дуже потрібний і його ніяк не можна ліквідувати.
А здалась Банкова лише після того, коли американці наклали санкції на голову Окружного суду Павла Вовка. Під час повномасштабного вторгнення Смирнов курував санкційний напрямок. У грудні 2022 року тодішній голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков звинуватив Андрія Смирнова у тому, що він блокував запровадження санкцій РНБО. По декілька місяців не передавав на підпис президенту Володимиру Зеленському укази про запровадження санкцій.
допомагав російським і проросійським підсанкційним персонажам виграти час, щоб вони теоретично могли врятувати активи
Цим самим фактично допомагав російським і проросійським підсанкційним персонажам виграти час, щоб вони теоретично могли врятувати активи й мінімізувати наслідки.
Як тоді пояснювали в правоохоронних органах, тема санкцій, які Україна накладала сама на росіян і проросійських діячів, зрушилась з місця тоді, коли теж втрутились американці. Вони вже не добирали слів, дорікаючи, що Київ з Вашингтона вимагаєте санкцій, а сам?
Також голос Смирнова фігурував на записах з кабінету першого (наразі звільненого) директора Державного бюро розслідувань (ДБР) Романа Труби. Зокрема, звучали вказівки й з’ясовування ситуації у певних справах.
Андрій Смирнов працював в ОП заступником Єрмака з вересня 2019 року. У лютому 2023 року журналіст розслідувач Михайло Ткач показав відео про те, як брат Смирнова в перший рік вторгнення придбав апартаменти в елітній новобудові у Львові, земельну ділянку в Карпатах, паркомісце в Києві, автомобілі “Фольксваген”, BMW і мотоцикл.
У кінці березні 2024 року Андрія Смирнова завбачливою звільнили з офісу президента. А в травні НАБУ і САП вручили йому підозру за незаконне збагачення на понад 15 млн грн.
За даними слідства, у період з 2020 по 2022 рр. посадовець набув активи вартістю 17,1 млн грн, маючи заощадження та офіційний дохід за цей період у розмірі понад 1,3 млн грн. Таким чином різниця між вартістю придбаного майна та коштами чиновника становила 15,7 млн грн.
Тоді суд обрав запобіжний захід у вигляді 10 мільйонів гривень застави для Смирнова. Її було внесено без затягувань.
Переписати хатинки “на кота”
І от днями Андрію Смирнову НАБУ і САП вручили нову підозру в отриманні неправомірної вигоди і легалізації незаконно набутих коштів.
Ця підозра стосується фінансів, які, за версією слідства, фігурант незаконно набув у 2019-2021 роках. За твердженням правоохоронців, для легалізації грошей “накопичених” у цей період, він вирішив побудувати приватні будинки загальною площею понад 300 квадратних метрів у рекреаційній зоні Одещини.
Як стверджують слідчі, Смирнов маскувався, переписуючи своє майно на різних кінцевих власників
Як стверджують слідчі, Смирнов маскувався, переписуючи своє майно на різних кінцевих власників. Для цього посадовець звернувся до бенефіціара – товариства, яке володіло землею на березі моря, та передав для зведення об’єктів майже 6,5 мільйона гривень.
“Готове майно, яким фактично користувався топпосадовець, спочатку оформили на товариство, а після повідомлення йому про підозру у травні 2024 року переоформили на довірену особу”, – зазначили у НАБУ.
Володар тендерів
Крім того, за даними правоохоронців, у 2022 році до підозрюваного звернувся власник будівельної компанії з пропозицією хабаря у вигляді робіт та послуг на суму 100 тисяч доларів для зведення одного зі згаданих будинків на тому ж одеському узбережжі.
За це підприємець просив посприяти у вирішенні його питання. А саме повпливати на Антимонопольний комітет України (АМКУ), щоб той скасував тендер, в якому переміг його конкурент, та провести новий тендер, в якому перемога мала бути забезпечена компанії прохача.
Як вказують правоохоронці, експосадовець “пристав на пропозицію, використав службове становище та виконав взяті на себе зобов’язання”, а АМКУ – ухвалив “потрібне” рішення.
У результаті, підозри отримав не лише експосадовець ОПУ, але й згаданий власник будівельної компанії, якому інкримінують “пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі”.
У ході засідання НАБУ, Смирнову “пригадували” вплив не лише на результати тендерів, а й на суди. Так прозвучало, що Смирнов давав потрібні вказівки, скажімо, тодішньому голові Верховного суду України Всеволоду Князєву.
“Ці руки нічого не крали”
Звісно сам Андрій Смирнов стверджує, що “ці руки нічого не крали”, що НАБУ й САП маніпулюють, а нову підозру йому вручили, бо спливали терміни старої.
Мовляв, нові підозри антикорупційні органи вручили йому через те, що закінчуються строки розслідування у справі про незаконне збагачення, “а перспектива доказування слабка”.
“Мені б дійсно хотілося написати великий текст і додати до нього весь цей сюр, з так званими “доказами”, який ми читаємо у вручених документах. Але збережемо його на потім”, – написав Смирнов у Facebook.
У коментарях до допису Смирнова прийшов зі співчуттям колишній заступник голови Окружного суду Павла Вовка, автор фрази: “Шеф, давай учудим!”, – Євген Аблов.
Він написав: “Так і мене з ПВ (напевне, Пашею Вовком ред.) маринували з 2016 по 2019 роки, а потім захоплення влади до тепершінього часу. Треба правильно, спокійно сприймати ці дії НАБУ. Не звертайте уваги, життя йде і це все пройде. До речі, зараз, якщо за столом 10 осіб обідають, у 9 є підозра. Все норма, чекаємо біля моря”.
Тож, їм тупо смішно, що система не змогла їх покарати.
Отже, юрист із зашквареним бекграундом і дружбою одним із тих, кого вважають архітектором корумпованої судової сиситеми Андрієм Портновим, потрапляє на роботу в офіс президента України й отримує широчезні повноваження та можливість впливати на чиновників, суддів, АМКУ одним своїм телефонним дзвінком. І цей вплив конвертується в гроші, а ті в нерухомість, автівки, земельні ділянки в Карпатах. Принаймні, так стверджують слідчі НАБУ.
Ми не думаємо, що Андрій Смирнов єдиний такий “завзятий”. Зважаючи на те, що відбувається у країні довкола, складається враження, що модель держави функціонує ще й так. На жаль.