Хоч Угорщина знову зіпсувала атмосферу єднання, “Ініціативу трьох морів” у Кремлі вважають для себе небезпечною.
Ювілейний – десятий – саміт “Ініціативи трьох морів” (“Тримор’я”) уже називають найскандальнішим за всю історію існування альянсу. Нагадаємо, він був заснований 2016 року з подачі польського президента Анджея Дуди і президентки Хорватії Колінди Грабар-Кітарович.
Зі старту ініціатива “Тримор’я” поєднала європейські держави, які мають вихід до морів.
Саміт у Варшаві наприкінці квітня 2025 року мав зафіксувати успіхи ініціативи, адже до “Тримор’я” приєдналися Албанія і Чорногорія, статус стратегічних партнерів отримали Іспанія і Туреччина, до того ж стратегічними партнерами вже стали Японія, ЄС, Німеччина і США.
Однак настрій від досягнень був зіпсований скандалом – Угорщина відмовилася підписувати підсумкову декларацію.
Між діями та пасивністю
Угорська сторона, утім, конкретизувала позицію: не підтримує кілька пунктів у тексті фінального комюніке.
Про що у них:
рішуче засуджується війна Росії проти України, а також будь-яка підтримка РФ третіми країнами, “Тримор’я” підтримує прагнення справедливого миру за Статутом ООН,
держави “Тримор’я” запевняють у продовженні підтримки України та наголошують на участі у її відновленні,
країни “Ініціативи трьох морів” посилять тиск на РФ, щоб послабити її здатність продовжувати війну, і закликають прискорити вступ нашої держави до ЄС як найкращу гарантію безпеки.
Угорщина заявила, що підхід ЄС до російської війни в Україні не наблизив миру.
Море морю допоможе
Президент України Володимир Зеленський на саміті “Тримор’я” виступив онлайн і закликав активізувати безпекову співпрацю. На його думку, потрібно захистити енергоінфраструктуру, “особливо поблизу російських кордонів”, і розробити спільний план дій для надзвичайних ситуацій. А ще – подбати про джерела резервного живлення і про кращі транспортні шляхи. Балтійське море може допомогти, якщо виникають проблеми у Чорному морі, сказав Зеленський, і “всі ми повинні мати швидкий доступ до Адріатичного моря – на випадок, якщо щось станеться в регіоні. Нам потрібно вчитись на поведінці Росії та бути краще підготовленими”.
Похмурий характер промови, котрий міг налякати аудиторію, був розрахований на участь у саміті президента США
Не виключено, що похмурий характер промови, котрий міг налякати аудиторію, був розрахований на участь у саміті президента США Дональда Трампа. Про ймовірність візиту повідомляв раніше президент Польщі Анджей Дуда. Однак він додав, що не знає, чи приїде високий гість на саміт “Ініціативи трьох морів”, чи завітає пізніше, проїздом на саміт НАТО у Гаазі.
Можливо, у Білому домі завагалися їхати на “Тримор’я” через нервову реакцію Росії на саміт.
“Народ-переможець” і примари минулого
30 квітня Путін назвав своїх співгромадян “народом-переможцем”. Проте у у російських пропагандистських пабліках коментарі до саміту у Варшаві були дивними як для тих, “хто нікого не боїться”. Зокрема, в “Известиях” російські експерти припустили, що економічні та інфраструктурні проєкти (у рамках саміту відбувся економічний форум, де були представники арабських країн) можуть мати подвійне призначення. Тобто ця інфраструктура може бути використана у майбутньому збройному конфлікті з Росією. Зокрема, коментатори нагадали про підрив російських газогонів у Балтійському морі, котрі, за їхньою версією, були пошкоджені “агентами Заходу”. Загалом “Тримор’я” оцінюється ними як “антиросійський та антинімецький проєкт”.
