Хоча рішення Трампа посилюють так звану комерційну дипломатію, та з його оточення йде представник великого бізнесу.
Перші кадрові зміни в адміністрації сталися на 102-й день каденції президента США. Ситуація розвивалася стрімко: близько опівночі за київським часом Білий дім підтвердив, що Майк Волтц з радника президента йде на посаду представника США в ООН. Це є підвищення – запевняв віце-президент Девід Венс. Одночасно було повідомлено про те, що тимчасово виконувати обов’язки радника з нацбезпеки буде держсекретар Марко Рубіо. Американські медіа зазначили – Трамп запрошував на цю посаду Стіва Віткоффа та той категорично відмовився.
Нова американська амбасадорка
Якщо рокіровка у безпековому блоці Білого дому виглядає несподіваною і спонтанною, то призначення посла США в Україні таким бути ніяк не може. Однак саме у “ніч кадротрусу” нова американська адміністрація назвала Джулі Девіс своєю представницею в Україні.
Білий дім не пояснив причин цих кадрових перестановок. З’явилися припущення – від конфліктного характеру Майка Волтца – до незадоволення Дональда Трампа скандалом із месенджером “Signal” .
Об’єктивно є цікаві збіги:
за кілька годин до зміни посади Майк Волтц публічно говорив про гарну близьку перспективу угоди між Україною та РФ,
американські ЗМІ повідомили про ще дві підписані угоди у пакеті з Угодою про надра між Україною і США,
Білий дім призначає посла США у нашій країні,
Трамп офіційно оголошує 8 травня Днем перемоги Сполучених Штатів Америки у Другій світовій війні.
Тому ми можемо припустити, що без України тут не обійшлося.
Шукайте у надрах
Підписання Угоди про надра потребувало повноправного посла США в Україні, тому, скоріш, кандидатура Джулі Девіс була погоджена заздалегідь.
Її послужний список промовистий. Вона представляла США на Кіпрі, котрий і досі розділений між двома державами: Республікою Кіпром (членом ЄС) і самопроголошеною Турецькою Республікою Північного Кіпру. До того Девіс була спеціальною посланницею у справах Білорусі у Вільнюсі, заступницею постійного представника місії США при НАТО, заступницею держсекретаря США з питань Західної Європи та ЄС. Також вона має досвід роботи у посольству США у Росії, Грузії та – в Україні, вільно володіє французькою і російською мовами.
Плутанина, яка спершу виникла з її статусом, теж могла бути спричинена реакцією американської сторони і на підписану угоду, і на те, як її тлумачать в Україні.
З одного боку, зі США надійшли сигнали про роздратування: повідомлення у ЗМІ про три угоди, вимога прискорити ратифікацію. Народна депутатка з фракції “ЄС” Ірина Геращенко повідомила про екстрене засідання Верховної Ради наступного тижня. Її колега по фракції Олексій Гончаренко уточнив – засідання відбудеться 8 травня щоб ратифікувати Угоду про надра.
З іншого, призначення тимчасової повіреної замість повноправної амбасадорки було би дуже явним негативним сигналом від Білого дому, котрий намагається утримати нейтралітет.
Неймовірний Марко
Але є сумніви, що Дональд Трамп високо цінує статус “над бійкою”. Призначення Марко Рубіо тимчасовим радником президента США з нацбезпеки означає, що він замикає дипломатичну роботу на собі. Останнім часом Трамп схвально відгукувався про Рубіо як про “неймовірного Марко”, котрий, коли йому дзвонить президент із проблемою, “вирішує її”. “Проблема – рішення” є формулою, котрій Дональд Трамп у другій президентській каденції надає перевагу.
Саме Марко Рубіо першим заявив про можливий вихід США з переговорів по Україні. До того він неодноразово робив аванси Росії щодо відмови нашої країни від претензій на тимчасово окуповані території, Крим тощо. Він та Віткофф є прибічниками результативної дипломатії, у тому числі, через комерцію.
Його підвищення означає лише одне – чинний господар Білого дому зацікавлений не у справедливому, а у швидкому мирі. На доказ версії – оголошення 8 травня Днем перемоги США у Другій світовій війні. Дональд Трамп хоче протиставити Путіну із його 9 травня – свою дату. Рішення цілком у стилі Рубіо.
Як стверджують американські ЗМІ, Волтц якраз і втратив посаду за те, що опонував Трампу. Тому Рубіо має єдиний стиль – стиль Трампа. І якщо “неймовірний Марко” замикає бере на себе всю дипломатичну зовнішньополітичну роботу, йдеться не про перемогу його підходу, а про тріумф підходу Трампа. Який же він, цей підхід?
Доцільність VS лояльність
У “The Atlantic” (головного редактора цього видання Майк Волтц додавав у закритий чат посадовців у “Signal”) вважають, що усе просто – лояльність до чинного президента США.
У виданні вказують на перестановки у Раді нацбезпеки США з подачі Лори Лумер, котра не обіймає офіційної посади у Білому домі, але має прямий доступ до Дональда Трампа. З Ради пішли ті, хто, як і Волтц, надавав перевагу експертному підходу до проблеми. Замість них свої позиції посилили радник Трампа Стівен Міллер (прибічник масових жорстких депортацій) і спецпредставник Стів Віткофф, котрі дедалі частіше говорять чинному президенту США те, що він хоче чути.
У CNN застерігають, що посилення позицій Марко Рубіо є верхівкою процесу заміщення реальної дипломатії, складної зовнішньополітичної роботи по врегулюванняю конфліктів тими методами, котрі до смаку Трампу. У “The Atlantic” звертають увагу на підхід чинного президента США до єменських хуситів: не треба глибоко вдаватися у деталі, щоб збалансувати інтереси, кілька ударів – і готово. У таких питаннях як Китай чи Україна трампівська адміністрація відчутно грузне.
Тектонічний процес чи хвилі по воді
Чинний президент США може ігнорувати експертний підхід із ретельним вивченням питання і тривалим балансуванням інтересів саме тому, що не має часу. Реакція на його перші сто днів каденції була достатньо чіткою: планетарного свята не сталося, чимало проблем, котрі він обіцяв здолати, досі не вирішені, демократи посилюють критику. Тарифи не стали чарівною паличкою, світ вистояв. З огляду на це, Дональд Трамп погано жартує про амбіції стати Папою Римським, хоча для американських католиків (важливий сегмент електорату республіканців) жарт занадто цинічний. До того ж, наближаються вибори у Конгрес. Оскільки Республіканська партія замкнена на Трампі, від його рейтингу залежить і рейтинг політсили, а отже – кількість місць у новому Конгресі. З огляду на падіння популярності чинного президента, республіканцям треба вживати екстрених заходів.
Команда Трампа вже відчутно знизила публічність керівника DOGE, мультимільярдера Ілона Маска. Він може стати наступним кандидатом “на виліт”. На останньому засіданні уряду чинний президент дуже дякував Маску за роботу, що скидалося на люб’язності перед звільненням. Девід Венс анонсував: Маск залишається в уряді, просто рідше з’являтиметься там.
“Для мене було честю працювати з вами, дякую за все”, – сказав Маск. Якщо відставки і не станеться найближчим часом, активність мільярдера піде на спад. З огляду на чутливість Трампа до порад республіканської правої активістки Лори Лумер, він позбавиться найближчим часом усіх, хто дратує американських виборців, щоб вивести на вибори Республіканську партію з позитивним рейтингом. На продовження “кадтртрусу” натякають і в Politico.
Отже, Дональд Трамп переформатовує команду під вибори. А оскільки йому потрібен результат, можемо припустити посилення тиску на Україну і, можливо, на Росію.