Сформований ринок біопалива та біржова торгівля допоможуть у вирішенні критичних проблем в галузі енергетики

Головна Сторінка » Сформований ринок біопалива та біржова торгівля допоможуть у вирішенні критичних проблем в галузі енергетики

Наразі Україна має кризове становище в галузі енергетики. Це викликано знищенням або захопленням ворогом низки об’єктів енергосистеми, постійною загрозою ракетних обстрілів та високими світовими цінами на енергоносії.

Певною мірою нівелювати цю гостру проблему можна створивши правильно сформований ринок біопалива. Для цього в Україні є потужний потенціал розвинений аграрний сектор, який може слугувати базою для розвитку біоенергетики. Також сировиною для біопалива є відходи деревообробної галузі.

Згідно з дослідженням Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, лише за рахунок агровідходів можна замістити близько 9 млрд природного газу на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська енергетична біржа впровадила додатковий функціонал в ЕТС

Для досягнення цієї цілі потрібно створити ринок біопалива. Сформувати та впорядкувати його має біржова торгівля, яка передбачає утворення справедливої ринкової ціни на товар, що формується при врахуванні та аналізі багатьох чинників. Про це зазначив заступник генерального директора Української енергетичної біржі Костянтин Шевчук.

“Прикладом може слугувати ринок необробленої деревини та пиломатеріалів, який власне почали створювати у 2021 році. За майже 3 роки роботи позитивні зрушення відзначають майже всі учасники лісової галузі. Кожен має рівний доступ до сировини, незалежно від географічного розташування, а для того, щоб дізнатися ціну на ту чи іншу породу дерева варто лише зайти на сайт біржі та скористатись інформативним блоком аналітики”, розповідає Костянтин Шевчук.

Біржова торгівля допоможе вирішити проблему реалізації сировини виробникам та її придбання споживачам, адже біржові торги завжди прозорі, відкриті конкурентні та доступні кожному незалежно від місця знаходження. Також вона дасть потужний поштовх для розвитку галузі в цілому.

Костянтин Шевчук зазначив, що УЕБ має великий досвід у створенні ринку енергоносіїв та бачення розвитку торгівлі біопаливом. У цьому напрямку вже є певні напрацювання й з Держенергоефективності.

“В січні 2024 року ми підписали меморандум про співпрацю із Держенергоефективності. Пріоритетом у нашому партнерстві є створення прозорого та конкурентного ринку біопалива в Україні. Ми маємо базове розуміння, що до того аби ця галузь почала стрімко розвиватись. Торгівля біопаливом на біржі має стати додатковим інструментом розвитку біоенергетики, що сприятиме енергонезалежності нашої країни”, наголошує Костянтин Шевчук.

12 січня відбулась робоча нарада за участі представників НКЦПФР та ліцензованих товарних бірж на якій були розглянуті питання щодо діяльності операторів торгівлі на організованих товарних ринках у 2023 році та перспективи подальшого розвитку у поточному році.