“Росіяни” чи “русские” – як правильно називати жителів РФ

Головна Сторінка » “Росіяни” чи “русские” – як правильно називати жителів РФ

Жителів Російської Федерація прийнято називати росіянами.

Але не “рускіє”, як часто кажуть українці. Філологиня Ольга Васильєва пояснила чому у дописі на Facebook.

“Мене нещодавно запитали, чому ми перекладаємо російський субстантивований прикметник “русские” як “росіяни”, і чи не є це з нашого боку “етичним кроком щодо рф”. Це не етичний крок. Етичним кроком було б тягти “русскіє” в нашу мову. Якщо ми гребуємо всім російським, то й нема чого легалізувати його в українській мові. До того ж етнонім не може бути прикметником”, пояснює Васильєва.

“Русские” це самоназва росіян, тобто ендоетнонім. А ми їх маємо називати згідно з правилами нашої мови або росіянами, або історично правильними екзоетнонімами. Це московити, москвини, московці. І в жодному разі не русЬкими, бо це ті, що стосуються Руси, тобто України (як і руси та русини), наголосила редакторка.

“Тому й слова русифікація та дерусифікація з цього погляду некоректні. Замість них правильно московізація/змосковщення або росіянізація/зросійщення; демосковізація/знемосковщення або деросіянізація/знеросійщення. А найкращий відповідник для русофобії мізорóсія (від грец. μῖσος (misos) “зневага”, на противагу φόβος (фобос) “страх”).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Писати Росія треба з великої літери. Міністр освіти пояснив, чому

У нашій мові транскрипція російського прикметника “русскій” залишається у складі тільки одного кліше “русскій мір”. Його ми не перекладаємо, бо воно усталилося в такому вигляді. Усе інше перекладаємо, зокрема кліше “хорошие русские” “хороші росіяни”.

“До речі, на московії з її одвічним антисемітизмом, расизмом та іншими -измами дуже болюче ставлення до багатонаціоналочки”. Росіяни це окрошка з усіх мешканців так званої російської федерації (буряти, калмики, дагестанці тощо). Тому кожен етнічний московит там кричить: “Я нє расіянін, я русскій!”. В Україні ви русскіми не були й не будете”, підсумувала Ольга Васильєва.

Щоб навчитись говорити красиво українською мовою, варто позбутись в першу чергу слів-паразитів. До них відносять русизми.

Gazeta.ua пропонує 10 найуживаніших русизмів, які слід назавжди викреслити зі свого лексикону попри те, що дуже важко від них відмовитись.