Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження і призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон.
Про це спецслужба повідомила у середу.
“За матеріалами слідства, в одному зі своїх інтерв’ю народна депутатка України сьомого скликання зазначила, що категорично не сприймає російськомовних військовослужбовців ЗСУ і не може назвати їх українцями. Це викликало хвилю обурення серед українських захисників та в суспільстві загалом”, – заявила СБУ.
Також у соцмережах фігурантка опублікувала допис зі скріншотом повідомлення від проукраїнського студента з тимчасово окупованого Криму, в якому були вказані ім’я, прізвище та інші персональні дані відправника, пишуть.
Це стало підставою його переслідування з боку російських спецслужб, сказала СБУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ворог намагається підпалити нас зсередини. Як протистояти?
Провадження відкрили за чотирма статтями Кримінального кодексу:
порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками;
образа честі і гідності військовослужбовця, погрози військовослужбовцю;
порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфічної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер;
порушення недоторканності приватного життя.
Також СБУ повідомила, що ініціювала психолого-лінгвістичну експертизу висловлювань Фаріон.
“Досудове розслідування триває”, – заявила спецслужба.
Заяви на адресу військових Фаріон зробила в інтерв’ю Яніні Соколовій на “5 каналі”.
У Національному університеті Львівська політехніка, де викладає Фаріон, заявили, що не несуть відповідальності за висловлювання своїх працівників поза навчальним закладом.
За 10 місяців цього року на адресу Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови не надійшло жодної скарги щодо порушення закону про державну мову у Збройних силах України, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
Відповідно до закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” мовою нормативних актів, документації, діловодства, команд, навчання, виховних заходів, іншого статутного спілкування та службової діяльності у ЗСУ та інших військових формуваннях, створених відповідно до закону, є державна мова, нагадав уповноважений.