Офіційної позиції Кремля відносно саміту у Варшаві немає. Навряд чи вона буде – демарш Угорщини, швидше за все, доволі точно передав путінські враження від події. Адже Будапешту не було сенсу так рішуче виступати проти підсумкової декларації. Про явне небажання бити горщики з партнерами по “Тримор’ю” свідчить той факт, що угорська сторона оскаржила не весь документ, а кілька пунктів.
Кремль роздратований і занепокоєний планами розширити “Ініціативу трьох морів” на північ
За неперевіреною інформацією, Кремль роздратований і занепокоєний планами розширити “Ініціативу трьох морів” на північ. Путіна непокоїть Фінляндія, про приєднання котрої до “Тримор’я” нібито йшлося у кулуарах саміту, а також співпраця “Ініціативу трьох морів” із НАТО. І, звісно, приєднання Туреччини до неї є тривожним дзвіночком для кремлівського диктатора.
Москву позбавлять плацдарму
За фактом, більше занепокоєння у Москві могла викликати Білорусь. На саміт до Варшави уперше була запрошена Світлана Тихановська, кандидатка у президенти і, за альтернативним підрахунком голосів, переможниця президентських виборів у цій країні.
Вона задекларувала повернення Білорусі у європейський простір як свою політичну мету і наголосила на користі для цього “Ініціативи трьох морів”. Водночас більшу увагу привернула її заява про те, що Білорусь не має бути військовим плацдармом Росії. Судячи за рівнем зустрічей Тихановської на саміті, мінімум, існують конкретні плани, як це спільними зусиллями зробити.
Зміцнення живлення
Можемо припустити, що на саміті, як то часто буває, головне проговорювалоя у кулуарах. Справді, у контексті російської загрози, чи не стане Східна Європа (а це зараз більшість членів “Тримор’я”) слабкою ланкою для відсічі країні-агресорці у разі конфлікту? Недавні блекаути у Західній Європі актуалізували енергетичну безпеку, про котру, крім Зеленського, говорили й інші лідери. Зокрема – тимчасовий президент Румунії Іліє Боложан.
Він заявив про побудову двох атомних реакторів у Чернаводі на території своєї країни для балансування енергосистеми у регіоні, а також про обговорення з представниками США закупівлі малих модульних реакторів.
Дороги мають поєднати Північ і Південь Європи
Учасники також звернули увагу на стратегічну важливість проєкту по будівництву мережі швидкісних магістралей “Via Carpathia”. Дороги мають поєднати Північ і Південь Європи.
Напруга зростає
За бажання, можна у будь-якому саміті побачити підготовку до війни, однак у випадку із “Тримор’ям” російську сторону могли насторожити акценти на безпеці, енергетиці й дорогах. Саме цю інфраструктуру зазвичай готують чи перевіряють, якщо очікують збройного вторгнення. Приєднання Албанії та Хорватії до “Ініціативи трьох морів”, як і Туреччини з Іспанією, можна вважати провалом європейського вектору зовнішньої політики Кремля. Навіть ставка на Угорщину не виправдовує себе, оскільки Будапешт не поспішає рвати зв’язки із сусідами заради тез Москви, а Словаччина цього разу взагалі не підтримала демарш.
Першою прийме на себе удар саме Східна Європа
Якщо вторгнення РФ у Європу відбудеться, першою прийме на себе удар саме Східна Європа. З іншого боку, навіть без таких прогнозів в умовах геополітичної турбулентності, котру значно посилили тарифи Трампа, логічно Східній Європі думати і про енергетику, і про дороги. Ще логічніше обговорювати співпрацю з представниками США. Білий дім, задекларувавши розчарування у фінансуванні безпеки Європи, схоже, готовий випробувати інші європейські конфігурації на предмет оборонної співпраці.
У будь-якому випадку, США створюють свого роду “кліщі” для Росії перед вірогідним новим раундом переговорів або виходом із них. Головне, країна-агресорка, схоже, втрачає ініціативу і у мирному процесі, і – що можна лише вітати – у війні.