Президент РФ Володимир Путін заявив про намір поступово зменшити військові витрати, визнавши фінансові виклики, з якими стикається Росія.
Про це він сказав під час економічного саміту в Мінську, повідомляє The Telegraph.
За словами Путіна, скорочення оборонного бюджету почнеться вже з наступного року і триватиме упродовж трирічного періоду.
Цю заяву він зробив на тлі дискусій у країнах НАТО про підвищення військових витрат до 5% ВВП. Російський президент дорікнув Заходу у мільярдних витратах на американське озброєння, поставивши риторичне питання: “То хто насправді готується до агресії – ми чи вони?”.
Коментар Путіна прозвучав після застережень міністра економічного розвитку РФ Максима Решетнікова щодо ймовірної рецесії. Подібну оцінку висловила і очільниця Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна, зазначивши, що ресурсне зростання, яке тривало два роки, фактично вичерпалося.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “На межі переходу в рецесію”: Мінфін Росії визнав проблеми в економіці
Попри заявлене зростання ВВП на рівні 4,3% у 2024 році, економічна ситуація залишається напруженою: ключова ставка з жовтня трималась на рівні 21%, а нещодавно була знижена лише до 20%.
За даними Вищої школи економіки РФ, наприкінці 2024 року дефіцит кадрів в країні сягав 2,6 млн осіб. Щоб компенсувати нестачу в армії, Кремль використовує надбавки та премії, однак приватний сектор страждає від падіння попиту, зростання вартості кредитів і боргового тиску.
Як пише Bloomberg, банківські установи Росії вже неофіційно попереджають про загрозу фінансової кризи у 2025 році – дедалі більше компаній не в змозі обслуговувати свої позики.
Окремий виклик – інтеграція ветеранів війни проти України. З приблизно 140 тис. демобілізованих військових, близько половини залишаються безробітними.
Незважаючи на тривожні економічні сигнали, на Петербурзькому економічному форумі Путін спробував применшити загрози, заявивши, що прогнози про смерть російської економіки перебільшені.
У першому кварталі 2025 року російські банки спрямували близько $2,7 млрд (або майже 25 млн щодня) на покриття проблемних кредитів.
Це свідчить про серйозне погіршення ситуації в кредитному секторі.
За даними Центробанку РФ, ризик неповернення боргів у сфері роздрібного кредитування сягнув 3,6% – суттєво вище від звичного рівня у 2%. Особливо це стосується споживчих кредитів, де обсяг прострочених виплат стрімко зростає.