Протягом п’яти місяців майже сотня польських поліцейських брали участь у секретній місії в Україні.
Вони займалися розмінуванням звільнених від російських загарбників районів. Про деталі операції повідомляє Wirtualna Polska.
Через безпеку учасників місії, про неї досі не говорили. Нині вже всі польські поліцейські повернулися додому.
За інформацією видання, місія розпочалася після минулорічного звернення України до членів ATLAS поліцейської оперативної групи, що пов’язує спеціальні антитерористичні підрозділи Європейського Союзу. Українці просили піротехніків для того, щоб зайнятися розмінуванням звільнених територій.
“В українській армії не вистачає саперів, щоб впоратися з цим в достатній мірі. Також не можуть цього зробити військові сапери з країн НАТО, адже це може вважатися провокацією. Тож на кону стояла лише відправка поліцейської піротехніки”, ‒ пише видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні створять центр гуманітарного розмінування: подробиці від Шмигаля
На звернення українців відгукнулася лише Польща. Інші країни вирішили, що місія в країні, що воює, занадто небезпечна.
Влітку минулого року було створено контингент Гуманітарної поліції, що складався з офіцерів незалежних підрозділів контртерористичної поліції. В Україну їздили тільки волонтери.
Могли звернутися піротехніки, фельдшери і члени бойових груп, завданням яких був захист членів польської місії. Поліцейські також взяли з собою двох собак, навчених виявленню вантажів.
Після навчання, встановлення логістичних деталей та домовленостей з українською стороною контингент на початку жовтня виїхав до України. Спочатку планувалося, що місія мала тривати три місяці. Однак, у грудні її продовжили ще на два. Польські поліцейські висадилися в Київській області.
Вони повинні були діяти де-факто в умовах війни. Робота раз у раз переривалася сигналами тривоги. Загалом польська група пережила 129 російських ракетних і безпілотних ударів.
Одним із перших завдань піротехніків було розчищення території одного з аеропортів під Києвом. Там у лютому 2022 року росіяни планували висадку, а українці ретельно мінували територію.
Мінування відбувалося поспіхом. Крім того, відповідальні за них гинули під час бойових дій, тому планів мінних полів не було. Польським піротехнікам довелося працювати в цьому місці вкрай обережно.
На околицях Києва поляки також нейтралізували пастки, які росіяни залишили в покинутих будівлях, і знешкодили залишки розбомблених російських складів зброї.
За майже п’ять місяців служби ніхто з польських поліцейських не постраждав. Нещодавно штаб поліції прийняв рішення про припинення місії. На це, в тому числі вплинула й розвідувальна інформація про запланований новий масштабний наступ Росії.
За даними міжнародних аналітиків, зараз Україна є найзамінованішою країною у світі.
Через бойові дії в країні заміновано понад 40% території. З 22 лютого 2022 року до 10 січня 2023-го в Україні від мін постраждали щонайменше 611 осіб. А з 2014-го до 2020 року було зафіксовано 1190 подібних інцидентів.