Правила участі у “Національному кешбеку” треба міняти – малий бізнес звернувся до уряду

Головна Сторінка » Правила участі у “Національному кешбеку” треба міняти – малий бізнес звернувся до уряду

Програма “Національний кешбек” має скасувати заборону на участь в ній малого бізнесу і не створювати викривлену ситуацію на ринку на користь великих гравців.

Про це йдеться у публічному зверненні до уряду більш як двох десятків бізнес-асоціацій України.

“З Програми виключено у якості продавців всіх суб’єктів підприємницької діяльності, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Тобто на продуктові ринки або святкові ярмарки програма також не поширюється. У більшості випадків програма діє через великі та середні торговельні мережі, викривлюючи умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу”, – зазначили автори звернення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці вже зібрали 1 млрд грн у рамках Національного кешбеку

Серед підписантів звернення, зокрема, Всеукраїнська професійна асоціація підприємців, Асоціації приватних роботодавців, Асоціація 4Бізнес, Бізнес об’єднання “Разом за майбутнє”, Альянс РОМБ, Всеукраїнська асоціація підприємців та споживачів.

Вони вказують на те, що заборона малому бізнесу приєднатися до “національного кешбеку” є не тільки дискримінаційною, але й економічно не вигідна.

“Нещодавно Міністерство економіки опублікувало дані про вплив Програми “Національний кешбек” на економіку країни. Відповідно до розрахунків Мінекономіки, реалізація проєкту забезпечила у 2024 році зростання ВВП на 0,001%, по суті – у межах статистичної похибки. В той же час Програма суттєво спотворює конкуренцію, надає перевагу торговим мережам, не поширюючись на малих та мікропідприємців”, – вказують автори листа на офіційні дані уряду.

За їхніми словами, оскільки уряд розпочав “Національний кешбек” під гаслом підтримки національного виробника, то програма має поширюватися і на дрібних підприємців. Тим більше, що малий бізнес сплачує щорічно стільки ж податків, скільки й великі мережеві бізнеси.

Автори звернення також вказують, що програма охоплює значно менше споживачів, ніж це можливо. Вони пропонують збільшити максимальну місячну суму повеннень за покупки з 3000 до 6000 грн і таким чином заохотити більше українців нею скористатися.

Кабінет міністрів затвердив порядок надання грошової допомоги українцям “Національний кешбек”. Програма запрацювала у вересні торік. Українці отримують компенсацію 10% вартості куплених ними українських товарів.

Кошти можна витратити на оплату комунальних, медичних послуг, витратити на спорт, кіно, квитки на потяг, задонатити на Збройні сили України чи купити військові облігації.