Росія маніпулює даними “чорних скриньок” збитого літака авіаліній Азербайджану

Головна Сторінка » Росія маніпулює даними “чорних скриньок” збитого літака авіаліній Азербайджану

На Всесвітньому економічному форумі у Давосі згадували про літак азербайджанської авіакомпанії AZAL Embraer Баку – Грозний, який упав 25 грудня 2024 року неподалік казахстанского міста Актау. Тоді загинули 38 пасажирів. Президент Володимир Зеленський під час зустрічі зі своїм азербайджанським колегою Ільхамом Алієвим закликав тиснути на Росію, щоб змусити її говорити правду, оскільки “докази з місця трагедії очевидні”.

Нещодавно у одному з телеграм-каналів з’явилася нібито розшифровка переговорів членів екіпажу з диспетчерами, яка була записана у “чорних скриньках” з літака. Згідно з нею, пілоти AZAL самі вирішували, куди летіти і де сідати.

Нагадаємо, за однією з попередніх версій, яка є ключовою, літак підбили ракетою російської ППО. Про це свідчили як режим “Ковер” на той час у повітряному просторі РФ за маршрутом літака, так і характер пошкоджень уламків.

Скриньки з “чорнухою”?

Росіяни намагалися запустити різні пояснення авіатрощі: від зіткнення зі зграєю птахів – до вибуху кисневого балону в салоні.

Матеріали, які зараз з’явилися у мережі, нібито підтверджують версію про кисневий балон і птахів. Саме ці версії озвучили члени екіпажу літака. Натомість не знайшли підтвердження попередні висновки про відмову російських диспетчерів давати посадку літака. Водночас у розшифровці є епізод про зовнішній вплив.

Одразу після катастрофи президент Азербайджану Ільхам Алієв прямо звинуватив Росію у збитті літака. Нині в азербайджанських медіа кажуть, що “російська сторона здійснила злив інформації про хід розслідування, неповний за обсягом даних і неповноцінний з точки зору зроблених висновків – щоб зробити безальтернативною російську інтерпретацію”.

Астана балансує

Азербайджанські медіа звертають увагу, що за опублікованою розшифровкою, нічого не говориться про режим “Ковер”, про відмову системи GPS на борту через роботу російської РЕБ. Відтак у всьому звинувачуються пілоти. Між тим, Ільхам Алієв особисто надав загиблим членам екіпажу літака звання національних героїв.

Отже, витік інформації має чітку політичну мету: не лише породити конкуренцію версій, а й завдати удару по Алієву. Водночас подано сигнали й Казахстану, котрий намагається уникати гострих кутів у справі AZAl.

Коли стане ясно

Віце-прем’єр і голова урядової комісії Казахстану Канат Бозумбаєв наголосив на тому, що “чорні скриньки” повністю розшифровані у Бразилії, нині вони у Казахстані. Оприлюднена розшифровка відрізняється від тієї, котра у розпорядженні слідчої групи. Зокрема, відсутні переговори між членами екіпажу.

“Виходячи з цього, я зрозумів, що це не злив з нашої слідчої групи”, – наголосив він.

Водночас Бозумбаєв нагадав, що до матеріалів слідства мали доступ як казахстанські, бразильські, азербайджанські, так і російські експерти. Попередні результати розслідування буде оприлюднено наступного тижня.

Чи вплине на них злив розшифовки? Частково вона може бути автентичною. Бозумбаєв натякнув на джерело: “Мені здається, що це більше переговори, котрими володіє країна, у якій переговори з землею були”.

Злив як провокація

Іншими словами, Росія могла мати ці записи ще до того, як були знайдені “чорні скриньки”. Стає зрозумілим, звідки взялися версії про птахів і кисневий балон. Достовірним є зміст переговорів чи ні, але Кремль не знає, що ще є у “чорних скриньках”. Судячи з факту зливу, Москва занепокоєна цим і хотіла б дізнатися більше перед оприлюдненням офіційних висновків комісії. “Є значні відмінності зі вмістом “чорних ящиків”, – стврджує Бозумбаєв.

Версію частково підтверджує міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, котрий заявив: інформація у ЗМІ про провину Росії не підтверджується даними з “чорних скриньок”.

Азербайджан лютує

За міжнародними авіаційними стандартами, влада повинна інформувати екіпажі літаків про роботу ППО. Як свідчить злита розшифровка, попередження від РФ не було. У телеграм-каналах анонімні автори пишуть, що злив розшифровки перекладає провину з диспетчерів на членів екіпажу.

І це є додатковим подразником для Азербайджану. Ільхам Алієв у грудні назвав Росію винною і зажадав вибачень. Нині він може вдатися до різких слів чи дій, чого хоче Кремль. Бажання настільки сильне, що автори зливу не побоялися звинуватити у трагедії померлих.

Навряд чи з цим погодяться в Азербайджані. Суспільство все ще гостро переживає загибель співвітчизників. На політичному рівні Алієв намагається утриматися від емоцій, але аргументує свою жорстку позицію логікою і тими доказами, які є. Решту має зібрати Генпрокурор країни Кямран Алієв. За словами Кямрана, вже порушені кримінальні справи у трьох країнах: Азербайджані, Казахстані і Росії.

Можливий союзник

Ільхаму Алієву справді треба приготуватися до захисту.

У російських мережах шириться альтернативна версія трагедії. Пропагандист Роман Альохін припустив, що Алієв домовився з НАТО і свідомо підставив своїх громадян під удар. В іншому медіа зіставили дати публікації розшифровки переговорів екіпажу літака й екстреної зустрічі Алієва з міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом (15 і 18 січня відповідно).

Можливо, прямий контакт Алієва з Туреччиною викликав роздратування Кремля. Плюс бажання помститися за звинувачення в авіатрощі. Азербайджан у відповідь дотримується своєї версії. Воєнний експерт Талгат Калієв зазначив, що літак “однозначно був підбитий системою ППО Росії”.

Незалежно від попередніх висновків розслідування авіатрощі, привертає увагу моральний бік питання. Чи припустимо використовувати померлих у своїх політичних інтересах? Чи гарантує країна-агресорка захист громадянам на своїй території та безпеку сусідам, з котрими нібито дружить?

Для України нова позиція Алієва відкриває політичні можливості. Азербайджан і раніше підтримував добрі стосунки з нашою країною. Тиск офіційного Баку на Кремль може посилитися за союзництва Києва.