Американський Центр стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) оцінив необхідну кількість літаків для забезпечення безпеки українського повітряного простору.
Йдеться про варіанти, які дозволять стримувати російські провокації у разі перемир’я, йдеться у публікації CSIS.
Експерти зазначають, що історичний досвід свідчить про ймовірну недотриманість угод з боку Росії. Якщо вона не відчуватиме серйозної військової сили, ризик порушення перемир’я буде високим.
Кількість необхідних літаків залежить від військової стратегії. Для оборони неба України під час припинення вогню може знадобитися від 40 до 160 винищувачів.
Оборона критично важливих об’єктів потребує меншої кількості літаків. Цей підхід передбачає захист авіабаз, ключової інфраструктури та урядових установ.
Натомість стратегія територіальної оборони орієнтована на позбавлення супротивника можливості діяти в повітряному просторі. Вона вимагає розгортання багаторівневої системи захисту. До неї входять ракети ППО, винищувачі-перехоплювачі та засоби радіоелектронної боротьби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська авіація знищила стратегічні об’єкти Росії в Херсонській та Курській областях
Для реалізації точкової оборони може вистачити 24 літаків, якщо партнери України інтегруються у її ППО. Також важливою буде розвідка, повітряна дозаправка та інші види зовнішньої підтримки. У цьому випадку винищувачі працюватимуть із трьох авіабаз, розташованих на території України.
Якщо місії виконуватимуться з-за меж країни, кількість необхідних літаків значно зросте. Час на патрулювання зменшиться через тривалу дорогу до цільового району. Щоб компенсувати це, до місії доведеться залучати додаткові 24 винищувачі, довівши загальну кількість до 48. Це може спричинити додаткове навантаження на європейські ВПС, особливо якщо США не братимуть участі у місії.
Якщо оборона охоплюватиме всю територію країни, кількість літаків має зрости до 160. Вони будуть розподілені по трьох секторах уздовж кордону з Росією та Білоруссю. Така стратегія вимагатиме залучення країн, що не входять до НАТО. Вони можуть забезпечити наземні системи ППО та допоміжний персонал.
Авторами дослідження є Бенджамін Дженсен, директор Лабораторії майбутнього при CSIS у Вашингтоні, контрадмірал ВМС США у відставці Марк Монтгомері та Хосе Масіас, науковий співробітник Програми міжнародної безпеки CSIS.
Лідери Євросоюзу за підсумками саміту заявили, що у 2025 роціЄС надасть Україні допомогуобсягом 30,6 млрд.
Виплати в рамках ініціативи Плану України (Ukraine Facility) сягнуть 12,5 млрд євро, а виплати в рамках ініціативи країн “Великої сімки” ERA, отримані від заморожених російських активів, становитимуть 18,1 млрд.