Ще кілька років тому українці сприймали страхування як складний та незрозумілий процес. Нині ситуація кардинально змінилася: люди усвідомили його цінність й активно користуються. Основна причина позитивні зміни на ринку. Страхові компанії почали активно реагувати на виклики від пандемії до повномасштабної війни. Тепер вони пропонують актуальні програми захисту: страхування авто, життя та майна, медичне й туристичне страхування.
Gazeta.ua разом із провідною компанією ARX дослідили, як змінився страховий ринок в Україні за останні п’ять років та які нові послуги виникли за цей час.
2020 рік: як пандемія Covid-19 змінила наше життя
“Коли оголосили локдаун, наша компанія перейшла на віддалену роботу. Було відчуття, наче мене посадили у клітку. Раніше щодня ходила до офісу, вечорами зустрічалася з друзями в кав’ярнях. Під час пандемії зустрічі перемістилися в месенджери. Продукти, одяг, косметику замовляла онлайн. Усі розмови навколо лише про маски, антисептики та кількість хворих. Із часом почала навіть задумуватися, щоб завести собаку, аби мати змогу легально гуляти в парку. Рятувала мене лише автівка на вихідних могла поїхати до лісу чи річки. Саме тоді я вперше онлайн оформила електронний поліс Автоцивілки. Виявилося, що це дуже зручно.
Тоді всі панічно боялися захворіти на Covid-19. Моїх батьків хвороба не оминула. Мама перенесла відносно легко. За тата ми дуже хвилювалися він має цукровий діабет. Довелося його госпіталізувати. Це було непросто: у лікарнях пацієнтів клали навіть у коридорах. Шкода, що ми раніше не думали про медичне страхування. З ним почувались би спокійніше”, пригадує початок пандемії Анастасія з Києва.
Що відбувалося на страховому ринку
Ще 2019 року страховий ринок в Україні відчутно відставав від очікувань клієнтів. Серед основних проблем недовіра, складні договори, затримки з виплатами. Проте саме тоді деякі страхові компанії розпочали глибоку трансформацію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Необхідно знати кожному українцю: як правильно вибрати страхову і чому це надважливо
“Для нас це був рік зміни масштабу ми стали частиною канадської групи Fairfax Company. Саме тоді побачили новий попит на страхування життя: премії за цим напрямом зросли майже вдвічі. Загальна клієнтська база збільшилася на 20%. Це був сигнал: ринок починає дихати по-новому”, розповіли в ARX.
Ми швидко адаптувалися до умов пандемії, локдаунів. Клієнту не потрібно було їхати в офіс у разі аварії: можна просто подзвонити й вирушити на СТО
Пандемія Covid-19 остаточно змінила звичне життя кожного українця. З одного боку, всі пережили шок, з іншого виникли потреба в нових форматах обслуговування, нові запити клієнтів.
“Світ стрімко почав переходити в онлайн. Це торкнулось і страхового ринку. 2020 року стала популярною послуга оформлення електронних полісів Автоцивілки, хоча законодавчо така можливість існувала ще з 2018-го. Ми швидко адаптувалися до умов пандемії, локдаунів: запустили мобільний застосунок MyARX, активізували онлайн-продажі. Послуга “Телеврегулювання” 2020-го стала справжньою чарівною паличкою. Клієнту не потрібно було їхати в офіс у разі аварії: можна просто подзвонити й вирушити на СТО. Крім того, запропонували новий продукт “Антивірус” страхування на випадок Covid-19. Саме 2020 рік показав, що страхування може бути гнучким і швидким під час кризи”, кажуть у компанії.
2021 рік: здоровʼя на першому плані
“Під час пандемії я дотримувався всіх карантинних норм носив маску, користувався антисептиками, але таки захворів на Covid-19 одним із перших. Загалом понад два місяці провів на лікарняному. Бували дні, що не міг підвестися з ліжка, постійно відчував втому. Здавалося, що ніколи з цього не виберуся. Коли нарешті одужав, то зрозумів, наскільки здоров’я важливе. До того ж після коронавірусу потребував іще додаткового відновлення – нагадали про себе хронічні хвороби. Витратив велику суму, щоб відновитися.
Раніше я ніколи не задумувався про медичне страхування. У багатьох моїх знайомих були поліси, які їм оформили роботодавці. Чув позитивні відгуки про ці програми, почав цікавитися умовами страхування здоровʼя.
А дружина тоді вперше оформила туристичне страхування з покриттям Covid-19 для закордонних поїздок”, пригадує Максим з Одеси.
Що відбувалося на страховому ринку
Ключова зміна для страхових компаній 2021 року посилилося регулювання з боку Національного банку України, що призвело до очищення страхового ринку. Щодо актуальних запитів клієнтів, то саме того року активно почав зростати попит на добровільне медичне страхування, туристичне страхування з покриттям Covid-19.
“Попит почав зміщуватись у бік добре структурованих продуктів. Особливо це було помітно в сегментах КАСКО та медичного страхування. Споживачі вже шукали не просто найнижчу ціну вони запитували, як компанія діє у кризових ситуаціях. КАСКО залишається нашим флагманом: уже 16 років ми є лідерами на цьому ринку. 59% нашого портфеля становить саме цей продукт. Водночас активно розвивали медстрахування, запустили програму ARXiMED із покриттям діагностики Covid-19 та актуальними послугами”, зазначили в компанії ARX.
