fbpx

Що робити під час землетрусу ‒ основні рекомендації

Головна Сторінка » Що робити під час землетрусу ‒ основні рекомендації

Після потужних землетрусів у Туреччині, що забрали тисячі життів, сейсмологи попереджують, що поштовхи можуть бути у різних частинах світу.

Відчути їх можуть і в деяких регіонах України, як це вже неодноразово траплялося. Хоча в нашій країні такої руйнівної сили землетруси ще не мали, це не означає, що не потрібно знати основні правила безпеки під час підземних поштовхів. Тим паче, що українці під час війни розкидані по всьому світу. Gazeta.ua зібрала основні поради щодо того, як діяти під час землетрусу, щоб шанси не порятунок були максимальними.

Якщо про землетрус попередили завчасно, краще залишити помешкання. Але, перш ніж вийти з будинку, потрібно вимкнути усі нагрівальні пристрої та газ. Якщо горіло в печі чи грубці загасити вогонь. Слід підготувати та взяти необхідні речі, запас харчових продуктів, медикаменти, документи й вийти на вулицю. Там потрібно якнайшвидше відійти від будівель і споруд. Йти краще у напрямку площ, широких вулиць, скверів, спортивних майданчиків, незабудованих ділянок.

Землетруси часто можуть викликати у людей стресові стани, аж до розладів психіки. За гострою руховою реакцією часто настає депресивний стан із загальною руховою загальмованістю. Тому дуже важливо зберігати спокій і не робити нічого, що може дезорганізувати оточення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Землетрус у Туреччині повалив історичну фортецю Газіантеп: з’явилися фото

Якщо на час землетрусу ви перебуваєте в приміщенні, перейдіть у найбезпечніше місце. Заховатися можна під письмовий або обідній стіл, стати в отворі внутрішніх дверей або в кутку кімнати. Потрібно захиститися від уламків або важких меблів. Слід перебувати якнайдалі від вікон та важких предметів, які можуть перекинутися або зрушитись з місця.

Не слід навмання вибігати з будівлі. Адже уламки, що падають поряд з будівлею, становлять найбільшу небезпеку. Краще шукати порятунку там, де ви перебуваєте, дочекатися кінця землетрусу і потім спокійно залишити приміщення.

Якщо ви перебуваєте у високій будівлі, не кидайтеся відразу до сходів чи ліфтів. Виходи, швидше за все, будуть забиті натовпом, а ліфти не працюватимуть. Шукати порятунку потрібно там, де ви знаходитесь.

Не лякайтеся, якщо вимикають електрику або почнуть дзвонити сигнали протипожежної тривоги чи охоронних систем. Будьте готові почути дзвін посуду, що б’ється, тріск стін, гуркіт предметів, що падають.

Якщо ви в цегляному будинку або в іншій небезпечній споруді, і розумієте, що краще залишити приміщення, ніж знаходитися всередині, вибігайте швидко, але обережно. Уберігайтесь від цегли, що падає, обірваних проводів та інших джерел небезпеки. Якщо проходите поряд з високою будівлею, станьте у дверний отвір, щоб уберегтися від уламків, що падають. Якщо ви перебуваєте поза приміщенням, постарайтеся вийти на відкритий простір, віддалившись від будівель та ліній електропередач. Якщо землетрус застав вас в автомобілі, спокійно зупиніться за можливості далеко від високих будівель, шляхопроводів та мостів. Залишайтеся в машині до припинення лиха.

Якщо уже після землетрусу відчуєте нові поштовхи ‒ не дивуйтеся. Зазвичай після першого сильного поштовху може настати тимчасове затишшя, а потім буде новий поштовх. Вони можуть відбуватися протягом кількох хвилин, кількох годин чи навіть кілька днів.

Уранці 6 лютого на південному сході Туреччини в Газіантепі та Кахраманмараші стався потужний землетрус магнітудою 7,4 бала. Також поштовхи відчули жителі інших країн. Землетрус “зачепив” Сирію, Ірак, Ліван, Йорданію та Ізраїль. У Туреччині та Сирії постраждала низка міст, загинули тисячі людей.

Цього ж дня у сейсмічній зоні Вранча на території Румунії також стався землетрус магнітудою 4,5. Поштовхи відчули й у Молдові.

Землетрус також зафіксували біля Шимкента на півдні Казахстану.

Generated by Feedzy