Програма релокації підприємств – Артур Золотаревський про те, як інтегрувати бізнес в нові економічні умови

Головна Сторінка » Програма релокації підприємств – Артур Золотаревський про те, як інтегрувати бізнес в нові економічні умови

Програма релокації підприємств почала працювати в Україні ще на початку російського вторгнення. Її головна мета перенесення бізнесу з зони бойових дій у більш безпечні регіони. Сьогодні вона використовується підприємцями не так активно. За статистикою, наразі нею скористувались 791 підприємство, з яких 617 вже працюють на новому місці. Більша частина релокувалася до Львівської області – 28,6%, далі йдуть Закарпатська (17,9%) та Чернівецька (12,2%) області.

Наразі пошук відповідних локацій або способу транспортування здійснюється для 253 підприємств, 642 відмовилось від релокації.

“Головні причини це недоліки програми та складність для підприємців переїхати на нове місце та розпочати роботу майже з нуля”, – вважає Артур Золотаревський.

За його словами, існує кілька аспектів, на які владі варто звернути увагу. В першу чергу це інформування українців про подібні можливості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зменшення зарплат, високі ціни, паливна криза: що змінилося за рік на економічному фронті

“Для покращення програми релокації потрібно стандартизувати ту інформацію, яка надається бізнесу на місцях від створення каталогів об’єктів, що можуть бути орендовані, до оцінки перспективності бізнесу в цьому регіоні. Це стимулюватиме підприємців прийняти позитивне рішення”, – підкреслив Золотаревський.

Наступний крок додаткове фінансування за рахунок державного бюджету та пільгові кредити.

“Багато підприємств зазнали руйнувань, є проблеми з обладнанням, але банки не поспішають надавати їм кредити або відсотки зависокі. Та для подолання найважчого етапу адаптації в перші 3-6 місяців пільгові кредити є просто необхідною умовою”, – зазначає Золотаревський.

Серед інших причин експерт відмічає погану організацію безкоштовних перевезень, що надаються “Укрзалізницею” та “Укрпоштою”. Підприємці вимушені довго чекати, до того ж компенсацію від Держави на практиці отримати досить складно.

“Втім це лише загальнодержавні фактори, а є ще регіональні проблеми. Найпоширеніші підключення до електромереж та водопостачання, пошук житла для співробітників, адаптація, що часто потребує перекваліфікації співробітників. Саме тому слід замислитися над організацією онлайн навчання переселенців та допомогою бізнес-консультантів, які супроводжуватимуть проєкти від подачі заявки на релокацію до перезапуску бізнесу на новому місці”, – переконаний Золотаревський.

Враховуючи всі обставини, наразі варто ретельно проаналізувати причини відмови бізнесів переїжджати у більш безпечні регіони, адже релокація може знову стати актуальною. До того ж, з огляду на стратегічний курс країни переміщення підприємств ближче до західних кордонів, тобто до потенційних значних ринків збуту продукції, може відбуватися не лише задля забезпечення безпеки, а й суто з економічної точки зору.

Світовий банк оголосив про додаткове грантове фінансування для України.

Виділяють $2,5 млрд. Грант є прямою бюджетною підтримкою уряду України і надається в рамках проєкту Світового банку “Державні витрати на підтримку адміністративної спроможності в Україні” (PEACE).