Цього року, як і торік, за новим церковним календарем Покрову Пресвятої Богородиці українці святкують 1 жовтня. Раніше відзначали 14 жовтня.
У цей день також перенесли ще два важливих свята: День захисників та захисниць України і День українського козацтва, які були тісно пов’язані з Покровою Пресвятої Богородиці.
Покрова Пресвятої Богородиці: історія свята
Покрову почали святкувати в Київській Русі одразу після запровадження християнства в X столітті. За слов’янською версією це свято тісно пов’язують з подіями, які сталися в Константинополі, коли місто обложили війська князя Аскольда.
Тоді всі місцеві мешканці сховалися у Влахернському храмі, щоб вберегтися від загарбників. Саме там у ті часи зберігалася риза Діви Марії. Зібравшись, люди почали молитися Богородиці, просячи про порятунок.
Раптом, у небі над містом з’явився образ Діви Марії. Жінка накрила вірян своєю покровою, яка ще називається за церковною традицією омофором. Після цього вороги не могли бачити людей, тому всі місцеві жителі вціліли. За деякими джерелами, дружина князя Аскольда теж побачили це диво. Вони були настільки вражені, що одразу стали християнами, прийнявши хрещення.
Існує ще одна версія, за якою Богородиця накрила місто під час сарацинської облоги. Тоді за збереження вірян молився святий Андрій Блаженний, який і побачив Діву Марію о 4 ранку.
Що можна і не можна робити на Покрову
Саме від Покрови починається так зване зазим’я, коли селяни готуються до зими. Худобу вже не виганяли на пасовище, а переводили в хлів на зимове харчування.
Також з Покрови починається осінній період весіль. Вже завершуються всі роботи в полях, тому час для святкування одруження є. Не бракує й продуктів для застілля.
Часто в давнину фату нареченої пов’язували з покровом Богородиці. Тому вважалося доброю прикметою одружитися саме цього святкового дня.
У це свято заведено йти до храму, поставити свічку і помолитися. У святої Богородиці просять про зцілення від хвороб, родинне щастя і, звісно, моляться про захист від ворогів і мир – у країні та домі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Покрова Пресвятої Богородиці: що категорично не можна робити цього дня, а що варто
У цей день прийнято готувати млинці та пригощати ними сім’ю та знайомих – що більше млинців, то більше тепла в домі буде. Можна збиратися з близькими за спільним столом. Обов’язково варто допомогти бідним і знедоленим – вважається, що щедрість цього дня винагородиться.
На Покрову заборонено сваритися і лихословити. Не можна займатися важкою працею, прати, прибирати, різати, шити, в’язати, вишивати. Не слід давати порожні обіцянки – це до невдачі. Не можна напиватися.
На Покрову також не слід вдаватися до зневіри і смутку – належить дякувати Господу і Богородиці за все, що маєш.
1 жовтня українці святкують Покрову Пресвятої Богородиці. У наших предків Покрова вважалася закінченням осінніх свят, які підбивали підсумок господарського року. В народі навіть існувало повір’я: “Пречиста мати (Успіння) засіває, а Покрова збирає”.
Покрова також була знаною як період весіль. В народній свідомості існував зв’язок святого омофора Богородиці з покровом (тобто фатою), яким покривали голову нареченої. Також це був час відвідин родини, сімейних застіль.