Підприємці отримають по 6,5 тис. грн за кожну працевлаштовану внут­рішньо переміщену особу

Головна Сторінка » Підприємці отримають по 6,5 тис. грн за кожну працевлаштовану внут­рішньо переміщену особу

П’ятниця, 6 травня, 14:46

Бійці полку “Азов” вибираються з підбитого мікроавтобуса в місті Маріуполь на Донеччині. Кілька хвилин тому росіяни поцілили в нього з протитанкового ракетного комплексу.

 Хлопці їхали на завод “Азовсталь”, кажуть у пресслужбі полку. Мали звідти евакуювати цивільних у безпечне місце. Через обстріл один боєць загинув, шестеро отримали поранення.

Це четверта спроба евакуювати людей з “Азовсталі”. Попередні три були успішні. Востаннє у четвер Україні вдалося вивезти звідти майже 500 цивільних.

 Незвично почуватися на волі після такого жахіття. За кілька місяців у бункері постарішала років на 20, розповідає жителька Маріуполя Ольга Савіна, 65 років. Там нестерпні умови. В укритті люди спали на піддонах. Від цього страшенно боліло тіло. Мусила спати сидячи. Їжі мало. Варили суп із консервованою кукурудзою і макаронами. Інколи дивилися через широкі двері на сонце. Це на хвилин 10. Потім знову починало бахкати. Одразу ховалися.

Сотні цивільних досі перебувають на території “Азовсталі”, яку щодня обстрілюють росіяни

А в цей час:

 Гей, чоловіче, то вам бензин треба? махає рукою 65-річний Олександр Цаплієнко.

 Мені, відповідає 40-річний Роман Гончар. Стоїть на трасі, спершись на машину. Їхав зі Львова до Черкас. На Львівщині заправився. Залили менше, ніж потрібно. Думав, стану ще десь по дорозі, але на заправках бензину немає. Проїхавши Гайсин, став серед траси. Вирішив написати в соц­мережах, може, хтось допоможе. Спрацювало. Знайома попросила свого дядька підсобити. Він живе недалеко. Зміг дотягнути до Умані. Там дозаправився.

В Україні бракує пального. Ціни за літр бензину перевищують 40 грн. Причиною дефіциту називають удари росіян по паливній інфраструктурі та проблеми з логістикою.

 Після війни обов’язково відвідаю його лекцію, каже 23-річна Інна Гнатенко з Ужгорода. Переглядає фото викладача місцевого національного університету 46-річного Федора Шандора. Знімки, як він проводить пари онлайн з окопів, розлетілися інтернетом.

 Як і в мирному житті, Шандор постійно в русі, говорить військовий Віктор Щадей. Служимо в одному відділенні. Попри бойові завдання лекції святе.

Професор Шандор викладає туризмознавство. У військкомат пішов у перший день війни. Однак лекцій не скасовував.

 Пари в мене щопонеділка та щовівторка, о восьмій ранку. Жодної не пропустив, каже викладач. Не заважають навіть обстріли. Сідаю з телефоном біля бліндажа. У разі небезпеки переходжу всередину. Графік бойових чергувань спеціально підлаштовують. Викладаю одразу після нічного чергування, потім іду відпочивати.

Прихована мобілізація окупантів почалася

На чверть російські війська, які зайшли на територію України, вже знищені. Може, навіть більше. Тому Кремлю доведеться перекидати нові сили з Північного Кавказу.

Усю свою армію вони не можуть задіяти на одній війні. Бо мають залишатися частини, які прикриватимуть кордони та проблемні регіони. Наприклад, Північний Кавказ. Там заморожена загроза. Щойно в Росії повторяться процеси, які були наприкінці Радянського Союзу, все вибухне.

Прихована мобілізація в РФ почалася. Під виглядом укомплектування воєнізованих угруповань формуються “казачьи батальоны”, збирають якесь “народное ополчение”. Щоб мотивувати росіян іти в армію, у прикордонних з Україною областях майже щодня влаштовують вибухи, чутно постріли.

Нам допомагають зброєю та грошима. Заходить важке озброєння. А з іншого боку Путіну це все треба довести до кінця. Він не визнає поразки. Бо це справа його життя. Це нагадує час, коли СРСР напав на Афганістан. І ця війна його підірвала, стала причиною розвалу. Тоді керівництво країни також втратило зв’язок із реальністю.

Іван СІЧЕНЬ, військовий аналітик

Літо стане вирішальним

Санкції багаторівневий процес. Думаю, що буде більше десятка санкційних пакетів. Зараз у Кремля є можливості підвищувати ставки. А санкції примушують його цього не робити.

Один із ключових факторів санкцій енергетичне ембарго. У короткостроковій перспективі Європа має відмовитися від російської нафти. Це літо стане вирішальним. Восени в Росії буде повномасштабна фінансова криза. Доходи населення зменшаться на 2025 відсотків. Інфляція буде вище 10 процентів. Початок прозріння буде десь із листопада-грудня.

Олексій КУЩ, економіст

Іншого часу не буде

Колоніальна освіта це коли ти з піною вбиваєшся за пам’ятники Булгакову, Толстому, Достоєвському, а прізвищ Хвильовий, Курбас, Підмогильний, Зеров, Плужник навіть не чув.

Це коли кажеш “Прибалтика”, “Киргизія”, “Молдавія” замість “країни Балтії”, “Киргизстан”, “Молдова”.

Це коли вперше зовсім недавно почув географічну назву Сандармох.

1930-го друкувалися 259 українських письменників, а вже після 1938 року лише 36.

