Імператриця Росії Катерина ІІ 10 листопада 1764-го скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Україні другій Малоросійській колегії на чолі з Петром Рум’янцевим.
1762-го до влади в Росії прийшла Катерина II (1729-1796). Державницька позиція гетьмана Кирила Розумовського суперечили централістській політиці російського уряду. Формальним приводом для таких дій стали дві чолобитні до імператриці, надіслані 1763 року гетьманом Розумовським і представниками козацької старшини.
У них ішлося про відновлення давніх прав України, збереження її автономії та офіційне визнання спадковості гетьманської посади. У Петербурзі ці прохання були розцінені як один з кроків до відокремлення України від Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Останній гетьман закривав козацькі винокурні
Розлючена Катерина II запропонувала добровільно зректися гетьманства і Розумовський подав рапорт про свою відставку. Управління Лівобережною Україною доручила другій Малоросійській колегії. ЇЇ очолив відомий політик і полководець граф Петро Рум’янцев. Йому Катерина II наполегливо рекомендувала знищити всі залишки української автономії та закріпачити селян.
З часів правління Катерини II Лівобережна Україна стала називатися Малоросією, Правобережжя Південно-Західним краєм, а південна частина України Новоросією. За указами імператриці 1775 року була остаточно знищена Запорізька Січ.
Імператриця Єлизавета Петрівна відновила гетьманство, скасоване після смерті гетьмана Данила Апостола 1734 року. Але поклопотала про посаду для Розумовського брата свого таємного коханця Олексія. Однак самого Кирила на церемонії не було – він не захотів їхати зі столиці в провінцію. На честь свята салютували із 101 гармати. Паралельно велась стрільба із рушниць