Спроби українських бійців прорватися у заблокований російськими окупантами Маріуполь робили дуже багато разів.
Якби Україна стягнула на деблокаду половину своїх сил, це загрожувало б втратою багатьох інших регіонів, розповів керівник фонду “Повернись живим” Тарас Чмут, передає “РБК-Україна”.
“По-перше, у медіа дуже часто журналісти не вникають в те, що було багато спроб проривів і деблокади. Усі вони були невдалі, там гинули люди. Подекуди дуже немала кількість, у них втрачалася техніка. Те, що про це не говорять, не значить, що цього не було. І вертольоти літали в той час, коли всі кричали “зробіть щось”, – заявив він.
Чмут підкреслив, що були спроби проривів вертольотами, якими передавали допомогу, і вона теж працювала.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Захоплений Маріуполь чинить активний спротив окупантам: відео
“Уявімо собі ситуацію, що в якийсь момент часу ми б не утримали Маріуполь, і це призвело до того, що росіяни не зосереджували на його захопленні доволі значну кількість сили і направили, наприклад, їх на Харків, який був дуже хиткий. І ми б втратили і Харків і Маріуполь”, – пояснює він.
На той короткий проміжок часу техніка та озброєння, які Україна отримала від Заходу, тільки починала готуватися до передачі. Надходило озброєння на рівні стрілецької зброї, “Джавелінів” і ПЗРК, а не те, що стратегічно впливає на війну.
“Ми могли взяти половину армії, зняти з кількох напрямків і кинути на деблокаду Маріуполя. Ми б поклали спочатку цю половину армії, а потім добили б Маріуполь. Тоді росіяни розвернулися б і спокійно пішли на Запоріжжя, Дніпро, Харків, Полтаву, Суми, Київ і далі до Львова. На жаль, так буває, що десь треба вигравати час і подекуди це час, який виграється жертовністю народу”, – підсумував Чмут.
У Маріуполі люди продовжують гинути від наслідків російських артобстрілів. 14 червня у під’їзді одного з будинків у Лівобережному районі було знайдено тіла трьох загиблих.
Російські окупанти вбили понад 22 тис. маріупольців. Це вдвічі більше, ніж убили німецькі нацисти за два роки під час Другої світової війни.
Також від початку повномасштабного вторгнення у Маріуполі кількість населення зменшилася у п’ять разів. У місті перебувають 100-120 тис. маріупольців без базових побутових умов.