Радіодиктант національної єдності 2024: коли відбудеться, де можна слухати та які призи чекають на переможців

Головна Сторінка » Радіодиктант національної єдності 2024: коли відбудеться, де можна слухати та які призи чекають на переможців

Щороку в Україні проходить мовний флешмоб – Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

Пишуть його українці не лише в Україні, а й за кордоном, цьогоріч – уже 24-й раз, розповідає УНІАН.

Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, також відомий просто як радіодиктант, є ініціативою “Українського радіо”. Вперше він був проведений у 2000 році, коли співробітники радіо запропонували організувати мовний флешмоб. З часом цей захід перетворився на найбільший україномовний флешмоб, що об’єднує українців і носіїв мови по всьому світу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навчання у школах збільшать на рік. Подробиці від Міносвіти

Суть флешмобу полягає в тому, що у визначений день і час на кількох платформах – телебаченні, радіо та інтернеті – транслюється текст радіодиктанту. Щороку текст різний, його заздалегідь пишуть українські автори. Читають диктант відомі люди – поети, письменники, актори та народні артисти. Хоча текст диктанту не містить авторських знаків чи складних орфограм, він не є легким, тому правильно написати його буває непросто. Після написання учасники мають надіслати свої роботи поштою або електронною поштою для перевірки, після чого оголошуються переможці, які написали диктант без помилок.

Щорічно Всеукраїнський радіодиктант національної єдності пишуть напередодні або в День української писемності та мови, який традиційно відзначають у день пам’яті Нестора Літописця. З 2000 по 2023 роки диктант проводили 9 листопада або напередодні. Однак у 2023 році, через перехід Православної церкви України на новий календар (новоюліанський), дата вшанування пам’яті Нестора Літописця змістилася на 13 днів раніше, тож День української писемності та мови перенесли на 27 жовтня. Радіодиктант 2023 року вже проводився у нову дату.

У 2024 році Радіодиктант національної єдності відбудеться 25 жовтня. Текст диктанту можна буде слухати на кількох платформах: у прямому ефірі “Українського Радіо” та “Радіо Культура”; у прямому ефірі телеканалу “Суспільне Культура”; на YouTube-каналі “Українського Радіо”; на Facebook-сторінці “Суспільного мовника”.

Нагадаємо, що в 2023 році авторкою тексту була письменниця та лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко, а диктант читав актор і режисер Олексій Гнатковський. Понад півмільйона людей долучилися до написання диктанту, серед них – школярі, студенти, викладачі, пенсіонери та військові на фронті. В умовах війни багато учасників писали диктант у бомбосховищах та укриттях. Листи з диктантами надійшли з 39 країн світу, з тимчасово окупованих територій та навіть шрифтом Брайля.

Кількість переможців щороку різна. У 2023 році перемогу здобули дві учасниці: вчителька української мови з Волині Галина Шура, яка втретє стала переможницею, та 77-річна львів’янка Христина Гоянюк, що вже понад 10 разів вигравала радіодиктант за свої 23 роки участі. Ще п’ять учасників зробили лише одну помилку і також були визнані переможцями.

Переможці отримують символічні призи – книги та сувеніри. Однак головна мета радіодиктанту – не в призах чи перевірці знань, а в тому, щоб об’єднати українців по всьому світу.

Від початку війни День вчителя став особливим для усіх вчителів. Вони щодня стикаються з новими випробуваннями, коли намагаються організувати навчальний процес і якісно вчити дітей попри збройну агресію Росії.

Також вже стало традицією не дарувати квіти педагогам. Вони закликають своїх учнів задонатити гроші на ЗСУ.