fbpx

“Проклинають усіх! Бурчать, кричать і лаються” – англієць побував на будівництві мосту на Донбасі

Головна Сторінка » “Проклинають усіх! Бурчать, кричать і лаються” – англієць побував на будівництві мосту на Донбасі

Англієць Джері Берман у 1932-1933 роках працював на будівництві мосту біля Станиці Луганської. Життя місцевих описав у листах до родичів. У лютому 1933-го повідомляв: “Люди сплять під час роботи, проклинають усіх! Бурчать, кричать і лаються! Нерви натягнуті до межі!”.

Кілька років тому англійка Алісон Маршал на горищі будинку в Манчестері знайшла коробку зі старими листами її дідуся Меєра Фортеса й бабусі Соні. Жінка із захопленням занурилася в читання листування закоханих.

У тій же коробці виявила листи від Джері Бермана. Деякі з них адресовані дідусеві Алісон, а були й зі звертаннями до інших людей. Інформація у повідомленнях Бермана видалася важливою.

Алісон з’ясувала, що Меєр Фортес і Джері Берман навчалися разом у Кейптаунському університеті в Південній Африці й займалися альпінізмом. 1932 року Джері подався на будівництво мосту біля Станиці Луганської.

Листувався переважно з братом Ізраїлем, який проживав у місті Цанін в Південній Африці. На прохання Джері Ізраїль робив копії листів з України й розсилав братам Лейві в США, Аарону й сестрі Белі – у Кейптаун, другу Меєру Фортесу – у Лондон. Отже, в Англії збереглося 70 аркушів з інформацією про Голодомор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Портрети організаторів Голодомору досі висять на стінах у кремлівських кабінетах

Влітку 2021-го Алісон Маршал приїхала в Україну, відвідала Музей Голодомору. Передала листи Бермана установі.

“Я живу у величезній холодній траншеї. У ній стоять два довгі розбиті столи й дві печі для обігрівання. У кутках лежить сніг, – писав 23 лютого 1933 року зі Станиці Луганської 30-річний Джері Берман до брата Ізраїля. – Уночі 19 чоловіків лягають навколо печей. Я долучаюся до них. Підстилаємо пальта й валянки. Усі мовчать. Не можемо дістати хліба ні за які гроші. У їдальні його теж немає. Я і мої люди можемо померти з голоду, якщо залишимося тут”.

Крім голоду, до українців застосовували ще низку репресивних заходів – депортації на Північ СССР, ув’язнення та розстріли. У листі до брата Ізраїля інженер розповідав про колгоспника, у якого почав винаймати кімнату в Станиці Луганській.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Байден вшанував пам’ять жертв Голодомору 32-33 років і висловив підтримку Україні

“Він з роду козаків, вельми порядний, – пише англієць. – Був завгоспом, відповідав за колгоспний транспорт і коней. Працював удень і вночі. Хоча, як і всі, залишився без хліба. Якось кобила народила недоношене лоша й воно померло. Чоловік клявся мені, що невинний. Його звинуватили у “врєдітєльствє”. Дали шість років Сибіру й конфіскували речі. Вислали з дружиною і дитиною. Насправді проти нього грає його походження. Батько був отаманом, 1926 року його відправили в заслання”.

Читайте більше в журналі “Країна” за 25 листопада 2021 року.

Підписатися можна ТУТ

Музей Голодомору вдруге провів експедицію Україною для запису свідчень про Голодомор 1932-1933 років.

За 30 днів дослідники проїхали майже 10 тис. км, відвідали 90 населених пунктів. Записали 122 історії з очевидцями Голодомору, повідомили в музеї.

“Ми побували й у містах-мільйонниках, і в районних центрах, і в маленьких селах, де залишилося лише кілька жителів, у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Вінницькій і Хмельницькій областях”, – ідеться в повідомленні.