Прощання Байдена. “Рамштайн”, який залишив по собі багато запитань

Головна Сторінка » Прощання Байдена. “Рамштайн”, який залишив по собі багато запитань

За підсумками засідання партнерів України ми отримали великий пакет військової допомоги, але за лаштунками пролунали неоднозначні заяви.

Пентагон офіційно визнав наявні переваги російської армії в Україні. Міністр оборони США Ллойд Остін в інтерв’ю Bloomberg зауважив, що у Росії є “певні переваги”, але вона “не домінує у цьому рівнянні”. Наступного дня на засіданні “Рамштайну” він був більш оптимістичним: “Протягом останніх кількох років ми перевернули небо і землю, щоб надати Україні необхідну допомогу в галузі безпеки. І разом ми виділили 122 мільярди доларів”.

9 січня до них додалося військової допомоги від США ще на 500 мільйонів доларів. Це останній пакет від адміністрації президента Джо Байдена. Однак підтримка України триватиме. За словами Остіна, перед “Рамштайном” 9 січня представники 15 країн провели зустріч щодо можливостей допомоги нашій країні до 2027 року на “деякі невідкладні потреби на полі бою”.

Плани на два роки

Наявність плану на два роки підтвердив міністр оборони України Рустем Умєров. За його даними, йдеться про роботу з партнерами по військовій допомозі та по розвитку військового виробництва, куди планується залучати інвестиції. Особливо Умєров наголосив на гармонізації ЗСУ із силами НАТО. Зокрема, підписано 8 дорожніх карт для розвитку армії.

Від Альянсу надійшов сигнал з іншими акцентами: генсек Марк Рютте, який брав участь у засіданні наголосив, що перемовини мають стартувати з ініціативи нашої країни.

Дата перемоги

До останнього залишалося інтригою, чи поїде на “Рамштайн” президент Володимир Зеленський. Він прибув і окреслив позицію української сторони, в якій з’явилися нові акценти. Зокрема він наголосив, що спецоперація ЗСУ у Курській області є перемогою, а розміщення в Україні вояків країн-партнерів є інструментом спонукання Росії до миру.

“Я роблю все можливе для того, щоб цього року війна завершилася гідно для України і для всієї Європи”, – наголосив Зеленський.

У кулуарах тим часом вираховували точніші терміни. Міністр оборони Великої Британії Девід Леммі назвав квітень. Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш засумнівався – у Трампа, мовляв, немає плану завершення війни проти України. Хоча, за даними CNN, у адміністрації Джо Байдена, очікували на переговори у першій половині 2025 року незалежно від того, хто буде переможцем президентських виборів. Майбутній спецпредставник президента США по Україні Кіт Келлог назвав період у 100 днів від 20 січня 2025 року.

Останнє за каденції Джо Байдена засідання “Рамштайну” відбулося без нього. Він скасував візит через пожежі у Каліфорнії. Це другий демарш Байдена, адже у жовтні 2024 року засідання контактної групи теж не було проведено вчасно через ураган “Мілтон”. Для Зеленського це означає зрив зустрічі з ним у п’ятницю, 10 січня.

“Неподільна безпека”

Та напередодні держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном і міністром закордонних справ Жаном-Ноелем Барро. За підсумками перемовин, “не може бути жодної дискусії про європейську безпеку без європейців і не може буде знайдено жодного рішення цієї кризи, якщо це рішення буде не в інтересах України”, резюмував Барро. Блінкен наголосив – неподільна безпека. Цей термін пояснив напередодні в інтерв’ю USA Today Джо Байден: те, що відбувається в Україні – впливає на Японію, і навпаки. “У сучасному світі все пов’язане”, – зазначив він. У практичній площині США можуть передати ключову роль у “Рамштайні” Франції або Німеччині. Судячи з візиту Блінкена, вірогідно, це буде Франція.

Страховка від Трампа і Путіна

Опосередковано про це свідчить песимізм міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса: “Головне – зберегти “Рамштайн”. З огляду на зустріч представників 15 країн, про яку говорив Остін, це може бути ядром для нового формату. Проте ознак припинення роботи “Рамштайну” на засіданні 9 січня не було. І не передбачається – прогнозує народний депутат фракції “Слуга народу” і голова української делегації в Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернєв.

Усі віддані збереженню формату, котрий довів свою ефективність, заявив за підсумками засідання Косиняк-Камиш. Однак у кулуарах подейкували, що фінальний пакет допомоги від США міг бути більшим, з огляду на невикористані 3 мільярди 800 мільйонів доларів. Скромність пояснили обережністю Остіна, котрий не хоче позбавляти збройних запасів свою країну. Борис Пісторіус анонсував нову зустріч “Рамштайну” у лютому 2025 року у Брюсселі на рівні міністрів оборони країн Контактної групи.

З огляду посилення ризиків від Путіна для всієї Європи, є потреба у збільшенні безпекових рішень для континенту, зазначив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. “Головне, щоб був консенсус, але Україна точно не залишиться без військової допомоги у цей непростий період, – резюмував він. – На засіданні підбили підсумки роботи. Ми не знаємо, яке буде бачення адміністрації Дональда Трампа, тому чи збережеться формат, сказати складно. Скоріш, наступні можливі формати будуть під егідою НАТО, лідерами у допомозі нам будуть країни ЄС. Якою буде роль США, сказати складно”. А на засіданні 9 січня “Рамштайн” виробив запобіжники проти можливих демаршів по українському питанню від Трампа.

Зокрема, у разі чого, головну роль перебере на себе ЄС, заявила головна дипломатка Євросоюзу Кая Каллас.

Більше, ніж просте розуміння

Саме так оцінив зустріч Ллойд Остін на підсумковій пресконференції. За його словами, зусилля України і партнерів дозволяє перемогти російську агресію і стримувати її у майбутньому. У цьому сенсі важливим, на його думку, є ефект від поєднання “наших військових можливостей”, бо “ми стали найважливішою і найбільшою коаліцією за останні 30 років”. Міністр оборони наголосив на двопартійній підтримці України у Конгресі США і заявив, що Росія втратила 700 тисяч осіб на війні, що є двома третинами загальної кількості армії РФ. “Росія програла, не виконала жодної стратегічної задачі. Задіяла навіть війська із Північної Кореї”, – зазначив Остін.

Але, відповідаючи на запитання, чи зверталася адміністрація Трампа до нього щодо збереження України, Остін відповів: “Це її рішення. Я не буду гадати, в якому напрямку вони підуть, але скажу – це важливо для США, Європи і всього світу. Вірю, що партнери нададуть засоби для модернізації армії для досягнення цілей у майбутньому. США завжди були надійним партнером, незалежно від зміни адміністрацій”.

У практичному підсумку, Україна отримає 30 тисяч дронів, більше танків і 6 новітніх збройних систем. Та за лаштунками триває гаряча дискусія про грошаі. Борис Пісторіус під час зустрічі з Марком Рютте висловив незгоду з підняттям “стелі” відрахувань до НАТО. Тому можна очікувати, що свої підсумки “Рамштайну” підіб’є новий президент США дуже скоро. Утім, мінімум, який Україні потрібен для оборони, партнери їй гарантували навіть за Трампа. І хоча Зеленський занепокоєний “новою ерою” через 11 днів, партнери по Контактній групі залишають чимало запитань без відповідей. Можливо, відповіді все ж існують і ми незабаром побачимо їх на полі бою.