Вони нам влаштували не лише геноцид, а й етноцид, й лінгвоцид. Знищували нашу ідентичність і культуру. Зіштовхували нас ізсередини, рвали наші зв’язки й намагалися створити “єдиний радянський народ”.

У нас відбирали мову, історичну пам’ять, культуру, самосвідомість. І тепер вони для нас хочуть того самого. Тому й замінюють в першу чергу таблички з назвами в окупованих містах. Тому й палять підручники й завозять свої. А наші військові, звільняючи села й містечка на сході, розмовляють із дітьми українською. Щоб не боялися. Щоб визнали своїх. Бо мова має значення.

І нам треба не просто вижити. А й перемогти. На всіх фронтах. Іншого часу не буде.

Зоя КАЗАНЖИ, журналістка

Підприємці отримають по 6,5 тис. грн за кожну працевлаштовану внут­рішньо переміщену особу, повідомили в Міністерстві цифрової трансформації. Компенсацію виплачуватимуть за перші два місяці роботи переселенців. Заявку можна заповнити на порталі “Дія”.

Двом мільйонам українців виплатять додаткові 2,2 тис. грн допомоги. Гроші отримають найвразливіші категорії переселенців, кажуть у Міністерстві соціальної політики.

Росіяни вкрали з окупованих територій понад 400 тис. т зерна. Постійний представник України при міжнародних організаціях Євген Цимбалюк зазначив, що найбільше постраждала Херсонська область.

Картину “Квітки виросли коло четвертого енерго­блоку” української художниці Марії Примаченко продали з аукціону за $500 тис. Гроші передадуть у фонд допомоги ЗСУ. Полотно належало колекціонеру Ігорю Паламарчуку. Вирішив його продати заради підтримки військових.

“У цей момент невідомості, страху та сумніву я хочу вам послати одну звістку: Україна переможе, Україна буде вільною. Ви довели, що військові експерти, які пророкували, що Україна впаде, були неправі. Путінська воєнна машина спіткнулася об український патріотизм і розбилася. Ваша любов до країни зупинила їх. Це час слави України, що буде в пам’яті наступних поколінь, про це переповідатимуть онукам і правнукам”,

Борис ДЖОНСОН, прем’єр-міністр Великої Британії

Брат живе в Бєлгородській області. Після нападу Росії посварилися, бо вірить Путіну. Коли почув звуки сирен і вибухи в себе, зателефонував мені жалітися. Він наче прозрів. Попросився після війни переїхати до нас. Але я відмовила. Варто було зразу думати головою.

Олена НАГІРНА

У наш будинок влучив снаряд, кіт зник. Думали, помер під за­валами. Евакуювалися самі. Через місяць зателефонувала сусідка. Каже, щоб зробили щось із котом. Весь час сидить на порозі розбомбленої хати. Хотіла забрати до себе, але нікого не підпускає. Шипить, кидається. Приносить йому корм, але він майже нічого не їсть.

Кіра МАЙСТРУК

Дядько жив у Маріуполі навпроти драмтеатру. Втратили з ним зв’язок, коли на будівлю скинули бомбу. Думала, що там загинув. Зателефонував 3 травня. 16 днів ішли з тіткою пішки з окупації. Обом по 74 роки. Від шоку не міг згадати мій номер, а телефон росіяни забрали. Каже, тітка згадала, але плутала останню цифру. З шостого разу додзвонилися.

Поліна БЕНЬ

Мати пересварилася з усіма сусідами. То хтось курей пустить у город, то межу переоре. Навіть не віталися. В її будинок влучив снаряд. Сусіди витягли з підвалу й забрали до себе. 18 днів годували, поки в селі стояли росіяни.

Андрій МАРЧЕНКО

2014 ракет випустили росіяни по Україні з 24 лютого. 2682 рази на нашу територію залітали літаки ворога. Про це сказав президент Володимир Зеленський

24 900 російських загарбників ліквідували українські військові, станом на 6 травня. Окупанти втратили 199 літаків

Донька 10 років живе в Польщі. Там здобула освіту, працює в ІТ-сфері. У сім’ї ми говорили російською. Якось нашу телефонну розмову почули її колеги. Після того почали уникати доньку, а начальник випитував про політичну позицію. Подумали, що росіянка, і попросили звільнитись.

Наталія ОНИЩЕНКО, 50 років, Харків

Я родом із Маріуполя, але половину життя прожила на Закарпатті. З міста виїхала, бо вважала проросійським, чужим. Нині мрію повернутись і допомогти відбудувати Маріу­поль. Хочу, щоб там назавжди зникли спогади про Росію.

Анна ОНЕЧКО, 45 років, Мукачево

Працювала на заробітках нянею в Чехії. Чоловіка розбив інсульт, тому мусила повернутися в Україну. Хазяйка зателефонувала: які ліки потрібні? Відправила таблеток місяців на три, дорогі мазі від пролежнів, підгузки. У шоколадці сховала тисячу євро. Поки працювала, вважала її жадібною і стервозною.

Ольга КУШНІР, 54 роки, Вінниця

До війни говорив російською. Тепер розумію, що це неправильно. Почав учити українську мову і прозрів. Відкриваю для себе нашу культурну спадщину. Від російських пісень аж нудить.

Олександр ДРАН, 32 роки, Одеса

Волонтерити хотіла ще з 2014-го. Але така сором’язлива й нерішуча, що наважилася лише тепер. Це подарувало мені багато друзів. Ніколи більше не буду відкладати справи на потім.

Анжеліка ТИЩЕНКО, 27 років, Львів

Щоб регулярно читати всі матеріали журналу “Країна”, оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”