2022 рік: початок повномасштабної війни
“Лютий 2022 року змінив життя моєї родини кардинально. Інколи здається, що це страшний сон, від якого досі не можу прокинутися. У перші дні вторгнення чоловік записався до тероборони, а я з синами залишилася вдома. Вибухи лунали все ближче і ближче. Сусід мікроавтобусом вивозив свою сім’ю з міста й запропонував поїхати разом. Я схопила документи, теплий одяг та воду. Виїжджали під обстрілами. За два дні від знайомих почула, що неподалік нашого будинку розірвався снаряд. Житло сильно пошкоджене, машина згоріла. Коли нарешті опинились у безпеці, мене охопив страх перед невідомістю.
Після звільнення міста від окупантів повернулися додому. Довелося терміново шукати кошти на відновлення будинку. Саме тоді я почала цікавитися страхуванням, щоб можна було розраховувати на підтримку у критичних ситуаціях”, розповіла свою історію Олександра з міста Ірпінь на Київщині.
Що відбувалося на страховому ринку
2022 рік став найскладнішим як для країни загалом, так і страхового ринку. Повномасштабна війна створила абсолютно нові потреби для клієнтів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які речі обов’язково мають бути в автомобілі: список
“На початку вторгнення ми зосередилися на підтримці команди, клієнтів, ЗСУ. Також почали пропонувати актуальні страхові продукти: КАСКО з покриттям воєнних ризиків, “Бронезахист” захист від нещасних випадків в умовах воєнного стану. Це не класичне страхування, але то був важливий крок до реагування на реальні ризики”, кажуть у компанії ARX.
2023-2024 роки: країна адаптується до нових умов
2023 року український страховий ринок продовжував функціонувати в умовах повномасштабної війни. Проте, на відміну від шокувального 2022-го, вже спостерігалися тенденції до поступової адаптації та відновлення.
Страхування воєнних ризиків уже стало звичним продуктом.
“Ми запропонували програму “Залізний купол” покриття майна, вантажів, авто на повну вартість. Звісно, з географічними обмеженнями. Але це дало змогу забезпечити реальний захист у тилових регіонах. Показово, що інші гравці ринку підтримали наш підхід і він став певним стандартом”, зазначили в компанії ARX.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як отримати власний “Залізний купол” для авто
2024-го з’явилися перші інституційні гарантії. Це був рік великих цифр і важливих рішень. Загальні премії на ринку перевищили довоєнний рівень, а міжнародні партнери почали брати участь у перестрахуванні українських ризиків.
Перестрахування дало змогу збільшити покриття до 2,5 мільйона доларів на об’єкт. Раніше такі угоди були неможливими
Водночас клієнти зіткнулися зі старими проблемами та новими викликами адаптацією ринку до умов війни та подальших реформ.
“Наша компанія почала працювати в межах перестрахувального договору з американською державною компанією DFC. Це дало змогу збільшити покриття до 2,5 мільйона доларів на об’єкт. Раніше такі угоди були неможливими. Це вже не просто довіра, а справжня інфраструктура управління ризиками воєнного часу. Паралельно ми готувалися до нових правил Автоцивілки, які мають наблизити наш ринок до європейських стандартів”, підкреслюють фахівці ARX.
2025 рік: перезавантаження страхового ринку триває
Повномасштабна війна триває, і це впливає на всі сфери життя в Україні. Зокрема й на страховий ринок. Компанії та клієнти адаптуються до нових умов і небезпек.
Компанії, які не відповідають новим вимогам, залишають ринок. Це боляче, але справедливо
“На початку 2025 року розпочали співпрацю з приватним перестрахувальним ринком Lloyd’s. Ліміт відповідальності до 30 мільйонів доларів. Для клієнтів це не лише великі суми покриття, а й гарантія, що український ринок визнають частиною глобального. Ще важливою подією є реформа небанківського сектора. Вона змінює саму структуру ринку: компанії, які не відповідають новим вимогам, залишають його. Це боляче, але справедливо. Адже в довгостроковій перспективі на ринку залишаться лише стабільні, прозорі та орієнтовані на клієнта гравці. Також 2025-го почав діяти новий закон про Автоцивілку. Він передбачає пряме врегулювання, підвищення лімітів відповідальності та цифровізацію процесів. Це справжній прорив для споживачів страхових послуг, а для нас як лідерів КАСКО можливість продемонструвати відпрацьований роками сервіс швидкого відшкодування страхових випадків і в межах ОСЦПВ”, зазначили в ARX.
Отже, протягом останніх п’яти років страховий ринок України пережив значну трансформацію від недовіри, складних договорів до актуальних програм підтримки у кризових ситуаціях. Завдяки наполегливій роботі провідних компаній, як-от ARX, українці переконалися: страхування це захист, спокій і впевненість у майбутньому.
Ліцензії Держфінпослуг серія АВ №483276-483295 від 17.09.2009 р., серія АГ №569137 від 24.12.2010 р.