fbpx

Психоз: які прояви і куди звертатися по допомогу

Головна Сторінка » Психоз: які прояви і куди звертатися по допомогу

Психоз ‒ один із психічних розладів, який можна лікувати у сімейного лікаря.

Для захворювання характерними є порушення мислення і сприйняття, а також емоцій та поведінки. Про це повідомила Національна служба здоров’я.

Занедбання звичних обов’язків, пов’язаних із роботою, навчанням, домашніми або соціальними справами, збуджена агресивна поведінка, підвищення або зниження активності можуть бути ознаками психозу.

Симптоми, пов’язані із таким розладом, піддаються лікуванню і людина може повноцінно одужати.

Одним із поширених помилкових уявленнь про психоз є те, що людина або її родина винні у виникненні захворювання.

Проте це не так. Зниження рівня стресу і посиленням соціальної підтримки є важливими для людини із цим захворюванням.

Які симптоми

Людина з психозом може чути голоси або бачити образи, яких насправді немає. А ще недостатньо розуміє власні проблеми із психічним здоров’ям.

Також можуть проявлятися такі симптоми:

маячні ідеї стійкі помилкові переконання;

значні порушення поведінки хаотичність, схвильованість, пасивність або гіперактивність;

порушення емоцій помітна апатія або відсутність зв’язку між емоцією, про яку говорить людина, та емоційною реакцією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вітамін D: чому важливий і в яких продуктах є

Звернення до лікаря

Лікар первинної ланки на консультації огляне людину і визначить наявність розладу.

Для лікування психозу пацієнту можуть призначити антипсихотичні препарати. Важливо приймати їх відповідно до призначення та регулярно приходити на повторні консультації.

Проте ще одним ключовим аспектом ведення пацієнта є підтримка його у повсякденній діяльності, регулярний супровід ы реабілітація у спільноті.

Рецидиви чи погіршення симптомів трапляються часто, а тому важливо розпізнавати їх на ранніх етапах і якомога швидше з’являтися до лікаря.

Стрес, неповноцінний сон, алкоголь і психоактивні речовини можуть посилити психотичні симптоми.

Лікар порадить дотримуватися здорового способу життя: збалансованого харчування, фізичної активності, регулярного сну, належної особистої гігієни.

Психологічна і соціальна підтримка

Позитивно на людину вплине відновлення соціальної діяльності, якою раніше вона займалася. Це дасть психологічну і соціальну підтримку.

Йдеться про зустрічі з членами родини, прогулянки з друзями, відвідування сусідів, соціальні заходи на роботі, заняття спортом, заходи у спільноті.

Людині з симптомами психозу важливо продовжувати свою звичайну соціальну, освітню, професійну діяльність настільки, наскільки це можливо.

Лікар може запропонувати пацієнтам із психозом, їх родинам і доглядачам пройти тренінг із життєвих чи соціальних навичок.

Якщо у ваших близьких діагностували психоз, варто уникати постійної критики людини.

“Під час спілкування не потрібно намагатися переконати людину, що її переживання є помилковими або нереальними. Навіть якщо людина незвично себе поводить, тон розмови повинен бути нейтральними, з акцентом на підтримку”, пише Національна служба здоров’я.

Куди звертатися

Якщо у цьому буде клінічна потреба, сімейний лікар направить людину з психозом до психіатра. Після стабілізації стану пацієнта, він може і надалі спостерігатися у лікаря первинної ланки.

Щоб знайти медзаклад первинної ланки, де можна отримати психологічну допомогу, слід зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ. У полі група послуг оберіть пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Панічний розлад характеризується раптовими і повторюваними панічними атаками. Міністерство охорони здоров’я розповіло, як впоратися з панічною атакою.

Щоб зменшити стрес,потрібно намагатися дотримуватися режиму сну. Центр громадського здоров’я дав сім порад, як зменшити стрес.

Generated by Feedzy